You have skipped the navigation, tab for page content
Statewide score wrap: So much footy

There was plenty of excitement for the return of almost all senior community rugby league competitions in Queensland at the weekend.

Brisbane Premier A Grade

Contributed by QRL Brisbane correspondent John Devine

Wynnum Manly proved too strong against the plucky Brighton Roosters in last weekend’s opening round of the Brisbane Premier A Grade competition.

The seven tries to five effort to win 34-22 at Kitchener Park was the perfect start for the defending premiers.

It took only 11 minutes for first points with Seagulls fullback Brandon Jackonia finishing off a length of the field movement to score in the top left hand corner - skipper Aaron Booth did all the hard work to beat three defenders before a floating pass to the support play.

The Seagulls led at half-time 20-0.

The Roosters first points came from a try by benchman Izacc Acworth in the 54th minute and they took the second half 22-14 to take some confidence into their next clash with neighbours Pine Rivers.

Seagulls coach Darren Ferricks gave credit to the Roosters post-match.

“They never go away Brighton. We didn’t match them with the same intensity that we showed in the first half," Ferricks said.

"We lost a bit of direction when Booth came off but we have plenty to work on and we have the bye this weekend to sort that."

In other games, Bulimba coach Michael Lambert was stoked for his side's 30-28 win over Valleys at Balmoral Sports Reserve. 

“I have never showed that much emotion than this after the siren win over one of the genuine big dogs," Lambert said.

The West Brisbane Panthers held on to defeat the competition debutants Beenleigh at Frank Lind Oval; meanwhile, Normanby put 42 points on the board over Pine Rivers for their first win at home.

Round 1 results

Bulimba Bulldogs 30 defeated Valleys Diehards 28
Normanby Hounds 42 defeated Pine Rivers Bears 18
Wynnum Manly Seagulls 34 defeated Brighton Roosters 22
West Brisbane Panthers 24 defeated Beenleigh Pride 20
Carina Tigers - bye

Round 1 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Normanby Hounds 1 1 0 0 0 +24 3
2 Wynnum Manly Seagulls 1 1 0 0 0 +12 3
3 West Brisbane Panthers 1 1 0 0 0 +4 3
4 Bulimba Bulldogs 1 1 0 0 0 +2 3
5 Carina Tigers 0 0 0 0 1 0 3
6 Valleys Diehards 1 0 0 1 0 -2 1
7 Beenleigh Pride 1 0 0 1 0 -4 1
8 Brighton Roosters 1 0 0 1 0 -12 1
9 Pine Rivers Bears 1 0 0 1 0 -24 1

QTOP Premiership - Gold Coast

Round 1 kicks off on Saturday, May 8.

Ipswich Rugby League

Round 1 kicks off on Saturday, April 17.

South East Queensland Women's Premiership

Round 1 kick off date is yet to be confirmed.

Hutchinson Builders Cup - Toowoomba

Round 1 results

Dalby Diehards 32 defeated Wattles Warriors 14
Highfields Eagles 34 defeated Pittsworth Danes 16
Gatton Hawks 44 defeated Newtown Lions 12
Souths Tigers 30 defeated Brothers Leprechauns 22
Valleys Roosters 38 defeated Warwick Cowboys 4
Goondiwindi Boars 30 defeated Oakey Bears 16

Round 1 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Valleys Roosters 1 1 0 0 0 +34 2
2 Gatton Hawks 1 1 0 0 0 +32 2
3 Highfields Eagles 1 1 0 0 0 +18 2
4 Dalby Diehards 1 1 0 0 0 +18 2
5 Goondiwindi Boars 1 1 0 0 0 +14 2
6 Souths Tigers 1 1 0 0 0 +8 2
7 Brothers Leprechauns 1 0 0 1 0 -8 0
8 Oakey Boars 1 0 0 1 0 -14 0
9 Wattles Warriors 1 0 0 1 0 -18 0
10 Pittsworth Danes 1 0 0 1 0 -18 0
11 Newtown Lions 1 0 0 1 0 -32 0
12 Warwick Cowboys 1 0 0 1 0 -34 0

Toowoomba Women's Premiership

Round 1 results

Gatton Hawks 24 defeated Newtown Lions 20
Brothers Leprechauns 20 defeated Pittsworth Danes 10
Warwick Cowboys 42 defeated Valleys Roosters 18
Dalby Diehards - bye

Round 1 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Warwick Cowboys 1 1 0 0 0 +24 2
2 Brothers Leprechauns 1 1 0 0 0 +10 2
3 Gattons Hawks 1 1 0 0 0 +4 2
4 Dalby Diehards 0 0 0 0 1 0 2
5 Newtown Lions 1 0 0 1 0 -4 0
6 Pittsworth Danes 1 0 0 1 0 -10 0
7 Valleys Roosters 1 0 0 1 0 -24 0

Maudsley Excavations Cup - Sunshine Coast

Round 4 results

Maroochydore Swans 42 defeated Nambour Crushers 24
Gympie Devils 47 defeated Caloundra Sharks 28
Beerwah Bulldogs 26 defeated Caboolture Snakes 6
Kawana Dolphins 58 defeated Noosa Pirates 14
Stanley River Wolves - bye

Round 4 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Kawana Dolphins 4 4 0 0 0 +112 16
2 Beerwah Bulldogs 3 3 0 0 1 +46 16
3 Maroochydore Swans 4 3 0 1 0 +18 13
4 Noosa Pirates 3 2 0 1 1 +10 13
5 Gympie Devils 4 2 0 2 0 +11 10
6 Caloundra Sharks 3 1 0 2 1 -11 10
7 Nambour Crushers 4 1 0 3 0 -58 7
8 Stanley River Wolves 3 0 0 3 1 -66 7
9 Caboolture Snakes 4 0 0 4 0 -62 4

Sunshine Coast Women's Cup

Round 2 results

Caloundra Sharks 40 defeated Gympie Devils 6
Beerwah Bulldogs 30 defeated Caboolture Snakes 18
Noosa Pirates 38 defeated Kawana Dolphins 0
Nambour Crushers - bye

Round 2 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Caloundra Sharks 2 2 0 0 0 +80 8
2 Beerwah Bulldogs 1 1 0 0 1 +12 8
3 Kawana Dolphins 2 1 0 1 0 +2 5
4 Noosa Pirates 2 1 0 1 0 -8 5
5 Gympie Devils 2 1 0 1 0 -20 5
6 Nambour Crushers 1 0 0 1 1 -40 4
7 Caboolture Snakes 2 0 0 2 0 -26 2

Bundaberg Broadcasters Premiership

Contributed by QRL Bundaberg correspondent Vince Habermann

There appears to be a swing in power after two rounds of the Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership with three teams without a win after Saturday’s matches.

Reigning champions Past Brothers - who won the title six times in the last decade, Waves Tigers - who have contested three grand finals in four seasons since Antonio Kaufusi took their coaching reins, and Wallaroos - the pride of Maryborough - have traditionally been in the thick of things.

The three first-round victors each franked their credentials, with Hervey Bay Seagulls turning it on for their home fans at Stafford Park, outgunning Brothers 32-20, and at Salter Oval, Wests Panthers putting Roos to the sword 60-30, and Easts Magpies withstanding a fierce Tigers’ challenge before emerging 24-12 victors.

The Seagulls, who had a dramatic fall from grace after sweeping all before them in 2016, culminating in an historic grand final victory over Waves, but finished the last season (2019) strongly, sneaking into the elimination final, before being knocked out, recruited strongly under new co-coaches Chris Trevillion and Jacob Blanke.

After shocking Waves 23-22 in the season opener, they again looked the real deal, having six individual try scorers in a robust all-round performance.

But the Panthers dazzled, racking up 11 tries, with doubles to electrifying centre Dyirun Johnson and Jensen Deamer, and under 18 excitement machine fullback Chris Robinson notching 16 points with one try and six conversions.

By contrast, the East v Waves match was in the balance, with the Magpies unable to extend their 12-6 half-time lead until explosive centre Matthew Ross grabbed an intercept and sprinted 90m to score in the 66th minute and captain and reigning BRL player of the year Matthew Craven landed another booming sideline conversion.

Then when high-class recruit five-eighth Andreas Nona scored his second try five minutes later and Craven added the extras, the Tigers’ spirits could have been broken, but to their credit, their captain Reece Maughan grabbed a consolation try in the dying seconds and Layton Chambers also converted from close to touch.

Round 2 results

Wests Panthers 60 (Dyirun Johnson 2, Jensen Deamer 2, Chris Robinson, Jake Coros, Marcus Tanner, Daniel Tanner, Shaun Ezzy, Caleb Tull, Dallas Bamberry tries; Chris Robinson 6, Gage Laird, Caleb Tull goals) defeated Wallaroos Maryborough 30 (Ben Waters 2, Luke Waters, Bailey Robertson, David Ball tries; Jordan Kemble 5 goals)

Easts Magpies 24 (Andreas Nona 2, Matthew Ross, Craig Bek tries; Matthew Craven 4 goals) defeated Waves Tigers 12 (Tom Dexter, Reece Maughan tries; Layton Chambers 2 goals)

Hervey Bay Seagulls 32 (Mitchell Laughton, Scott Walthall, Dylan Crockford, Jeremiah Pati, William Walthall, Dion Bunyan tries; Legona Vetemotu 4 goals) defeated Past Brothers Bundaberg 20 (Danny Moran 2, Tyrell Priestley 2 tries; Zak Bainbridge 2 goals)

Round 2 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Wests Panthers 2 2 0 0 0 +54 4
2 Easts Magpies 2 2 0 0 0 +32 4
3 Hervey Bay Seagulls 2 2 0 0 0 +13 4
4 Waves Tigers 2 0 0 2 0 -13 0
5 Past Brothers Bundaberg 2 0 0 2 0 -36 0
6 Wallaroos Maryborough 2 0 0 2 0 -50 0

Rugby League Gladstone

Round 1 kicks off on Saturday, May 22.

Rockhampton Rugby League

Round 1 results

Norths Chargers 58 defeated Fitzroy / Gracemere Sharks
Yeppoon Seagulls 38 defeated Emu Park Emus 24
Rockhampton Brothers - bye

Round 1 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Norths Chargers 1 1 0 0 0 +52 2
2 Yeppoon Seagulls 1 1 0 0 0 +14 2
3 Rockhampton Brothers 0 0 0 0 1 0 2
4 Emu Park Emus 1 0 0 1 0 -14 0
5 Fitzroy / Gracemere Sharks 1 0 0 1 0 -52 0

Rockhampton Rugby League Women's

Round 1 results

Fitzroy / Gracemere Sharks 16 defeated Norths Chargers 0
Blackwater Crushettes 42 defeated Gladstone Wallabys 0
Emu Park Emus 50 defeated Yeppoon Seagulls 6
Rockhampton Brothers 12 defeated Tannum Seagulls 8

Round 1 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Emu Park Emus 1 1 0 0 0 +44 2
2 Blackwater Crushettes 1 1 0 0 0 +42 2
3 Fitzroy / Gracemere Sharks 1 1 0 0 0 +8 2
4 Rockhampton Brothers 1 1 0 0 0 +4 2
5 Tannum Seagulls 1 0 0 1 0 -4 0
6 Norths Chargers 1 0 0 1 0 -8 0
7 Gladstone Wallabys 1 0 0 1 0 -42 0
8 Yeppoon Seagulls 1 0 0 1 0 -44 0

Purcell's Engineering Men's Premiership - Central Highlands

Round 1 results

Emerald Brothers 22 defeated Middlemount Panthers 10
Emerald Tigers 30 defeated Dysart Bulls 12
Springsure Mountain Men 42 defeated Blackwater Crushers 12
Bluff Rabbitohs 34 defeated Clermont Bears 18

Round 1 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Springsure Mountain Men 1 1 0 0 0 +30 2
2 Emerald Tigers 1 1 0 0 0 +18 2
3 Bluff Rabbitohs 1 1 0 0 0 +16 2
4 Emerald Brothers 1 1 0 0 0 +12 2
5 Middlemount Panthers 1 0 0 1 0 -12 0
6 Clermont Bears 1 0 0 1 0 -16 0
7 Dysart Bulls 1 0 0 1 0 -18 0
8 Blackwater Crushers 1 0 0 1 0 -30 0

Northern Districts Rugby League

Results not available.

South Burnett Rugby League

Round 3 results

Kingaroy Red Ants 60 defeated Wondai Wolves 0
Nanango Stags 44 defeated Murgon Mustangs 26
Cherbourg Hornets - bye

Round 3 ladder

Ladder not available.

Central Burnett Rugby League

Round 1 kick off date is yet to be confirmed.

Roma and District Rugby League

Round 1 results

Wallumbilla / Surat Red Bulls 20 defeated Roma Cities 18
Chinchilla Bulldogs 26 defeated Miles Devils 20
Mitchell Magpies 34 defeated Western Ringers 20

Round 1 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Mitchell Magpies 1 1 0 0 0 +14 2
2 Chinchilla Bulldogs 1 1 0 0 0 +6 2
3 Wallumbilla / Surat Red Bulls 1 1 0 0 0 +2 2
4 Roma Cities 1 0 0 1 0 -2 0
5 Miles Devils 1 0 0 1 0 -6 0
6 Western Ringers 1 0 0 1 0 -14 0

Central West Rugby League

Round 1 results

Barcaldine Sandgoannas 12 drew Blackall Magpies 12
Longreach Ilfracombe Tigers defeated Alpha Brumbies 18
Winton Devils - bye

Round 1 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Longreach Ilfracombe Tigers 1 1 0 0 0 +22 2
2 Barcaldine Sandgoannas 1 0 1 0 0 0 1
3 Blackall Magpies 1 0 1 0 0 0 1
4 Winton Devils 0 0 0 0 1 0 0
5 Alpha Brumbies 1 0 0 1 0 -22 0

Components Only Cup - Mackay

Round 1 results

Wests Tigers Mackay 30 defeated Carltons Devils 22
Sarina Crocs 44 defeated Moranbah Miners 24
Mackay Brothers 34 defeated Whitsunday Brahmans 12
Mackay Magpies 26 defeated Souths Sharks 18

Round 1 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Mackay Brothers 1 1 0 0 0 +22 2
2 Sarina Crocs 1 1 0 0 0 +20 2
3 Wests Tigers Mackay 1 1 0 0 0 +8 2
4 Mackay Magpies 1 1 0 0 0 +8 2
5 Carltons Devils 1 0 0 1 0 -8 0
6 Souths Sharks 1 0 0 1 0 -8 0
7 Moranbah Miners 1 0 0 1 0 -20 0
8 Whitsunday Brahmans 1 0 0 1 0 -22 0

Mackay Airport Cup - Women's

Round 1 results

Sarina Crocs defeated Moranbah Miners (forfeit)
Mackay Magpies 56 defeated Souths Sharks 10
Carltons Devils and Mackay Brothers - bye

Round 1 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Mackay Magpies 1 1 0 0 0 +46 2
2 Sarina Crocs 1 1 0 0 0 0 0
3 Mackay Brothers 0 0 0 0 1 0 0
4 Carltons Devils 0 0 0 0 1 0 0
5 Moranbah Miners 1 0 0 1 0 0 0
6 Souths Sharks 1 0 0 1 0 -46 0

Mendi A Grade Cup - Townsville

Round 1 results

Townsville Brothers 24 defeated Western Lions 18
Centrals ASA Tigers 34 defeated Charters Towers Miners 16
Herbert River Crushers 46 defeated Burdekin Roosters 8
Norths Devils - bye

Round 1 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Herbert River Crushers 1 1 0 0 0 +38 2
2 Centrals ASA Tigers 1 1 0 0 0 +18 2
3 Townsville Brothers 1 1 0 0 0 +6 2
4 Norths Devils 0 0 0 0 1 0 2
5 Western Lions 1 0 0 1 0 -6 0
6 Charters Towers Miners 1 0 0 1 0 -18 0
7 Burdekin Roosters 1 0 0 1 0 -38 0

Townsville and District Rugby League Women

Round 1 results

Western Lions 18 defeated Townsville Brothers 12
Centrals ASA Tigers 18 defeated Charters Towers Miners 6
Herbert River Crushers 22 defeated Burdekin Roosters 8
Norths Devils - bye

Round 1 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Herbert River Crushers 1 1 0 0 0 +14 2
2 Centrals ASA Tigers 1 1 0 0 0 +12 2
3 Western Lions 1 1 0 0 0 +6 2
4 Norths Devils 0 0 0 0 1 0 2
5 Townsville Brothers 1 0 0 1 0 -6 0
6 Charters Towers Miners 1 0 0 1 0 -12 0
7 Burdekin Roosters 1 0 0 1 0 -14 0

Mount Isa Rugby League

Round 3 results

Results not available.

Round 3 ladder

Ladder not available.

Mount Isa Rugby League Women's

Round 3 results

Results not available.

Round 3 ladder

Ladder not available.

Cairns District Rugby League

Round 2 results

Ivanhoe Knights 28 defeated Southern Suburbs Cockatoos 6
Mossman Port Douglas Sharks 35 defeated Mareeba Gladiators 26
Cairns Brothers 44 defeated Atherton Roosters 6
Edmonton Storm 36 defeated Yarrabah Seahawks 30
Innisfail Brothers 43 defeated Cairns Kangaroos 14
Tully Tigers - bye

Round 2 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Cairns Brothers 2 2 0 0 0 +66 4
2 Ivanhoe Knights 2 2 0 0 0 +28 4
3 Edmonton Storm 2 2 0 0 0 +16 4
4 Innisfail Brothers 2 1 0 1 0 +19 2
5 Yarrabah Seahawks 1 0 0 1 1 -6 2
6 Southern Suburbs Cockatoos 2 1 0 1 0 -8 2
7 Tully Tigers 1 0 0 1 1 -14 2
8 Mossman Port Douglas Sharks 2 1 0 1 0 -19 2
9 Mareeba Gladiators 2 0 1 1 0 -9 1
10 Cairns Kangaroos 2 0 1 1 0 -29 1
11 Atherton Roosters 2 0 0 2 0 -44 0