BRISBANE RUGBY LEAGUE

Round 12:

VALLEYS DIEHARDS 30 (Willis Grant 2, Joshua Minniecon 2, Shane Picker, Aiona Nona tries; Shane Picker, Liam Sue-Tin, Joel Adams goals) def GATERS 10 (Aaron Corbyn, Stephen Tunnicliffe tries; Kieran Turner goal) at Emerson Park, Grange.

REDCLIFFE DOLPHINS 42 (Glen Ellis 2, Kyle van Klaveren 2, Josh Rudolph 2, Evander Cummins tries; Jordan Mitchell 7 goals) def LOGAN BROTHERS 10 (Joey Richards, Wade Liddell tries; Nutana Te Rangi goal) at Civic Park, Logan Central.

CARINA 32 (Tom Medcalf 2, Kev Stephensen, Brandan Purcell, Brett Ferguson, Jon Stewart, Steve Tyrrell tries; Brett Ferguson, Scott Greenhill goals) def IPSWICH JETS 22 (Pat McCallum 2, Jordan Tighe, Isi Hafoka, Fine Fainga tries; Haydan Lipp goal) at Leo Williams Oval, Carina.

EASTS TIGERS 58 (Jake Hargreaves 2, Brandon Downey, Leon Ellia-Niukore, Jayden Carroll, Tom Price, Charlie Burchell, Kurt Hatfield, Sam Bielefeld, Dwayne Craft tries; Brandon Downey 9 goals) def NORMANBY HOUNDS 14 (Mitchell Hallinan, James Bannerman, Jordan Eaton tries; Lincoln Bowman goal) at Tapout Energy Stadium, Langlands Park, Stones Corner.

WYNNUM MANLY REDLAND CITY SEAGULLS 32 (Mitchell Lollback 2, Hayden Crowley, Jeriah Goodrich, Chris Green, Patrick Matulino tries; Chris Green 4 goals) def WEST BRISBANE PANTHERS 26 (Luke Pollock, Shane Seiuli, Sean Loxley, James Leavai, Mitch Betros tries; Jake Dornan 3 goals) at Kev McKell Oval, Arana Hills.

Points:  WM Redland City 20, Ipswich Jets 18, Logan Brothers 16, Easts Tigers 15, Redcliffe Dolphins 14, Gaters 12, Carina 9, West Brisbane Panthers 8, Valleys 6, Normanby 2.

BRISBANE SECOND DIVISION

Premier: Logan Brothers 48 def Arana Hills 42, Wynnum 28 def Valleys 14, Carina 51 def Easts 0 (Forfeit), Gaters 42 def Aspley 10, Bulimba Valleys and Brothers Jnrs played 8 June as Ted Beaumont Trophy.
Points: Bulimba 27, Brothers Jnrs 22, Gaters 22, Logan Brothers 19, Wynnum 18, Valleys 12, Carina 12, Aspley 10, Arana Hills 4, Easts 4.

Northside 1: Pine Rivers 14 drew Samford 14, Mitchelton 38 def Normanby 6, Pine Central HS 20 def Gaters 0 (Forfeit), Dayboro 20 def Brisbane Natives 0 (Forfeit).
Points: Mitchelton 25, Dayboro 22, Pine Rivers 19, Normanby 17, Pine Central HS 14, Brisbane Natives 13, Samford 12, Gaters 6. 

Northside 2: Moreton Bay Pride 44 def Deception Bay Juniors 26, Valleys 20 def Burpengary 0 (Forfeit) Brothers Juniors 30 def Mitchelton 22, Banyo 38 def Aspley 8.
Points: Moreton Bay Pride 26, Banyo 21, Valleys 19, Mitchelton 16, Deception Bay Juniors 14, Brothers Juniors 14, Aspley 10, Burpengary 8.

Northside 3: Arana Hills 28 def Banyo 22, Bowen River Broncos 52 def Bracken Ridge 22, Pine Central HS 40 def Aspley 26, St Josephs 20 def Pine Rivers 0 (Forfeit), Brighton 48 def North Lakes 0.
Points: St Josephs 28, Brighton 24, Bowen River Broncos 21, Banyo 19, Arana Hills 18, Bracken Ridge 15, Pine Rivers 12, North Lakes 10, Pine Central HS 7, Aspley 6.

Southside 1: Bears 28 def Browns Plains 12, Souths Sunnybank 52 def Logan Brothers 4, Beenleigh Snrs 40 def Brothers St Brendans 6, Redlands District 35 def Logan City Hawks 0 (Forfeit).

Points: Souths Sunnybank 26, Beenleigh Snrs 26, Redlands District 26, Browns Plains 20, Logan Brothers 16, Bears 14, Logan City Hawks 8, Brothers St Brendans 6.

Southside 2: Souths Sunnybank 30 def Bulimba Valleys 24, Carina 48 def Logan Wanderers 20, Eagleby 32 def Kingsridge 10, Capalaba 26 def Browns Plains 12.
Points: Bulimba Valleys 28, Carina 24, Souths Sunnybank 18, Capalaba 18, Logan Wanderers 16 Eagleby 10, Kingsridge 8, Browns Plains 4.

Southside 3: East Springwood 22 drew Easts Mt Gravatt 22, Greenbank 22 def Cannon Hill 10, Beenleigh Jnr 24 def Stradbroke 0 (Forfeit), Edens Landing 36 def Waterford 14, Brothers St Brendans Bye.
Points: Greenbank 26, Easts Springwood 23, Brothers St Brendans 22, Easts Mt Gravatt 21, Beenleigh Jnr 20, Cannon Hill 18, Stradbroke 9, Edens Landing 9, Waterford 8.

Under 20: Greenbank 16 def Carina 10, Waterford 20 def Narangba 0 (Forfeit), Gaters 40 def Mt Gravatt 36, Browns Plains Bye
Points: Waterford 26, Gaters 21, Mt Gravatt 18, Browns Plains 18, Greenbank 16, Carina 11, Narangba 4

IPSWICH

Round 12: West End 36 def Brothers 20, Swifts 36 def Goodna 34, Norths 34 def Fassifern 30.
Points: Norths 20, Goodna 16, Brothers 12, West End 12, Swifts 8, Fassifern 4.

GOLD COAST

Round 12: 

RUNAWAY BAY SEAGULLS 28 (Steve Tolo, Jacob Paul, Falani Arkell, Joshua Ralph, Benjamin Thompson tries Steve Tolo 4 goals) def BILAMBIL JETS 22 (Mitch Spackman, Cory Blair, Daniel Willoughby, Jimmy Armstrong tries Nic Burns 3 goals)

TUGUN SEAHAWKS 26 (Corey Morris 2, Adam Barnes, Tu Whakatihi tries Grayson Te Kiri 3, Keanu Te Kiri 2 goals) def CURRUMBIN EAGLES 20 (Jarred Gill 2, Sam Karutoga, Dan Travanvavua tries Savern Rapana 2 goals)

BURLEIGH BEARS 36 (Anthony Gray 2, Talor Walters 2, Zac Mackay, Corbin Kiernan, Waka Wanahi tries Dan Kerr 3, Carne Rhodes goals) def SOUTHPORT TIGERS 6 (Dillan Maimi try Nathan Wilson goal)

Points: Burleigh Bears 20, Tugun Seahawks 18, Tweed Heads Seagulls 16, Bilambil Jets 14, Runaway Bay Seagulls 13, Currumbin Eagles 9, Southport Tigers 4

TOOWOOMBA

Round 15: Pittsworth 36 def Valleys 22, Highfields 62 def Oakey 12, Warwick 32 def Gatton 30, Wattles 70 def Souths 24, Dalby 58 def Brothers 10.
Points: Wattles 22, Highfields 22, Gatton 20, Pittsworth 18, Dalby 17, Warwick 16, Valleys 15, Goondiwindi 8, Souths 5, Oakey 4, Brothers 3.

BORDER LEAGUE

Round 10: Stanthorpe 42 def Wallangarra 12, Tenterfield 68 def Killarney 20.
Points: Stanthorpe 18, Tenterfield 12, Wallangarra 8, Killarney 2.

ROMA & DISTRICT          

Round 11: Chinchilla 10 def Cities 8, Wallumbilla/Surat 38 def Mitchell 26, St George 46 def Miles 44.
Points:  Chinchilla 32, St George 32, Cities 28, Wallumbilla/Surat 24, Mitchell 8, Miles 8.

CENTRAL WEST

Round 10: Winton 54 def Barcaldine 0.
Points: 
Winton 14, Barcaldine 10, Blackall 8, Ilfracombe 8, Longreach -2.

CENTRAL HIGHLANDS

No games
Points after Round 9: Bluff Rabbitohs 16, Clermont Bears 16, Middlemount Panthers 16, Emerald Cowboys 10, Blackwater Crushers 6, Emerald Tigers 4, Dysart Bulls 4, Springsure Mountain Men 2.

BURNETT – CENTRAL & SOUTH

Plate Final (crossover 2 v 2): Cherbourg 36 def Mundubbera 16.

Central Burnett Points: Monto 12, Mundubbera 11, Eidsvold 6, Gayndah 2.

Burnett Cup Final (crossover 1 v 1): Wondai 72 def Monto 10

South Burnett Points after Round 9: Wondai 16, Cherbourg 11, Kingaroy 10, Murgon 8.

SUNSHINE COAST GYMPIE

Round 11: Caloundra Sharks 30 def Nambour Crushers 26, Maroochydore-Coolum Swan 34 def Kawana Dolphins 12, Caboolture Snakes 26 def Northern Outlaws 18
Points: Maroochydore-Coolum 38, Kawana 32, Northern Outlaws 28, Caloundra 23, Caboolture 21, Nambour 21.

NORTHERN DISTRICTS

Round 13: South Kolan 74 def Burnett Heads 6, Miriam Vale 62 def Agnes Water 6, Avondale 84 def Gin Gin 8.
Points: South Kolan 18, Miriam Vale 18, Avondale 16, Agnes Water 11, Gin Gin 10, Burnett Heads 5.

BUNDABERG

Round 17: Brothers 34 def Wallaroos 22, Hervey Bay 40 def Isis 6, Wests 38 def Waves Tigers 14.
Points: Past Brothers 26, Hervey Bay 24, Wests 16, Isis 14, Wallaroos 12, Easts 2, Waves Tigers 2.

GLADSTONE

No games: Brothers 56 def Valleys 26, Tannum 40 def Wallabys 12.
Points after Round 11: Brothers 18, Tannum 15, Valleys 9, Wallabys 2.

ROCKHAMPTON

Round 11: Yeppoon 56 def Fitzroy/Gracemere 22, Norths Chargers 40 def Emu Park 26, Biloela 38 def Brothers 20.
Points: Yeppoon Seagulls 21, Norths Chargers 21, Brothers 13, Emu Park 7, Biloela Panthers 7, Fitzroy/Gracemere 3.

MACKAY & DISTRICT

Round 13: Magpies 36 def Wests 12, Brothers 46 def Norths 24, Sarina 20 def Whtisunday 6, Souths 56 def Moranbah 4.
Points: Sarina 24, Souths 20, Whitsunday 15, Magpies 14, Wests 14, Moranbah 8, Brothers 7 Norths 2.

TOWNSVILLE & DISTRICT

Round 15: Norths 38 def Brothers 16, Herbert River 52 def Centrals 20, University 24 Def Charters Towers 16.
Points: Herbert River 52, Burdekin 52, Brothers 40, Norths 26, Charters Towns 26, Centrals 24, University 20.

CAIRNS

Round 16: Brothers 90 def Mossman 6, Innisfail 42 def Atherton 4, Kangaroos 30 def Edmonton 22, Ivanhoes 52 def Yarrabah 18.
Points: Tully 28, Brothers 28, Innisfail 22, Ivanhoes 22, Southern Suburbs 20, Edmonton 16, Yarrabah 12, Atherton 12, Mareeba 12, Mossman/Port Douglas 10, Kangaroos 10.

MOUNT ISA

No games.
Points after Round 6: Wanderers 9, Townies 9, Normanton 8, Cloncurry 6, Blackstars 4, Brothers 0.