Statewide Score Wrap: May 11-12

·         QRL MAJOR COMPETITIONS

For all Intrust Super Cup, Hastings Deering Colts and Auswide Bank Mal Meninga Cup scores, click here  

·         REPRESENTATIVE

Queensland Universities 28 def NSW Tertiary 10.

XXXX Queensland Residents 42 def NSW Residents 22.

·         BRISBANE RUGBY LEAGUE – In Safe Hands Cup

Round 8: Magpies 42 def Dolphins 34, Tigers 28 def Diehards 26, Panthers 32 def Seagulls 24.

Points: Panthers 20, Diehards 18, Seagulls 18, Tigers 14, Magpies 14, Dolphins 12.

·         SEQ Senior Women’s – Division 1

Round 5: Souths Logan 22 def Easts 10, Wests 24 def Burleigh 16, Brothers 14 def Tweed Seagulls 10.
Points: Wests 14, Brothers 13, Easts 11, Burleigh 10, Souths Logan 9, Tweed Heads 9, Toowoomba Valleys 7.

·         RUGBY LEAGUE IPSWICH

Round 8: Brothers 42 def Norths 12, Redbank 54 def West End 22, Swifts 38 def Goodna 26.
Points: Brothers 25, Goodna 23, Swifts 22, Redbank Plains 21, Norths 17, West End 14, Fassifern 13.

·         RUGBY LEAGUE GOLD COAST – Q Top A Grade

Round 8: Currumbin 52 def Bilambil 8, Tugun 22 def Ormeau 18, Southport 30 def Runaway Bay 26.
Points: Burleigh 23, Southport 20, Currumbin 18, Runaway Bay 18, Tugun 15, Bilambil 14, Ormeau 12.

·         TOOWOOMBA RUGBY LEAGUE – Hutchies A Grade Cup

Round 6: Warwick 32 def Goondiwindi 16, Wattles 30 def Dalby 22, Gatton 56 def Oakey 16, Highfields 30 def Pittsworth 22, Valleys 58 def Souths 10.
Points:  Wattles 10, Warwick 10, Valleys 7, Goondiwindi 6, Gatton 6, Dalby 5, Highfields 4, Oakey 4, Pittsworth 4, Brothers 2, Souths 2.

·         ROMA & DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 3: Red Bulls 34 def Mitchell 14, Cities 44 def Chinchilla 0, St George 50 def Taroom-Wandoan 10.
Points: Red Bulls 12, Mitchell 8, Cities 8, St. George 8, Chinchilla 0, Taroom-Wandoan 0.

·         CENTRAL WEST RUGBY LEAGUE

Week 9: Blackall Magpies 48 def Ilfracombe Scorpions 12, Winton def Longreach (forfeit).
Points: Blackall 12, Winton 12, Ilfracombe 2, Barcaldine 2, Longreach 0.

·         CENTRAL HIGHLANDS RUGBY LEAGUE – Purcell’s Engineering Men’s Competition

Round 3: Emerald Brothers 38 def Middlemount Panthers 30, Bluff Rabbitohs 42 def Emerald Tigers 12.
Points: Emerald Brothers 6, Bluff Rabbitohs 4, Emerald Tigers 2, Dysart 2, Middlemount 2, Blackwater Crushers 0, Springsure 0.

·         Allied Pickfords Women’s Competition

Round 1: Commences May 25

·         SUNSHINE COAST RUGBY LEAGUE – Vantage Homes Division 1 Cup

Round 7: Gympie 26 def Beerwah 24, Nambour 32 def Kawana 26, Noosa 40 def Caloundra 24, Caboolture 26 drew Stanley River 26.
Points: Caboolture 23, Stanley River 23, Gympie 22, Nambour 22, Beerwah 19, Maroochydore 19, Noosa 17, Kawana 11, Caloundra 10.

·         SOUTH BURNETT RUGBY LEAGUE

Round 5: Kingaroy 20 def Wondai 10, Murgon 40 def Cherbourg 32.
Points: Murgon 10, Cherbourg 6, Wondai 2, Kingaroy 2.

·         CENTRAL BURNETT

Round 1: Mundubbera 34 def Gayndah 22, Monto bye.
Points: TBC

·         NORTHERN DISTRICTS RUGBY LEAGUE

No games
Points after Round 4: Miriam Vale 8, Avondale 6, Gin Gin 2, South Kolan 0.

·         BUNDABERG RUGBY LEAGUE – 4BU/Hitz FM A Grade Competition

No games
Points after Round 4: Brothers 8, Wallaroos 6, Waves Tigers 4, Wests 4, Easts 4, Hervey Bay 2, Maryborough Brothers 0.

·         Bundaberg / Gladstone Intercity Women’s

No games  
Points: Brothers 8, Wallabys 6, Hervey Bay 6, Tannum 4, Valleys 0, Waves -2.

·         ROCKHAMPTON RUGBY LEAGUE

No games
Points after Round 6: Yeppoon 10, Brothers 8, Norths 7, Emu Park 5, Woorabinda 2, Biloela 2, Fitzroy / Gracemere 2.

·         Inter City Women’s

No games
Points after Round 6: Brothers 9, Yeppoon 8, Emu Park 7, Norths 4, Fitzroy 2, Woorabinda 0.

·         MACKAY DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 2: Whitsunday 24 def Wests 14, Magpies 24 def Moranbah 8, Sarina 54 def Carltons 12, Souths 50 def Brothers 6.
Points: Sarina 4, Souths 4, Whitsunday 4, Wests 2, Magpies 2, Moranbah 0, Brothers 0, Carltons 0. 

·         Women’s Competition

Round 2:  Moranbah 34 def Magpies 4, Souths 20 def Brothers 6.
Points: Souths 4, Moranbah 2, Sarina 2, Brothers 0, Magpies 0, Wests 0.

·         TOWNSVILLE & DISTRICT MENDI GROUP A GRADE

Round 6: Brothers 22 def Herbert River 12, Burdekin 24 def Western Lions 16.
Points: Brothers 24, Charters Towers 16, Herbert River 12, Burdekin 12, Western Lions 12, Centrals 8, Norths 4.

·         CAIRNS & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE

Round 5: Yarrabah 38 def Mareeba 14, Mossman 54 def Tully 28, Atherton 22 def Southern Suburbs 16, Kangaroos 24 def Ivanhoes 12, Brothers 44 def Edmonton 12.
Points: Brothers 8, Atherton 8, Kangaroos 7, Innisfail 5, Ivanhoes 5, Mossman Port Douglas 4, Yarrabah 4, Edmonton 4, Southern Suburbs 3, Mareeba 2, Tully 0.