A-Grade and Under-20s representative jerseys were up for grabs at the 2016 Outback Carnival at Mitchell, 590km west of Brisbane, on Saturday, June 18.

Northern Outback, Central West and South West travelled to compete for selection in the Queensland Outback A-Grade team, and the Southern Outback team played Northern Outback for selection in the Under-20s state Outback team.

The A-Graders will play in Townsville against a Torres Strait team and the Under-20s will compete at Yeppoon.

The day started with what finished up being the match of the day when Northern Outback steamrolled Central West in the first half to shoot out to a 20-6 lead at half-time.

Whatever the coach said at the break worked as Central West came out firing to secure a 28-26 win after posting a try with seconds to go, which was converted after the hooter.

South West took out the A-Grade shield and Southern Outback earned the Under-20s shield after running away with the second game.

After the carnival the Northern contingent rushed to their bus to try to beat any road flooding on the way home from forecast torrential rain.

The Mitchell club earned praise for the standard of their hosting including the Presentation Dinner at which the Outback teams were announced. (See teams below.)

The carnival entertainment included the local U8s running around and the U12s up against Roma.

QUEENSLAND OUTBACK A-GRADE

No. 

Player

Region

1

Les Wotley

South West

2

Damian Greenwool

Central West

3

Matt Waites

South West

4

Brayden Russell

Central West

5

Zeke Thompson

Central West

6

James Biara

Northern

7

Roger Bait

Central West

8

Ashley Dyball

South West

9

Brenton Stonier

Northern

10

John Turlin

Central West

11

Clinton Taylor

South West

12

Zac Downey

South West

13

Trent Hoad

Central West

14

Cody Stedman

Central West

15

Rohan Schultz

Northern

16

Tom Elliott

Central West

17

Dan Dwyer

South West

18

Jarred McIntosh

South West

 

QUEENSLAND OUTBACK UNDER-20s

No. 

Player

Club/Region

1

Charlie Adams

South West A-Grade

2

Schakarne Aitkens

Northern

3

Ronnie Francis

Northern

4

Brandan Soverign

Southern

5

Josh Carlton

Southern

6

Allan Aitkens

Northern

7

Alex Coonan

South West A-Grade

8

Brodie Germaine

Northern

9

Bryce Rackerman

Southern 16

10

Brayden Collins

Southern

11

Jackson Shellwell

Southern

12

Tyler Luxford

Southern

13

Cody Tully

Northern

14

Clifford Johnny

Northern

15

Daniel Dunne

Northern

16

Tom Dawson

Southern

17

Jayden Davies

Southern

18

Lucas Williams

Southern

19

Herbie Walden

Northern