Rhys Wesser “Dream, Believe, Achieve” Shield update

Nominations have now closed for the 2015 carnival with 14 teams vying for the Division One Rhys Wesser Shield.

Returning are last year’s winners Walkerston Wanderers and they are very keen to defend their title.

We also have returning after a few years away, Cap Coast Brothers and Biloela and they will be joined by first time participants Edmonton Storm and Charleville. Also back again are Gladstone, Mackay & Rocky Brothers, Sarina make it four years in a row, Tannum Seagulls return, North’s, Fitzroy’s & Emu Park have two sides.

As in previous years, this carnival is about participation, so every side will play four games on the Friday with the sides ranked into the following day finals, which will kick off from around 10.30am and include an action pack day of rugby league at Browne Park.

The day will include a development morning held by the NRL Development team with Rhys from 8pm then there will be the Cyril Connell and Mal Meninga Cup games between the CQ Capras and Mackay Cutters, the Division Rhys Wesser Final then the Intrust Super Game between the Capras and Cutters at 6pm.

Also being held again this year is the Rhys Wesser Camp Quality All Stars game v the Carnival All Stars which includes Rhys, Justin Loomans, Jamie Simpson and the Camp Quality Kids up against a team of parents from the various teams lead by NRL Development Manager Dominic Draper. This gives the kids some time having a game of touch footy with some past NRL players.

Results from the weekend

Under 13:

Yeppoon                  30      Brothers White       10
Rockhampton Tigers 16      Brothers Blue           10
Emu Park                56      Gracemere               0
North’s                   42      Cap Coast Brothers   4

Under 14:

Brothers White         26      Yeppoon                  8
Fitzroy’s                  30      Brothers Blue           8
Emu Park                68      Gracemere              0
North’s                   32      Cap Coast Brothers   4

Under 15:

Brothers White         46      Yeppoon                 0
Brothers Blue           52      Fitzroy’s                  0
Emu Park                48      Gracemere              18
North’s                   22      Cap Coast Brothers   8

Under 16:

Yeppoon                  10      Brothers                 10
Cap Coast Brothers   14      North’s                   10

Under 18:

Yeppoon                  16      Brothers                 0
Emu Park                22      Gracemere              4
North’s                   14      Cap Coast Brothers   14

Draw for this weekend:

Friday Night – Browne Park

5.30pm    Under 13     Yeppoon      v       North’s
6.30pm    Under 14     Yeppoon      v       North’s
7.30pm    Under 15     Yeppoon      v       North’s
 

Friday Night – Bicentennial Oval

5pm    Under 13     Emu Park                v       Rockhampton Tigers
6pm   Under 14     Emu Park                v       Fitzroy’s
7pm    Under 15     Emu Park                v       Fitzroy’s
8pm    Under 18     Emu Park                v       Yeppoon

Friday Night – Victoria Park

5pm    Under 13     Brothers Blue           v       Brothers White         Top Oval
5pm    Under 14     Brothers Blue         v       Brothers White         Main Oval
6pm    Under 15     Brothers Blue         v       Brothers White
7pm    Under 16     Brothers                v       North’s
8pm    Under 18     Brothers                v       North’s

Saturday Afternoon – St Benedict’s School

12      Under 13     Cap Coast Brothers   v      Gracemere
1pm   Under 14     Cap Coast Brothers   v      Gracemere
2pm    Under 15     Cap Coast Brothers   v      Gracemere
3pm   Under 16     Cap Coast Brothers   v      Fitzroy’s
4pm    Under 18     Cap Coast Brothers   v      Gracemere