Team lists for the 47th Battalion carnival named

Sunshine Coast Stadium is the venue for this year's annual 47th Battalion carnival on this weekend.

In its 48th year, the carnival is the Central Region's premier Men's and Women's selection trials for the Central Crows representative teams.

PREVIEW: Falcons look to defend 47th Battalion title at home

All games played at Sunshine Coast Stadium will be live streamed on QRL.com.au and the Central Rugby League Facebook page.

The participating areas have named their teams ahead of the carnival:

MEN'S TEAMS

BURNETT BRAHMANS

1. Eniokeli Foki 2. Arthur Saltner 3. Jayden Jarvis 4. Vincent Law 5. Barwoo Fisher 6. Zac Dann 7. Daniel West-Pes 8. Michael Giles 9. Patrick Alberts 10. Asofono Lemalu 11. Sam Oppermann 12. Bailey Kimber 13. Jeff Vaughn 14. Lehman Brunjes 15. Barry Tapau-Fewquandie 16. Wade Stanton 17. Blake Augustine 18. Martyn McCracken 19. Maurice Fisher

Coach: Jason Webber

BUNDABERG BEARS

1. Tyrell Howard 2. Josiah Alberts 3. Shaun Collins 4. Brandon Law 5. Arden Lankowski 6. Clinton Horne 7. Luke Waters 8. James Prichard 9. Jamie Lowien 10. Kevin Sheriff 11. Chris Ford 12. Matthew Craven 13. Reece Maughan 14. Jayden Alberts 15. Nicholas Samra 16. William Jung 17. Steven Dwyer 18. Logana Vetemotu 19. Ben TurnerĀ 

Coach: Antonio Kaufusi

CENTRAL HIGHLANDS

1. Reece Baker 2. Dwayne Parsons 3. Ray Ebsworth 4. Isaiah Huet 5. Jesse Johnson 6. Mitch Power 7. Phil Derksen 8. Leigh Coghill 9. Clayton Kilpatrick 10. Justin Daniels 11. Dylan Patteson 12. Chris Conway 13. Logan Sullivan 14. Danyon Reed 15. Aaron Ansell 16. Shae Cox 17. Todd Moore 18. Billy Byrne 19. Michael Morrissey

Coach: Mitch Wyatte

GLADSTONE RAIDERS

1. Deklin Huth 2. Jesse Ingham 3. Aaron Jensen 4. Beau Ephinstone 5. Kyle Mongta 6. Ricky Noy 7. Jai Parter 8. Christopher Riley 9. Jayke Collins 10. Ilya Ryzhankov 11. Eamon Chapman 12. James McCafferty 13. Dayn Richards 14. Leith Hammelswang 15. Benjamin Kerr 16. Kale Young 17. Daniel Jones 18. Kenneth Kelliher 19. Jamie Falls

Coach: Daniel Blair

ROCKHAMPTON RUSTLERS

1. Troyson Bassani 2. Jamie Minto 3. Ayden Cooper 4. Jace O'Neill 5. Phillip Futi 6. Dean Blackman 7. Parry Boland 8. Gavin Hiscox 9. Darcy Davey 10. Masada Iosefa 11. Shaun Ezzy 12. Cooper Nobbs 13. Sam Holzheimer 14. Falcon Peni 15. Will Neven 16. Ryan Franks 17. Lachlan Norris 18. Wade Fickling 19. Tyson White

Coach: John Jenkins

SOUTH WEST STOCKMEN

1. Jackson Green 2. Warren Draper 3. Jackson Shelswell 4. Matthew Waites 5. Steven Daniels 6. Ollie Peak 7. Jack Just 8. Michael Fletcher 9. Joseph Packer 10. Floyd Daniel 11. Daniel Dwyer 12. Chris Gelhaar 13. Luke Brosnan 14. Daniel Bruce 15. Daniel Lucas 16. James Brennan 17. Blake Thompson 18. Bowdy Welldon 19. John Russon

Coach: Wayne Collie

SUNSHINE COAST FALCONS

1. Callum Klein 2. Connor Cox 3. Rowan Klein 4. Nat McGavin 5. Paul McKewin 6. Dylan McGrath 7. Caleb Daunt 8. Sam Bernstrom 9. Danny Kerr 10. Daniel Kidd 11. Louis Geraghty 12. Tom Rafter 13. Dalton Perrins-Phillips 14. Alex Braun 15. Ben Henderson 16. Jake Ainsworth 17. Rohan Messer 18. Chris Aiton 19. Riley Moore

Coach: Danny Gray

TOOWOOMBA CLYDESDALES

1. Haydan Lipp 2. Corey Blades 3. Steve Franciscus 4. Daniel Jennings 5. Billy Jackwitz 6. Corey McGrady 7. Matt Duggan 8. Xavier Manley 9. Ben Sullivan 10. Blake Mara 11. Hnaloan Budden 12. Ty Gardner 13. Sam Bielefield 14. Sam Broomhall 15. Campbell Stewart 16. Dale Perkins 17. Connor Nolan 18. Nathan Gaulton 19. Joe Fuimaono

Coach: Ned Murphy

READ MORE ON THE HISTORY OF THE 47TH BATTALION

WOMEN'S TEAMS

BUNDABERG BEARS

1. Kady Tinker 2. Holly Blucher 3. Tiara Best 4. Sophie O'Toole 5. Zara Johnson-Gamia 6. Skye Houliston 7. Christi Chapman 8. Courtney Douglas 9. Judith Bust 10. Rose Sweeney 11. Simone Van Der Kieboom 12. Jazzman Melling 13. Nicole Curtis 14. Kayla Baldwin 15. Sharna Curtis 16. Cassandra Koch 17. Sarah Crumblin 18. Jacinta King 19. Stephanie Shearer

Coach: Andrew Filo

CENTRAL HIGHLANDS

1. Brooke Slatter 2. Tasma Vesey 3. Kailah Rogers 4. Kelsie Parter 5. Ngtali Malone 6. Rebecca Stokes 7. Bonnie Walsh 8. Deb Barchard 9. Miranda Davidson 10. Layla Fauid 11. Elle Stitt 12. Mariah Storch 13. Tegan Rolfe 14. Mackenzie Beames 15. Natasha Baggow 16. Lauren Pingel 17. Charleigh Robinson 18. Tashia Anthony 19. Cass Marks

Coach: Terri Weatherley

GLADSTONE RAIDETTES

1. Krystal Sulter 2. Ashleigh Docherty 3. Shakeera Ututaonga 4. Zeah Lane 5. Jamie Gillett 6. Vassa Hunter 7. Carly Hill 8. Katie Cunningham 9. Nakita Rhind 10. Jamie-Lee Gehrmann 11. Rikarra Benjamin 12. Jubilee Bennett 13. Sharnee Werahiko 14. Natasha Van Der Breggen 15. Rachel McConnell 16. Reggie Hickey 17. Martha Wharewera 18. Natalie Redgrave 19. Rebecca Piper-Mott

Coach: Andrew Butler

ROCKHAMPTON RUSTLERS

1. Rhiannon Revell-Blair 2. Meg Neven 3. Justine Willie 4. Lakila Gudgeon 5. Bree Spreadborough 6. Tamika Upton 7. Tashina Ketchup 8. Mikayla Roe 9. Mackenzie Reid 10. Emmaley McMurdy 11. Sharni Upton 12. Gemma Brennan 13. Sarah Field 14. Shae-Lauren Minto 15. Kira Boland 16. Chantelle Dodd 17. Chloe Fattore 18. Aleethia Row Row 19. Tylah Phillips

Coach: Amanda Ohl

SUNSHINE COAST FALCONS

1. Melanie Watherston 2. Codi Dalley 3. Sophia Fisher 4. Kelli Dunlop 5. Sarah Thornton 6. Amalee McLennan 7. Lana Sheedy 8. Renee Hireme 9. Michaela Peck 10. Chantelle Nagel 11. Stefanie Gallagher 12. Abbey Templeman 13. Annette Brander 14. Takiyah Nagas 15. Natasha Walford 16. Matao Atutahi 17. Eva Carless 18. Peta Dray 19. Ivana Fuller

Coach: Chris Bugden

WESTERN MUSTANGS

1. Kaylah Pearce 2. Natasha Hopgood 3. Kalesiha Janes 4. Nadine Hattingh 5. Mikaela Lankowski 6. Natalia Parsons 7. Reeghyn Beardmore 8. Kiara Taylor 9. Teresa Aiton 10. Steph Hancock 11. Emily Walker 12. Amanda Gibson 13. Molly O'Connell 14. Karen Reynolds 15. Karly Mitchell 16. Lauren Cockburn 17. Peta Green 18. Carissa Taylor 19. Tamika Clevin

Coach: Melissa Edwards

MATCH OFFICIALS

Kailey Beattie, Richard Beattie, Troy Burgess, Ferguson Comrie, Connor Diezman, Luke Fletcher, Tanner Howard, Trey Hubert, Caisey Keehn, Daniel Larose, Tom McClure, Mitchell Pratt, Phil Roberts, Adam Stevenson, Aaron Williams

CMOs: Mark Staib, Trevor Feichtner, Andrew Neven, Cameron Shearer, Steve Hamilton, Glen Richardson

VIEW THE 2019 47TH BATTALION DRAW