Statewide Score Wrap

·         MAJOR COMPETITIONS

QRL Live: Intrust Super Cup, FOGS Statewide U20s & Mal Meninga Cup  

·         BRISBANE RUGBY LEAGUE

Round 9: Redcliffe 34 def West Brisbane Panthers 16, Ipswich 24 def Logan Brothers 20, Easts 28 def Valleys 20.
Points: Redcliffe Dolphins 23, Wynnum Manly 23, West Brisbane 21, Easts 19, Ipswich Jets 19, Valleys 17, Logan Brothers 13.

·         BRISBANE SECOND DIVISION

Premier​: Valleys 60 def Logan Brothers 16, Brighton 44 def Waterford 10, Wynnum Juniors 30 def Albany Creek Gaters 22, West Brisbane Panthers 32 def Aspley 22, Carina 44 def Normanby 4.
Points: ​Brighton 24, West Brisbane Panthers 24, Valleys 20, Wynnum Juniors 18, Carina 16, Waterford 14, Aspley 12, Albany Creek Gaters 11, Logan Brothers 11, Normanby 10.

Northside 1​: St Josephs 34 def Valleys 6, Brothers Juniors 28 def Dayboro 0, West Arana Hills 44 def Murri Taipans 16, Mitchelton 22 def Pine Rivers 18, Pine Central Holy Spirit 36 def Brisbane Natives 26.
Points: ​Brothers Juniors 21, Mitchelton 19, Dayboro 19, Pine Central Holy Spirit 17, West Arana Hills 15, St Joseph’s 13, Valleys 12, Brisbane Natives 10, Pine Rivers 7, Murri Taipans 7.

Northside 2​: West Arana Hills 20 def Brothers Juniors 16, Northlakes 60 def Aspley 6 Banyo 54 def Normanby 12, Samford 46 def Brighton 0.
Points: ​​Normanby 22, Northlakes 21, Banyo 20, Samford 16, Brothers Juniors 16, West Arana Hills 12, Aspley 12, Brighton 9.

Northside 3​: Banyo 44 def St Josephs 0, Pine Rivers 24 def Brighton 22, Samford 40 def Northlakes 8, Pine Central Holy Spirit 28 def Valleys 14, Burpengary Vs Mitchelton (WASHOUT).
Points: ​​Pine Central Holy Spirit 21, Valleys 19, Banyo 15, Brighton 15, Pine Rivers 13, Burpengary 12, Mitchelton 12, Samford 11, St Josephs 9, Northlakes 9.

Northside U19: Aspley 22 drew Burpengary 22, Norths Juniors 22 def Narangba 14, Redcliffe 32 def West Brisbane Panthers 26.
Points: ​​Redcliffe 22, Norths Juniors 20, West Brisbane Panthers 20, Narangba 13, Aspley 9, Burpengary 9.

Southside 1: ​Capalaba 28 def Mt Gravatt 22, Bulimba Valleys 56 def Souths Inala Warriors 18, Souths Sunnybank 32 def Redlands 6, Beenleigh Seniors 60 def Waterford 6.
Points​: Beenleigh Seniors 22, Bulimba Valleys 22, South Sunnybank 22, Capalaba 18, Redlands 14, East Mt Gravatt 10, Waterford 10, Souths Inala Warriors 9.​

Southside 2: ​Carina 34 def South Sunnybank 6, Beenleigh Seniors 44 def Wynnum Juniors 10, Eagleby Giants 44 def Mt Gravatt 14, Greenbank 34 def Souths Inala Warriors 6, Browns Plains 22 def Logan City Hawks 16, Souths 34 def Slacks Creek 12.
Points​: Browns Plains 22, Beenleigh Seniors 21, Souths 21, Wynnum Juniors 20, Logan City Hawks 19, Slacks Creek 18, Greenbank 15, South Sunnybank 14, Carina 12, Eagleby Giants 10, Souths Inala Warriors 10, Mt Gravatt 6.


Southside 3: ​Waterford 52 def Logan Wanderers 16, Capalaba 24 def Logan City Hawks 22, Rochedale 34 def Slacks Creek 24, Jimboomba 16 def Beenleigh Juniors 12, Redlands 36 def Flagstone 18, Mustangs Vs Logan Brothers NO SCORE RECORDED
Points​: Waterford 24, Jimboomba 24, Beenleigh Juniors 18, Rochedale 18, Redlands 18, Mustangs 17, Capalaba 16, Logan Wanderers 14, Slacks Creek 12, Logan Brothers 11, Logan City Hawks 8, Flagstone 8.

Southside U19: ​Redlands 74 def Greenbank 12, Capalaba 46 def Souths 20, Wynnum Juniors 20 def Brothers St Brendans 12, Easts Juniors (BYE)
Points: Easts Juniors 22, Capalaba 21, Redlands 20, Wynnum Juniors 20, Souths 14, Brothers St Brendans 13, Greenbank 11.

·         IPSWICH RUGBY LEAGUE

Round 8: Swifts 33 def Brothers 24, Norths 52 def Cobras 14, Fassifern 56 def Goodna 14.
Points:  Fassifern 20, Swifts 18, Norths 18, Goodna 17,  Brothers 15, Eastern Cobras 13, West End 12.

·         GOLD COAST TWEED RUGBY LEAGUE

Round 5:

Burleigh 86 (Toby McIntosh 5, Troy Leo 4, Oliver Regan 3, Sam Grant, Joshua Rogers, Dylan Kelly, Tyler Chadwick Tries; Sam Grant 9 goals, Dylan Kelly 1 goal, Tyler Chadwick 1 goal) def Currumbin 0 at Pizzey Park.

Tweed Heads 32 (Regan Muir 3, Jarrod Morfett, Maia Sands, Samuel Tochterman Tries; Brayden McGrady 4 goals) def Runaway Bay 0 at Piggabeen Sports.

Tugun 32 (Timi Matenga 2, Savern Rapana 2, Corey Morris, Tim Cassidy Tries; Chris Thomas 4 goals) def Bilambil 14 (Carne Rhodes, Cal Lynn, Drew Mccullough Tries; Carne Rhodes 1 goal) at Bilambil Sports.

Southport 42 (Lamonz Williams 3, Zoram Watene 2, Mick Esdale 2, Reihana Peters, Jordan Stewart Tries; Koby Whalan 2 goals, Damian Dumas 1 goal) def Ormeau 4 (Nathan Farragher) at Owen Park.

Burleigh 15, Bilambil 11, Runaway Bay 11, Tweed Heads 11, Tugun 10, Currumbin 9 Southport 8, Ormeau 5.

Points: Burleigh 15, Bilambil 11, Runaway Bay 11, Tweed Heads 11, Tugun 10, Currumbin 9 Southport 8, Ormeau 5.

·         TOOWOOMBA RUGBY LEAGUE

Round 8:  Souths 48 def Oakey 18, Highfields 32 def Valleys 20, Dalby 42 def Pittsworth 18, Gatton 30 def Goondiwindi 28, Warwick 46 def Brothers 24.
Points:  Dalby 14, Highfields 12, Valleys 12, Pittsworth 10, Gatton 8, Warwick 8, Wattles 6, Souths 4, Brothers 4, Oakey 2, Goondiwindi 0.

·         BORDER RUGBY LEAGUE

Round 3: Tenterfield Tigers 28 def Inglewood Roosters 20, Killarney Cutters 66 def Stanthorpe Gremlins 10.
Points: Inglewood Roosters 4, Killarney 4, Tenterfield 4, Stanthorpe 0.

·         ROMA DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 5: Cities 44 def St George 8, Chinchilla 32 def Mitchell 18, Miles 38 def Redbulls 26.
Points:  Cities 16, Chinchilla 12, Redbulls 8, Mitchell 8, Miles 4, St George 0.

·         CENTRAL WEST RUGBY LEAGUE

Round 4: Blackall 6 drew Winton 6.
Points: Ilfracombe 4, Winton 3, Barcaldine 2, Blackall 1.

·         CENTRAL HIGHLANDS RUGBY LEAGUE

Round 4: Springsure 50 def Dysart 6, Blackwater 46 def Emerald Cowboys 30, Bluff 32 def Clermont Bears 18, Emerald Tigers 32 def Middlemount 18.
Points: Springsure 6, Middlemount 6, Clermont 6, Blackwater Crushers 4, Bluff Rabbitohs 4, Emerald Tigers 4, Emerald Cowboys 2, Dysart Bulls 0.

·         SUNSHINE COAST GYMPIE RUGBY LEAGUE

Round 8: Kawana Dolphins 28 def Caboolture Snakes 24, Maroochydore/Coolum Swans 32  def Nambour Crushers 22, Caloundra 40 def Noosa 0.
Points: Maroochydore-Coolum 27, Kawana 27, Caloundra 23, Nambour 17, Noosa 13, Caboolture 11.

·         NORTHERN DISTRICTS

Round 9: Avondale 58 def Burnett Heads 4, Gin Gin 24 def Northern Force 16.
Points:
Avondale 15, Gin Gin 10, Northern Force 9, Burnett Heads 9, South Kolan 3.

·         BUNDABERG RUGBY LEAGUE

Round 6: Brothers 32 def Wallaroos 20, Waves 28 def Maryborough Brothers 16, Hervey Bay 26 def Western Suburbs 18, Eastern Suburbs 52 def Devils 12.
Points: Hervey Bay 10, Brothers 8, Wallaroos 5, Easts 5, Wests 4, Waves Tigers 4, Devils 3, Maryborough Brothers 1.

·         ROCKHAMPTON RUGBY LEAGUE

Round 8: Emu park 52 def Fitzroy/Gracemere 34, Rockhampton Brothers 64 def Gladstone Brothers 10, Yeppoon 42 def Tannum 30, Norths 21 def Biloela 12, Woorabinda 62 def Valleys 22.
Points: Brothers 12, Yeppoon 12, Norths 12, Biloela 8, Woorabinda 8, Gladstone Brothers 8, Valleys 7, Emu Park 7, Tannum 2, Fitzroy 2.

·         MACKAY DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 4: Whitsunday 66 def Moranbah 26, Souths 40 def Brothers 4, Norths v Magpies postponed
Points: Wests 8, Souths 6, Whitsunday 6, Sarina 4, Magpies 2, Mackay Brothers 2, Moranbah 2, Norths 0.

·         TOWNSVILLE RUGBY LEAGUE

Round 7:

WESTERN LIONS 22 (Tries: Aiden Jenkins 2, Budhagi Gibuma1, Sione Veukiso 1, Goals: Nathaniel Bowman 3) DEF BURDEKIN 20 (Tries: Joel Rickards, Mason Eaton 1, Zac Heron 2, Goals: Jordan Bien 2)

BROTHERS 30 (Tries: Brenn Foster 2, Andrew Willis 2, Jake Collins 1 Farron Morris 1, Zac Sillis 3) DEF UNIVERSITY 28 (Tries: Mickeal Sibley 1, Lester Hero 1, Shane Hackett 2, Luke Cook 1, Goals: Marshall Hudson 4)

HERBERT RIVER 20 (Tries: Steven Devietti 1, Karl Spano 1, Damon Cockburn 2, Goals: Dylan Gaggiano 2) DEF CHARTERS TOWERS 18 (Tries: Cody Snow 1, Kienan Kerr 1, David Rollinson 1, Kyle Richards 1, Goals: Mitchell Burton 1)

CENTRALS 72 (Tries: James Lennox 1, Mitch O’Brien 1, Rexie Stephen 1, Addo Waianga 1, Wes Barrie 3, Matt Bonnano 1, Dave Munro 2, Jack Althaus 1, Ross Bella 2, Goals: Wes Barrie 10) DEF NORTHS 12 (Tries: Neil Williamson 1, PJ Webb 1, Goals: PJ Webb 1, Steven Callender 1)


Points: Herbert River 24, Brothers 24, Burdekin 20, Western Lions 20, Centrals 12, Charters Towers 8, University 0, Norths 0.

·         CAIRNS DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 9: Mareeba 20 def Ivanhoes 18, Mossman 46 def Atherton 12, Innisfail 36 def Southern Suburbs 12, Yarrabah 24 def Tully 16, Kangaroos 36 def Edmonton 24.
Points: Innisfail 16, Yarrabah 16, Mareeba 14, Brothers 13, Tully 12, Ivanhoes 9, Mossman 9, Southern Suburbs 7, Kangaroos 6, Atherton 4, Edmonton 2.