You have skipped the navigation, tab for page content
Statewide score wrap: Gundy goodness

The Goondiwindi Boars are running rampant in the Hutchies A Grade Cup in Toowoomba, undefeated after nine rounds of play.

Their only stumble was a 22-22 draw against Gatton in Round 4, otherwise the boys from near the border are dominating in the Darling Downs' first grade competition.

Led by captain / coach Travis Waddell; the middle forward has leant on his 78 games of NRL experience to lead the Boars around Gilbert Oval and is hoping to continue fending off title challengers like Warwick, Highfields and Wattles.

Brisbane Premier A Grade

Contributed by QRL Brisbane correspondent John Devine

At the halfway mark of the 2021 season, the Normanby Hounds remain the only undefeated side after Round 9 concluded last weekend.

The Hounds hosted Carina and it was the Tigers to score first through half Dave Russell.

Normanby hit back in the 18th minute, and when Tiger David Pritchard was sent off, the Hounds scored five more tries after half-time to the depleted Tigers single touchdown to register a 34-10 win.

Bulimba were at home to the Bears and as expected, the game produced end-to-end football with the lead changing several times.

Pine Rivers held out to take the win 34-30 with the highlight of the match being a Bulldogs try off the back of a 'mouse trap move', allowing Manaia Cherrington to dart over to take the score out to 30-22, but the Bears powered home to remain in the top five.

Valleys returned after a bye and suffering five straight losses, the men in blue were out to resurrect their season against the Roosters.

Brighton had gone down by a Lachlan Cooper field goal against Normanby the week before and were out to get their three competition points back.

The visitors led at the break 22-18; however with the home crowd behind the Diehards, Valleys kept the Roosters scoreless while scoring a treble to post a much-needed win for last year’s semi-finalists.

The Panthers came from a 22-12 deficit at half-time to take the lead midway through the second half at home against the Wynnum Manly Seagulls - two penalties from the boot of Brandon Jackonia got the Seagulls home in the end.

The win for the Baysiders has them outright second on the ladder, while the Panthers' first loss in six rounds has them equal-third with the Bears.

Round 9 results

Normanby Hounds 34 defeated Carina Tigers 10
Pine Rivers Bears 34 defeated Bulimba Bulldogs 30
Wynnum Manly Seagulls 26 defeated West Brisbane Panthers 24
Valleys Diehards 34 defeated Brighton Roosters 24
Beenleigh Pride - bye

Round 9 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Normanby Hounds 9 8 0 0 1 =171 27
2 Wynnum Manly Seagulls 9 7 0 1 1 +60 25
3 West Brisbane Panthers 9 5 0 3 1 +126 21
4 Pine Rivers Bears 9 5 0 3 1 +21 21
5 Bulimba Bulldogs 9 4 0 4 1 -28 19
6 Valleys Diehards 9 3 0 5 1 -38 17
7 Beenleigh Pride 9 2 0 6 1 -150 15
8 Brighton Roosters 9 1 0 7 1 -64 13
9 Carina Tigers 9 1 0 7 1 -98 13

QTOP Premiership - Gold Coast

Round 6 results

Tugun Seahawks 40 defeated Helensvale Hornets 14
Runaway Bay Seagulls 60 defeated Currumbin Eagles 10
Mudgeeraba Redbacks 24 defeated Southport Tigers 16
Burleigh Bears - bye

Round 6 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Burleigh Bears 6 5 0 0 1 +154 18
2 Tugun Seahawks 6 4 0 1 1 +34 16
3 Runaway Bay Seagulls 6 4 0 2 0 +114 14
4 Mudgeeraba Redbacks 6 2 0 3 1 +28 12
5 Currumbin Eagles 6 2 0 3 1 -44 12
6 Southport Tigers 6 1 0 4 1 -128 10
7 Helensvale Hornets 6 0 0 5 1 -158 8

ASC Group A Grade Premiership - Ipswich

Round 7 results

Goodna Eagles 50 defeated Fassifern Bombers 18
Rosewood Jets 48 defeated Norths Tigers 28
Swifts Bluebirds 40 defeated Ipswich Brothers 10

Round 7 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Swifts Bluebirds 8 7 0 1 0 +166 14
2 Rosewood Jets 8 5 1 2 0 +68 11
3 Ipswich Brothers 8 4 1 3 0 +72 9
4 Norths Tigers 8 3 1 4 0 +26 8
5 Goodna Eagles 8 2 0 6 0 -72 4
6 Fassifern Bombers 8 2 0 6 0 -168 4

South East Queensland Women's Premiership

Round 6 results

Goodna Eagles 44 defeated Pine Central Hornets 6
Runaway Bay Seagulls 32 defeated Aspley Devils 0
Ormeau Shearers - bye

Round 6 ladder

# Team P W D L +/- Pts
1 Goodna Eagles 6 4 0 1 +128 16
2 Runaway Bay Seagulls 5 4 0 1 +26 13
3 Ormeau Shearers 5 2 0 2 +20 11
4 Aspley Devils 6 1 0 4 -20 10
5 Pine Central Hornets 6 1 0 4 -84 10

Hutchinson Builders Cup - Toowoomba

Contributed by QRL Toowoomba correspondent Andrew O'Brien

The clash between the two clubs equal second on the TRL ladder lived up to its hype on Saturday night at Father Ranger Oval; but in a tough match - where defence went out the window - Warwick Cowboys came from behind to clinch a narrow victory over the Highfields Eagles.

It was a much-needed win for Gatton, claiming victory on the road against Oakey 56-0 after losing their last two games.

Stand-in captain Shannon Hicks scored three tries with Luke Self scoring a double in a nine-try romp. Anava Fesolai was also unstoppable for the Hawks in his best game of the season.

Wattles travelled to Gold Park to defeat Souths 50-12 with four Warriors players scoring doubles in a 10-try display. Brendon McBryde was superb in the middle and has been the difference these last few weeks; scoring two tries of his own.

In a high scoring affair, Goondiwindi flexed their strength with a 12 tries to four victory over Newtown at Jack Martin Centre.

David Armstrong continued his try-scoring spree in 2021, grabbing another four try haul; meanwhile, Carl Clement scored a double and Kyle Munro and Tom Davis also had fine games.

A very close game at Pillar Street saw the Pittsworth Danes finally end up on the right side of the ledger with an upset win over Valleys 36-34.

The Roosters got away to a good early lead but Danes fought back to trail 24-22 at half-time.

In a tough second half, the lead changed hands a few times and was 34-34 when Chris Woodbridge slotted a penalty to seal the win.

And the Dalby Diehards returned to the winner's list with an impressive win over Brothers at Glenholme Park.

They started well with three unanswered tries to lead 16-0 after 20 minutes and went on with it in second 40 after the Leprechauns pegged back the deficit to just four points right after the break.

Round 9 results

Warwick Cowboys 38 defeated Highfields Eagles 34
Gatton Hawks 56 defeated Oakey Bears 6
Wattles Warriors 50 defeated Souths Tigers 12
Goondiwindi Boars 66 defeated Newtown Lions 18
Dalby Diehards 35 defeated Brothers Leprechauns 26
Pittsworth Danes 36 defeated Valleys Diehards 34

Round 9 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Goondiwindi Boars 9 8 1 0 0 +178 17
2 Warwick Cowboys 9 7 0 2 0 +88 14
3 Highfields Eagles 9 6 0 3 0 +127 12
4 Wattles Warriors 9 6 0 3 0 +71 12
5 Gatton Hawks 9 5 1 3 0 +48 11
6 Valleys Roosters 9 5 0 4 0 +126 10
7 Dalby Diehards 9 5 0 4 0 +44 10
8 Brothers Leprechauns 9 4 0 5 0 -51 8
9 Pittsworth Danes 9 3 0 6 0 -23 6
10 Souths Tigers 9 3 0 6 0 -190 6
11 Oakey Bears 9 1 0 8 0 -212 2
12 Newtown Lions 9 0 0 9 0 -206 0

Toowoomba Sports Club Women's Premiership

Round 9 results

Valleys Roosters 22 defeated Pittsworth Danes 6
Gatton Hawks 16 defeated Newtown Lions 8
Brothers Leprechauns 26 defeated Dalby Diehards 14
Warwick Cowboys - bye

Round 9 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Gatton Hawks 9 6 0 0 3 +124 12
2 Warwick Cowboys 8 4 0 1 3 +76 8
3 Newtown Lions 9 3 0 2 4 +54 6
4 Valleys Roosters 9 3 0 4 2 +66 6
5 Brothers Leprechauns 9 3 0 2 4 -62 6
6 Pittsworth Danes 9 1 0 6 2 -128 2
7 Dalby Diehards 9 0 0 5 4 -98 0

Maudsley Excavations Cup - Sunshine Coast

Round 12 results

Noosa Pirates 36 defeated Nambour Crushers 12
Stanley River Wolves 34 defeated Caloundra Sharks 6
Maroochydore Swans 38 defeated Gympie Devils 28
Caboolture Snakes 24 defeated Kawana Dolphins 22
Beerwah Bulldogs - bye

Round 12 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Kawana Dolphins 11 8 1 2 1 +208 40
2 Noosa Pirates 11 8 0 3 1 +170 39
3 Beerwah Bulldogs 10 6 2 2 2 +62 38
4 Maroochydore Swans 10 6 0 4 2 +8 36
5 Stanley River Wolves 11 5 1 5 1 +21 31
6 Caboolture Snakes 11 5 0 6 1 -56 30
7 Caloundra Sharks 10 3 0 7 2 -83 27
8 Nambour Crushers 11 3 0 8 1 -163 24
9 Gympie Devils 11 2 0 9 1 -167 21

Sunshine Coast Women's Cup

Round 10 results

Noosa Pirates 32 defeated Nambour Crushers 10
Beerwah Bulldogs 22 defeated Caloundra Sharks 18
Caboolture Snakes 50 defeated Kawana Dolphins 10
Gympie Devils - bye

Round 10 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Caloundra Sharks 9 7 0 2 1 +262 34
2 Beerwah Bulldogs 8 6 1 1 1 +48 31
3 Noosa Pirates 9 5 1 3 1 +32 29
4 Gympie Devils 7 3 1 3 3 +2 29
5 Caboolture Snakes 9 3 1 5 1 +24 23
6 Kawana Dolphins 8 2 0 7 1 -188 19
7 Nambour Crushers 6 1 0 5 2 -180 17

Bundaberg Broadcasters Premiership

Contributed by QRL Bundaberg correspondent Vince Habermann

With multiple premiership-winning player / coach Brent Kuskey at his vintage best in attack, defence and game management at hooker; East Magpies established a three-point lead on the Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership ladder with a ruthlessly clinical 30-12 victory over Wests Panthers in their Round 10 top-of-the-table showdown at Salter Oval on Sunday.

While the Magpies soared to their fifth-straight victory and moved to 15 points with five rounds remaining, the Panthers suffered their third defeat in their past four starts, and they are now just one point clear of Hervey Bay, who shored up third place with a 22-8 victory over Wallaroos at Eskdale Park on Saturday with the hosts suffering their second straight home loss.

Easts Magpies halfback Tyrell Howard attempts to break out of the tackle of Wests Panthers’ Nick Tanner and Brendan Grills in their Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership clash on Sunday. Photo: Vince Habermann
Easts Magpies halfback Tyrell Howard attempts to break out of the tackle of Wests Panthers’ Nick Tanner and Brendan Grills in their Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership clash on Sunday. Photo: Vince Habermann

Roos remain in equal fifth and last place with Waves on 6 points after the Tigers went downing fighting to reigning champions Past Brothers 20-14 in the late match on Sunday’s program at Salter Oval, with the Brethren bouncing back from their buffeting at the hands of the Magpies a week earlier to move to 10 points and consolidate fourth position, four in advance of the co-cellar dwellers.

In a fiercely-contested affair befitting of combat between two title aspirants, there was a long delay midway through the first half with star Panthers centre Sam Robinson being taken away by ambulance after suffering a neck injury, but by that time, the Magpies had established a 12-0 buffer, which was to be the half-time score.

Wests continued to compete strongly throughout, but Easts proved simply too good after suffering their last loss when they previously met the Panthers 38-26 five weeks earlier, but they just keep going from strength to strength and they look set for the minor title and on track to end a 16-year premiership drought.

Meanwhile, the Seagulls are back in the mix following their second-straight win after snapping a four-game losing streak last Sunday against the Panthers - well-led by their champion halfback Logona Vetemotu, who contributed 10 points with a try and three conversions in a signature brilliant all-round performance.

Brothers gained revenge on Waves after being ambushed by the Tigers 46-18 at their previous meeting, with first-year club president and long-time club champion Mat Templeman - who came out of playing retirement earlier in the season to help out - playing a leading hand off the bench, bagging a double, along with first-season winger Mitchell Clayton at just his second A Grade match.

Round 9 results

Hervey Bay Seagulls 22 (Logona Vetemotu, Griffin Lowe, Jaden Carpenter, Mitchell Yarrow tries; Logona Vetemotu 3 goals) defeated Wallaroos Maryborough 8 (Brandon Law, Darcy Schofield tries)

Easts Magpies 30 (Andrea Nona, Clinton Horne, Tyrell Howard, Brent Kuskey, Justyn Porter tries; Tyrell Howard 5 goals) defeated Wests Panthers 12 (Joseph Doyle, Shaun Ezzy tries; Chris Robinson 2 goals)

Past Brothers Bundaberg 20 (Mitchell Clayton 2, Mat Templeman 2 tries; Tyrell Priestley 2 goals) defeated Waves Tigers 14 (Jobe Lister, Timoci Naco, Reece Maughan tries; Layton Chambers goal)

Round 9 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Easts Magpies 10 7 1 2 0 +110 15
2 Wests Panthers 10 6 0 4 0 +70 12
3 Hervey Bay Seagulls 10 5 1 4 0 -9 11
4 Past Brothers Bundaberg 10 5 0 5 0 -38 10
5 Waves Tigers 10 3 0 7 0 -45 6
6 Wallaroos Maryborough 10 3 0 7 0 -88 6

Rugby League Gladstone

Round 4 results

Valleys Diehards 40 defeated Gladstone Wallabys 4
Gladstone Brothers 62 defeated Tannum Seagulls 12

Round 4 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Gladstone Brothers 4 4 0 0 0 +102 8
2 Valleys Diehards 4 3 0 1 0 +56 6
3 Tannum Seagulls 4 1 0 3 0 -26 2
4 Gladstone Wallabys 4 0 0 4 0 -132 0

Rockhampton Rugby League

Round 8 results

Rockhampton Brothers 38 defeated Fitzroy / Gracemere Sharks 16
Norths Chargers 18 defeated Yeppoon Seagulls 6
Emu Park Emus - bye

Round 8 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Yeppoon Seagulls 7 5 0 2 0 +126 10
2 Norths Chargers 7 4 0 3 0 +58 8
3 Rockhampton Brothers 5 3 0 2 1 +28 6
4 Emu Park Emus 6 3 0 3 0 +8 6
5 Fitzroy / Gracemere Sharks 5 0 0 5 1 -220 0

Rockhampton Rugby League Women's

Round 8 results

Yeppoon Seagulls 16 defeated Rockhampton Brothers 10
Blackwater Crushettes 60 defeated Fitzroy / Gracemere Sharks 4
Emu Park Emus defeated Gladstone Wallabys (forfeit)
Tannum Seagulls 22 defeated Norths Chargers 4

Round 8 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Emu Park Emus 7 6 1 0 0 +240 13
2 Rockhampton Brothers 8 6 0 2 0 +54 12
3 Blackwater Crushettes 8 5 0 3 0 +98 10
4 Yeppoon Seagulls 8 5 0 3 0 +54 10
5 Tannum Seagulls 7 4 1 2 0 +92 9
6 Fitzroy / Gracemere Sharks 8 2 0 6 0 -188 4
7 Norths Chargers 8 1 0 7 0 -118 2
8 Gladstone Wallabys 6 0 0 6 0 -232 0

Purcell's Engineering Men's Premiership - Central Highlands

Round 8 results

Emerald Tigers 52 defeated Middlemount Panthers 20
Clermont Bears 46 defeated Emerald Brothers 8
Dysart Bulls 64 defeated Springsure Mountain Men 0
Bluff Rabbitohs 74 defeated Blackwater Crushers 14

Round 8 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Clermont Bears 8 6 0 2 0 +212 12
2 Emerald Tigers 8 6 0 2 0 +114 12
3 Dysart Bulls 7 5 1 1 0 +176 11
4 Bluff Rabbitohs 7 5 0 2 0 +106 10
5 Springsure Mountain Men 8 4 1 3 0 +27 9
6 Emerald Brothers 7 2 0 5 0 -142 4
7 Middlemount Panthers 8 1 0 7 0 -262 2
8 Blackwater Crushers 7 0 0 7 0 -231 0

Northern Districts Rugby League

Bye weekend

Round 8 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 South Kolan Sharks 8 8 0 0 0 +222 16
2 Gin Gin Hawks 8 5 0 3 0 +52 10
3 Avondale Tigers 8 3 0 5 0 -36 6
4 Miriam Vale Magpies 8 0 0 8 0 -238 0

South Burnett Rugby League

Round 10 results

Results not available at present.

Round 10 ladder

Ladder not available at present.

Central Burnett Rugby League

Round 3 results

Monto Roos 28 defeated Gayndah Gladiators 20
Mundubbera Tigers - bye

Round 3 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Mundubbera Tigers 2 2 0 0 0 +82 4
2 Monto Roos 2 1 0 1 0 -38 2
3 Gayndah Gladiators 2 0 0 2 0 -44 0

Roma and District Rugby League

Bye weekend

Round 7 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Wallumbilla / Surat Red Bulls 6 6 0 0 1 +175 24
2 Roma Cities 6 5 0 1 1 +152 20
3 Mitchell Magpies 6 3 0 3 1 +24 12
4 Chinchilla Bulldogs 6 3 0 3 1 -18 12
5 St George Saints 6 2 0 4 1 -106 8
6 Western Ringers 6 1 0 5 1 -69 4
7 Miles Devils 6 1 0 5 1 -158 4

Central West Rugby League

Bye weekend

Round 9 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Longreach / Ilfracombe Tigers 7 6 0 1 2 +114 12
2 Blackall Magpies 7 5 1 1 2 +62 11
3 Barcaldine Sandgoannas 8 6 1 4 1 +58 7
4 Alpha Brumbies 7 2 0 5 2 -54 4
5 Winton Devils 7 1 0 6 2 -180 2

Components Only Cup - Mackay

Round 8 results

Sarina Crocs 42 defeated Whitsunday Brahman 12
Carltons Devils 22 defeated Moranbah Miners 18
Mackay Brothers 22 defeated Mackay Magpies 12
Souths Sharks 28 defeated Wests Tigers 18

Round 8 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Mackay Brothers 8 6 0 2 0 +88 12
2 Souths Sharks 8 6 0 2 0 +80 12
3 Sarina Crocs 8 5 0 3 0 +121 10
4 Wests Tigers 8 4 1 3 0 +30 9
5 Carltons Devils 8 4 0 4 0 -49 8
6 Moranbah Miners 8 3 1 4 0 -14 7
7 Mackay Magpies 8 3 0 5 0 -30 6
8 Whitsunday Brahmans 8 0 0 8 0 -226 0

Mackay Airport Cup - Women's

Round 8 results

Carltons Devils 12 defeated Moranbah Miners 10
Mackay Brothers 42 defeated Mackay Magpies 4
Sarina Crocs and Souths Sharks - bye

Round 8 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Mackay Brothers 8 5 0 1 2 +102 14
2 Sarina Crocs 7 3 0 2 2 +86 10
3 Mackay Magpies 8 3 0 3 2 +6 10
4 Carltons Devils 8 3 0 3 2 -22 10
5 Moranbah Miners 8 2 0 4 2 -74 8
6 Souths Sharks 7 1 0 4 2 -98 6

Mendi A Grade Cup - Townsville

Round 9 results

Burdekin Roosters 22 defeated Charters Towers Miners 18
Herbert River Crushers 36 defeated Western Lions 16
Centrals ASA Tigers 48 defeated Norths Devils 8
Townsville Brothers - bye

Round 9 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Townsville Brothers 7 7 0 0 1 +160 32
2 Herbert River Crushers 7 5 0 2 1 +120 24
3 Centrals ASA Tigers 7 5 0 2 1 +72 20
4 Western Lions 7 3 0 4 1 -36 16
5 Burdekin Roosters 7 3 0 4 1 -78 16
6 Charters Towers Miners 7 1 0 6 1 -58 8
7 Norths Devils 7 0 0 6 1 -180 4

Townsville and District Rugby League Women

Round 9 results

Burdekin Roosters 26 defeated Charters Towers Miners 4
Western Lions 30 defeated Herbert River Crushers 6
Centrals ASA Tigers 32 defeated Norths Devils 0
Townsville Brothers - bye

Round 9 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Western Lions 7 7 0 0 1 +160 14
2 Centrals ASA Tigers 7 4 0 3 1 +32 10
3 Burdekin Roosters 7 4 0 3 1 +22 10
4 Townsville Brothers 7 4 0 3 1 +14 10
5 Herbert River Crushers 7 3 0 4 1 -20 8
6 Charters Towers Miners 7 2 0 5 1 -46 4
7 Norths Devils 6 0 0 6 1 -162 2

Mount Isa Rugby League

Round 9 results

Results not available.

Round 9 ladder

Ladder not available.

Mount Isa Rugby League Women's

Round 9 results

Results not available at present.

Round 9 ladder

Ladder not available at present.

Ken Frost Homes Cup - Cairns

Round 9 results

Innisfail Brothers 25 defeated Tully Tigers 12
Ivanhoes Knights 16 defeated Mareeba Gladiators 14
Atherton Roosters 40 defeated Edmonton Storm 38
Yarrabah Seahawks 32 defeated Southern Suburbs Cockatoos 24
Mossman / Port Douglass Sharks 38 defeated Cairns Kangaroos 26
Cairns Brothers - bye

Round 9 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Cairns Brothers 9 8 0 0 1 +190 18
2 Innisfail Brothers 9 5 2 1 1 +79 14
3 Yarrabah Seahawks 9 6 0 2 1 +7 14
4 Ivanhoes Knights 9 5 0 3 1 +28 12
5 Mossman / Port Douglas Sharks 9 4 1 3 1 +23 11
6 Cairns Kangaroos 9 3 2 3 1 +11 10
7 Southern Suburbs Cockatoos 9 4 2 3 0 +2 10
8 Edmonton Storm 9 3 1 5 0 +7 7
9 Mareeba Gladiators 9 1 2 6 0 -74 4
10 Atherton Roosters 9 1 0 7 1 -130 4
11 Tully Tigers 9 0 0 7 2 -143 4

*Main image courtesy of the Goondiwindi Boars Facebook page

Acknowledgement of Country

Queensland Rugby League respects and honours the Traditional Custodians of the land and pay our respects to their Elders past, present and future. We acknowledge the stories, traditions and living cultures of Aboriginal and Torres Strait Islander peoples on the lands we meet, gather and play on.

Platinum Partners

VIEW ALL PARTNERS