The stage is set for the final day of the TJS Services QRL State Junior Championships after a successful Day 3 (Saturday, July 1) at the Sunshine Coast.

In the Under 14 Boys division, Central and SEQ Green will battle it out for this year’s title after impressive wins yesterday against Northern and SEQ White.

In the 3 v 4 Final, SEQ White will try to avenge their Day 1 loss to the Marlins when they clash this morning.

The Central Crows Under 14 Girls have all but secured this year’s title with one game to play this morning.

Whilst it is still mathematically possible for Northern to steal the title from the ‘home side’, they have a tough challenge on their hands, having to win both halves in the two games scheduled by a considerable margin.

Day 3's Under 16 Boys matches were absolute nail-biters with both decided by only two points on the siren.

Today’s finals will see a repeat of yesterday’s games with Central and Northern clashing in the 3 v 4 final and a battle of the two South East teams in the decider at 12.15pm.

Following Northern’s gallant second half effort against Central in the Under 16 Girls yesterday, the SEQ Water Dragons have secured this year’s title on points, and will face off against Central this morning in the hope of finishing the carnival undefeated.

Be sure to catch today’s Under 14 and 16 Boys grand finals on QRL.com.au via the QRL Live Stream page from 11.10am.

TJS SERVICES STATE JUNIOR CHAMPIONSHIPS DAY 3 RESULTS

U14 BOYS: SEQ GREEN 22 (Jackson Chang, Wehi-Te Clarke, Brody Smitka, Kaleb Ngamanu tries; Ezra Mam 2, Aiden Severns goal) defeated SEQ WHITE 0

U14 BOYS: CENTRAL 34 (Brayden Duffy 2, Keanu Wright-Dunrobin, Angus Wright, Oliver Frazer, Blake Cesari tries; Christopher Robinson 5 goals) defeated NORTHERN 0

U14 GIRLS: NORTHERN 32 (Keneisha Riddle, Siniva Sa’Anga, Karleighah Mairu, Shanaye Watson, Gladys Nona, Elisa Niki tries; Emily Bella 4 goals) defeated SEQ 8 (Fuatino Ah-Him, Hayley Cartwright tries)

U16 BOYS: SEQ GREEN 32 (Fanitesi Niu 2, Iele Ioane, Harrison Graham, Eli Morgan tries; Toby Sexton 5 goals) drew SEQ WHITE 32 (Will Evans 2, Nathan Stephensen, Thomas Dearden, Alofiana Khan-Periera, Cruise Ten tries; Ezra Coulston 4 goals)

U16 BOYS: CENTRAL 26 (Jay Lanuto 2, Connor Williams, Leyton Milburn, Cameron Fitzsimmons, Joseph Lowe tries; Braden Whittaker goal) defeated NORTHERN 24 (Bailey Biondi-Odo, Joshua Smith, Leo Blennehassett, Rayden Burns, Alastair Moloney tries; Bailey Biondi-Odo 2 goals)

U16 GIRLS: SEQ 30 (Jessikah Reeves 2, Sara McGovern, Diaz Seumanutafa, Mia Luafutu, Acacia Wulf, Zjane McCourt tries; Chante Temara goal) defeated NORTHERN 6 (Courtney Reynolds try; Emma Manzelmann goal)

U16 GIRLS: CENTRAL 26 (Melanie Watherston, Jasmine Walters, Skye Houliston, Haylea Lonergan, Mariesha Orr tries; Claudia Nepson, Macey Finlay goal) defeated NORTHERN 6 (Fetau Unite try; Emma Manzelmann goal)

LADDERS AFTER DAY 3*

Under 14 BOYS

# TEAM W L +/- PTS
1 Central 2 0 +80 18
2 SEQ Green 2 1 +26 12
3 Northern 1 2 -38 6
4 SEQ White 0 2 -68 0

Under 14 GIRLS

# TEAM W L +/- PTS
1 Central 3 0 +64 18
2 Northern 1 1 -4 6
3 SEQ 0 3 -60 0

Under 16 BOYS

# TEAM W L +/- PTS
1 SEQ Green 3 0 +52 15
2 SEQ Green 2 1 +44 13
3 Central 1 2 -30 6
4 Northern 0 3 -66 2

Under 16 GIRLS

# TEAM W L +/- PTS
1 SEQ 3 0 +62 18
2 Central 2 1 +14 11
3 Northern 0 4 -76 1

*6 points are available per game:
2pts for each half won
1pt for each half drawn
0pts for each half lost
2pts for winning the match

DAY 4 DRAW

TIME

AGE

GAME

9am

Under14 Girls

Northern v SEQ (Field 1)

9am

Under14 Boys

Final - SEQ White v Northern (Field 2)

10am

Under16 Girls

Central v SEQ (Field 1)

10am

Under16 Boys

Final - Central v Northern (Field 2)

11.15am

Under14 Boys

Final - Central v SEQ Green (Field 1)

11.15am

Under14 Girls

Central v Northern (Field 2)

12.15pm

Under16 Boys

Final - SEQ Green v SEQ White

1.30pm

ALL

Presentations