·         MAJOR COMPETITIONS

QRL Live: Intrust Super Cup, FOGS Statewide U20s & Mal Meninga Cup  

 

·         REPRESENTATIVE

NSW RON MASSEY CUP 30 (Cowen Epere, Don Thompson, James Gammidge, Maika Sivo, Atini Gafa tries; Chad O’Donnell 5 goals) def XXXX QLD RANGERS 14 (Matthew Duggan, James Sharkie, Ono So’oialo tries; Haydan Lipp goal) at Pizzey Park.

·         BRISBANE RUGBY LEAGUE

Round 13:

Ipswich Jets 36 (Tu’u Maori 2, Jayden Connors, Bernard Mosby, Raymond Baira, Warren Warrena Tries; Jayden Connors 6 goals) def Valleys Diehards 22 (Tom Collins, Mattias Hemuli, Troyden Watene, Paul Ivan Tries; Paul Ivan 2, Jacob Kelly goals).

Wynnum Manly Seagulls 24 (Hayden Crowley, Brad Mana, Corey Davis, Cody McIntosh Tries; Paora Kemp 4 goals) def Easts Tigers 18 (Connor Jones 2, Adrian Henley, David McKenna Tries; James Salter goal).

Redcliffe Dolphins 38 (Mitch Wilson 2, Josh Beehag, Kyle Van Klaveren, Corben Daniels, Rinsma Saueha, Brandon Lee Tries; Kyle Van Klaveren 5 goals) def Logan Brothers 0.


Points:
Redcliffe Dolphins 31, Wynnum Manly 31, Wests Brisbane 30, Easts Tigers 29, Valleys 27, Ipswich Jets 27, Logan Brothers 20.

·         BRISBANE SECOND DIVISION

Premier:​ Wynnum Juniors 44 drew Logan Brothers 44, Waterford 28 def Valleys 14, Brighton 32 def Albany Creek Gaters 26, Carina 52 def Aspley 10, West Brisbane Panthers 32 def Normanby 14.
Points:​ Brighton 35, West Brisbane Panthers 34, Valleys 27, Carina 24, Wynnum Juniors 22, Waterford 19, Albany Creek Gaters 18, Aspley 17, Logan Brothers 15, Normanby 13.

Northside 1​: St Josephs 14 def Brothers Juniors 12, Pine Rivers 52 def Murri Taipans 12, Pine Central Holy Spirit 34 def Valleys 16, Brisbane Natives 24 def West Arana Hills 10, Dayboro 30 def Mitchelton 6.
Points​: Brothers Juniors 31, Dayboro 31, Pine Central Holy Spirit 27, Mitchelton 25, St Joseph’s 23, West Arana Hills 19, Valleys 19, Brisbane Natives 18, Pine Rivers 16, Murri Taipans 11.

Northside 2: ​Normanby 46 def Aspley 6, Banyo 40 def Samford 14, Northlakes 40 def Brothers Juniors 22, Brighton 50 def West Arana Hills 0 (FORFEIT).
Points​​: Northlakes 34, Normanby 33, Banyo 32, Samford 26, Brothers Juniors 20, Aspley 18, Brighton 17, West Arana Hills 15.

Northside 3​: Pine Central Holy Spirit 48 def Brighton 12, St Josephs 34 def Northlakes 30, Banyo 30 def Valleys 14, Pine Rivers 14 def Mitchelton 0, Burpengary 24 def Samford 8.

Points​​: Pine Central Holy Spirit 36, Valleys 30, Banyo 25, Pine Rivers 21, Brighton 19, Northlakes 19, Mitchelton 18, Burpengary 17, Samford 17, St Josephs 14.

Northside U19:  Norths Juniors 30 def Aspley 28, Narangba 22 def Redcliffe 18, West Brisbane Panthers 50 def Burpengary 0 (FORFEIT).
Points: ​​West Brisbane Panthers 31, Redcliffe 27, Norths Juniors 26, Narangba 22, Aspley 12, Burpengary 10.

Southside 1: ​Bulimba Valleys 28 def Waterford 24, East Mt Gravatt 46 def Souths Inala Warriors 18, South Sunnybank 40 def Capalaba 24, Beenleigh Seniors 28 def Redlands16.
Points​: Beenleigh Seniors 35, Bulimba Valleys 35, South Sunnybank 32, Redlands 24, Capalaba 24, East Mt Gravatt 16, Waterford 16, Souths Inala Warriors 11.

Southside 2: Wynnum Juniors 48 def South Sunnybank 6, Beenleigh Seniors 32 def Slacks Creek 12, Logan City Hawks 28 def Carina 16, Eagleby Giants 50 def Souths Inala Warriors 0 (FORFEIT), Browns Plains 50 def East Mt Gravatt 0 (FORFEIT), Souths (BYE)
Points: ​Beenleigh Seniors 36, Browns Plains 33, Wynnum Juniors 32, Souths 31, Logan City Hawks 29, Slacks Creek 26, Carina 22, South Sunnybank 21, Greenbank 16, Eagleby Giants 16, Souths Inala Warriors 12, Mt Gravatt 10.

Southside 3​: Waterford 42 def Logan City Hawks 34, Beenleigh Juniors 70 def Flagstone 6, Logan Wanderers 30 def Slacks Creek 24, Capalaba 38 def Logan Brothers 36, Jimboomba 36 def Rochedale 16, Mustangs 26 drew Redlands 26.
Points:​ Jimboomba 34, Waterford 32, Beenleigh Juniors 30, Mustangs 29, Redlands 29, Rochedale 24, Capalaba 24, Logan Wanderers 24, Logan Brothers 18, Slacks Creek 18, Flagstone 14, Logan City Hawks 12.

Southside U19: ​Capalaba 76 def Brothers St Brendans 0, Souths 26 def Redlands 22, Easts Juniors 50 def Greenbank 0 (FORFEIT), Wynnum Juniors (BYE).
Points: Wynnum Juniors 32, Easts Juniors 32, Capalaba 28, Souths 26, Redlands 25, Brothers St Brendans 16, Greenbank 12.

·         IPSWICH RUGBY LEAGUE

Round 13: Fassifern 54 def West End 6, Swifts 36 def Cobras 24, Goodna 26 def Norths 14.
Points:  Fassifern 35, Goodna 33, Norths 31, Swifts 29, Brothers 20, Eastern Cobras 20, West End 17.

·         GOLD COAST TWEED RUGBY LEAGUE

Round 10:

Runaway Bay 62 (Jack Mackin 2, Falani Arkell 2, Jayden Alaiasa-Heu, Blake Midson, Harry Hill, Ben Tuala, Andrew Dela, Henry Chan-Ting, Kingi Akaolu, Jackson O'Leary Tries; Jake Powell 3 goals, Harry Hill 3 goals, Jack Mackin 1 goal) def Ormeau 12 (Mathew Woods, Ben Muller Tries; Trent Shield 1 goal, Jack Sanburg 1 goal) at Bycroft Oval.

Burleigh 12 (Dylan Pelo, Anthony Gray Tries; Keanu Te Kiri 2 goals) def Tugun 10 (Corey Morris, Adam Barnes Tries; Grayson Te Kiri 1 goal) at Boyd Street.

Currumbin 14 (Harley Wood 2, Ken Allison Tries; Brayden Evans 1 goal) def Bilambil 10 (Carne Rhodes, Chris Rigney Tries; Carne Rhodes 1 goal) at Galleon Way.

Tweed Heads 27 (Zak Bainbridge, Kurtis McDonald, Sione Alofi, Mike Gray, Jenan Parris Tries; Zak Bainbridge 3 goals; Paul Sheedy 1 field goal) def Southport 20 (Zoram Watene 2, Classie Oti, Justin McKenna Tries; Justin McKenna 2 goals) at Owen Park.

Points: Burleigh 30, Tugun 23, Tweed Heads 22, Runaway Bay 21, Currumbin 17, Bilambil 15, Southport 15, Ormeau 9.


·         TOOWOOMBA RUGBY LEAGUE

Round 12: Valleys 52 def Goondiwindi 10, Highfields 54 def Brothers 36, Pittsworth 30 def Warwick 16, Souths 36 def Wattles 22, Gatton 49 def Oakey 16.
Points:  Dalby 20, Valleys 18, Pittsworth 16, Highfields 16, Gatton 12, Warwick 12, Wattles 10, Souths 8, Brothers 4, Oakey 2, Goondiwindi 2.

·         BORDER RUGBY LEAGUE

Round 8: Inglewood Roosters 48 def Stanthorpe Gremlins 26, Tenterfield Tigers 36 def Killarney Cutters 20.
Points: Inglewood Roosters 11, Tenterfield Tigers 10, Killarney 7, Stanthorpe 0.

 ·         ROMA DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 9: St George 26 def Chinchilla 16, Cities 30 def Redbulls 0, Miles 34 drew Mitchell 34.
Points:
 Cities 32, Chinchilla 16, Redbulls 16, Miles 14, Mitchell 10, St George 8.

·         CENTRAL WEST RUGBY LEAGUE

Round 7: Winton 22 def Blackall 10.
Points: Ilfracombe 6, Winton 5, Barcaldine 2, Blackall 1.

·         CENTRAL HIGHLANDS RUGBY LEAGUE

Round 9: Clermont 30 def Bluff 24, Springsure 50 def Dysart 20, Middlemount 30 def Emerald Tigers 20, Blackwater 46 def Emerald Cowboys 6.
Points: Springsure 12, Middlemount 12, Clermont 11, Blackwater Crushers 10, Emerald Tigers 9, Bluff Rabbitohs 7, Emerald Cowboys 6, Dysart Bulls 3.

·         SUNSHINE COAST GYMPIE RUGBY LEAGUE

No games
Points after Round 12: Maroochydore-Coolum 43, Kawana 40, Caloundra 27, Caboolture 24, Nambour 24, Noosa 20.

·         NORTHERN DISTRICTS

Round 14: Burnett Heads 42 def South Kolan 4, Avondale 34 def Gin Gin 18.
Points:
Avondale 25, Northern Force 13, Burnett Heads 13, Gin Gin 12, South Kolan 3.

·         BUNDABERG RUGBY LEAGUE

No games: Wallaroos 54 def Eastern Suburbs 12, Hervey Bay 50 def Across the Waves 10, Maryborough Brothers 40 def Devils 32, Brothers 36 def Western Suburbs 16.
Points after Round 10: Hervey Bay 16, Brothers 16, Wallaroos 13, Easts 7, Wests 6, Waves Tigers 6, Devils 5, Maryborough Brothers 3.

·         ROCKHAMPTON RUGBY LEAGUE

Round 13: Norths 60 def Fitzroy/Gracemere 12, Biloela 34 def Rockhampton Brothers 26, Valleys 64 def Gladstone Brothers 24, Biloela 38 def Valleys 24, Emu Park 26 def Yeppoon 24, Tannum 46 def Woorabinda 30.

Points: Norths 20, Yeppoon 18, Biloela 18, Brothers 16, Emu Park 15, Gladstone Brothers 10, Valleys 9, Woorabinda 8, Tannum 4, Fitzroy 2.

·         MACKAY DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 8: Magpies 68 def Norths 6, Souths 12 def Wests 10, Moranbah 50 def Brothers 4.
Points: Souths 14, Wests 12, Whitsunday 8, Moranbah 8, Magpies 8, Mackay Brothers 6, Sarina 4, Norths 0.

·         TOWNSVILLE RUGBY LEAGUE

Round 11: Brothers 92 def Norths 10, Centrals 14 def Burdekin 10, Herbert River 84 def University 12.

Points: Brothers 40, Herbert River 36, Western Lions 32, Burdekin 28, Charters Towers 14, Centrals 16, University 2, Norths 0.

·         CAIRNS DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 14: Innisfail Brothers 42 def Mossman 16, Mareeba 42 def Yarrabah 16, Southern Suburbs 32 def Edmonton 26, Brothers 44 def Atherton 16, Tully 36 def Kangaroos 18.
Points: Innisfail 25, Mareeba 23, Yarrabah 23, Brothers 20, Tully 18, Ivanhoes 17, Southern Suburbs 13, Mossman 11, Kangaroos 8, Atherton 6, Edmonton 4.