The Sunshine Coast lived up to its name in Day 1 of the TJS Services QRL State Junior Championships with a great day of rugby league played in picturesque conditions at the Sunshine Coast Council Sports Precinct, Kawana.

After Day 1 (Thursday, June 28), the Central Crows and Northern Marlins can’t be split on top of the ladder in the Under 14 Boys division following wins over both South East Queensland teams heading into Day 2.

With the carnival still in early days, both SEQ teams have a chance to gain some points with games against the ladder-leaders later today.

The Under 14 Girls Central team have given the locals something to crow about following their first-round performance against the Water Dragons, winning 28-4.

Following the bye yesterday, the Northern Marlins will be in action today against both Central and SEQ in a bid to make their mark on this year’s competition.

The Under 16 Boys left nothing on the field in the hope of securing a Maroons jersey for the curtain-raiser clash at State of Origin III.

Both Water Dragons sides secured wins yesterday against Central and Northern respectively, and head into Day 2 with SEQ White against Central and SEQ Green against Northern.

The SEQ Under 16 Girls were also able to secure wins against Central and Northern yesterday heading into the bye with the Crows and Marlins facing off today to secure their first points of the carnival.

TJS SERVICES STATE JUNIOR CHAMPIONSHIPS DAY 1 RESULTS

U14 BOYS: CENTRAL 28 (Flynn Kelso 3, Christopher Robinson, Brayden Duffy, Jayden Thurston tries; Christopher Robinson 2 goals) defeated SEQ GREEN 10 (Jesse Tagatanuu, Kaleb Ngamanu tries; Boston Tagg goal)

U14 BOYS: NORTHERN 30 (Ieremia Nanai 2, Hubert Elu, Reville MacPhee, Japeth Mundraby, Jackson Barling tries; Jordan Davies 2 goals) defeated SEQ WHITE 12 (Sam Capel, Kruz Rimene tries; Jordan Lewis 2 goals)

U14 GIRLS: CENTRAL 28 (Skye Girard 2, Georgia Voll, Courtney-Lee Nolan, Traevonnah Fisher, Emmogen Taumafai tries; Delaney Claridge goal) defeated SEQ 4 (Raven Tihema-Mako try)

U16 BOYS: SEQ GREEN 38 (Fanitesi Niu 2, Eli Morgan 2, Gracen Sproule 2, Ryan Garner tries; Toby Sexton 3, Joshua James 2 goals) defeated CENTRAL 22 (Jay Lenuto, Jake Simpkin, Joseph Lowe, Zakhary Mihai-Yates tries; Braden Whittaker 3 goals)

U16 BOYS: SEQ WHITE 30 (Thomas Dearden 3, Danny Heenan 2 tries; Ezra Coulston 5 goals) defeated NORTHERN 0

U16 GIRLS: SEQ 28 (Alofa Apulu 2, Sidney Taylor 2, Diaz Seumanutafa, Elizae Ashley-Ott tries; Jessikah Reeves, Keilee Joseph goals) defeated CENTRAL 6 (Jasmine Walters try; Melanie Watherston goal)

U16 GIRLS: SEQ 22 (Jessikah Reeves, Zjane McCourt, Trinity Manuel-Liolevave, Jayda Lofipo tries; Nakita Sao 2, Chante Temara goal) defeated NORTHERN 6 (Jamaica Lampton try; Emma Manzelmann goal)

LADDERS AFTER DAY 1*

Under 14 BOYS

# TEAM W L +/- PTS
1 Northern 1 0 +18 6
2 Central 1 0 +18 6
3 SEQ Green 0 1 -18 0
4 SEQ White 0 1 -18 0

Under 14 GIRLS

# TEAM W L +/- PTS
1 Central 1 0 +24 6
2 Northern 0 0 0 0
3 SEQ 0 1 -24 0

Under 16 BOYS

# TEAM W L +/- PTS
1 SEQ White 1 0 +30 6
2 SEQ Green 1 0 +16 4
3 Central 0 1 -16 2
4 Northern 0 1 -30 0

Under 16 GIRLS

# TEAM W L +/- PTS
1 SEQ 2 0 +38 12
2 Northern 0 1 -16 0
3 Central 0 1 -22 0

*6 points are available per game:
2pts for each half won
1pt for each half drawn
0pts for each half lost
2pts for winning the match

DAY 2 DRAW

TIME

AGE

GAME

9am

Under 14 Girls

Central v Northern

10am

Under 16 Girls

Central v Northern

11am

Under 14 Boys

Central v SEQ White

12pm

Under 16 Boys

Central v SEQ White

1.15pm

Under 14 Girls

Central v SEQ

2.15pm

Under 14 Boys

Northern v SEQ Green

3.15pm

Under 16 Boys

Northern v SEQ Green

Read a full preview of the carnival here.