You have skipped the navigation, tab for page content
Statewide score wrap: Mental edge gives 'Roos first win

The football gods have thrown a number of challenges the way of the Maryborough Wallaroos this year, but the A Grade team finally overcame the odds to take their first win in the Bundaberg competition over the weekend.

The Wallaroos claimed a 36-30 victory over the two-time reigning premiers Past Brothers Bundaberg on Sunday.

It was their first taste of success this season, after notching up five losses previously.

But they could be excused for a number of disruptions, including a COVID outbreak that affected the entire club in Round 2, plus two weeks of washouts with the poor weather across the state.

Maryborough president Scott Robertson said while the young A Grade side have the skills they need, it was a focus on mental strength that finally helped them get across the line against Past Brothers.

“It was a good feeling, it was all smiles,” Robertson said of the win.

“It was a win that had a bit of relief in it. We knew we could do it. We’ve been so close to finding the right game. It just came about out of hard work, probably working more mentally than physically.

“It’s been a tough start to the year. We had to shut the club down with COVID at one point and had two home games rained out. It’s been the mental side of it that we’ve had to work on.”

The Wallaroos went into halftime with a 12-point lead, but Bundaberg managed to find their way back into the game in the second stanza.

Robertson said the team’s mental toughness really shone through in the final minutes, as they managed to keep their lead and take the win.

“We nearly blew it, but we held on and weathered the storm,” he said.

“It showed they really wanted it. They were mentally tough. We’ve been in most games this year but yesterday they held on tighter.

“A game like yesterday, some of the boys now know how far they have to take themselves to get a result in A Grade footy.

“They know how much they have to hurt and what they have to do to get a result. That’s the biggest thing. They went a fair way in learning that yesterday.”

Main image: Wallaroos’ evergreen former dual BRL A Grade Player of the Year Shaun Collins tries to palm off Past Brothers’ Matt Templeman in their clash last month. Photo: Vince Habermann/QRL

Full scores and information for all Queensland A Grade competitions for the weekend May 27-29 are below.

South East region

BRL Premier A Grade

Round 8 results

Brighton Roosters 46 def Souths Junior Magpies 4
Bulimba Bulldogs 40 def Valleys Diehards 14
Wests Brisbane Panthers 32 def Beenleigh Pride 6
Pine River Bears 30 def Wynnum Manly Juniors 10
Carina Tigers 34 def Normanby Hounds 26

# Team P W L D B +/- Pts
1 West Brisbane Panthers 7 7 0 0 0 108 21
2 Bulimba Bulldogs 7 6 1 0 0 154 19
3 Beenleigh Pride 7 5 1 0 0 64 18
4 Brighton Roosters 7 3 4 0 0 26 13
5 Pine Rivers Bears 6 3 2 0 0 22 13
6 Valleys Diehards 6 3 3 0 0 16 12
7 Wynnum Juniors 7 2 5 0 0 -40 11
8 Carina Tigers 7 2 5 0 0 -84 11
9 Normanby Hounds 7 1 6 0 0 -110 9
10 Souths Junior 7 1 6 0 0 -156 9

QTOP Premiership - Gold Coast

Round 8 results

Southport Tigers 10 def Burleigh Bears 8
Ormeau Shearers 28 def Helensvale Hornets 14
Runaway Bay Seagulls 30 def Currumbin Eagles 24
Mudgeeraba Redbacks 22 def Tugun Seahawks 20

# Team P W L D B +/- Pts
1 Southport Tigers 7 5 2 0 0 72 17
2 Mudgeeraba Redbacks 6 5 1 0 0 86 16
3 Burleigh Bears 6 5 1 0 0 74 16
4 Tugun Seahawks 8 4 4 0 0 29 16
5 Runaway Bay Seagulls 7 4 3 0 0 14 15
6 Ormeau Shearers 7 2 5 0 0 -54 11
7 Helensvale Hornets 7 1 6 0 0 -163 9
8 Currumbin Eagles 6 1 5 0 0 -58 8

A Grade Premiership – Ipswich

Round 7 results

Redbank Plains Bears 32 def Norths Tigers 24
Ipswich Brothers 28 def Fassifern Bombers 16
Swifts Bluebirds 52 def Goodna Eagles 22

# Team P W L D B +/- Pts
1 Swifts Bluebirds 5 5 0 0 0 144 10
2 Brothers Ipswich 5 2 2 0 1 18 6
3 Redbank Plains Bears 5 2 2 0 1 16 6
4 Norths Tigers 5 3 2 0 0 -12 6
5 Fassifern Bombers 5 0 4 0 1 -74 2
6 Goodna Eagles 2 0 2 0 0 -92 0

South East Women's Holcim Cup

Round 5 results

Runaway Bay Seagulls 66 def Waterford/Logan Brothers 0
Valleys Diehards 40 def Wynnum Manly Juniors 8
Goodna Eagles 26 def Ormeau Shearers 10

# Team P W L D B +/- Pts
1 Goodna Eagles 3 3 0 0 0 54 9
2 Ormeau Shearers 4 2 1 1 0 36 9
3 Wynnum Manly Juniors 4 2 2 0 0 -18 8
4 Runaway Bay Seagulls 3 1 1 1 0 58 6
5 Valleys Diehards 3 1 2 0 0 -44 5
6 Waterford / Logan Brothers 3 0 3 0 0 -86 3

Central region

4BU/HITZ FM Bundaberg A Grade Premiership

Round 8 results

Maryborough Wallaroos 36 def Bundaberg Past Brothers 30
Waves Tigers 28 def West Panthers 16
Cancelled: Hervey Bay Seagulls v East Magpies

# Team P W L D B +/- Pts
1 Hervey Bay Seagulls 7 4 1 1 0 98 10
2 Waves Tigers 7 4 2 1 0 46 9
3 East Magpies 7 3 3 0 0 44 7
4 West Panthers 7 3 3 0 0 6 7
5 Past Brothers Bundaberg 7 3 4 0 0 -28 6
6 Wallaroos Maryborough 7 1 5 0 0 -166 3

Central Highlands Fair Dinkum Fresh Women’s Premiership

This competition is on a break until June 18. Ladder as it stands after Round 6.

# Team P W L D B +/- Pts
1 Blackwater Crushettes 6 5 1 0 0 58 10
2 Emerald Tigers 6 4 2 0 0 74 8
3 Bluff Rabbitohs 6 3 3 0 0 98 6
4 Emerald Brothers 6 0 6 0 0 -230 0

Central Highlands Emerald Industrial Supplies Men's Premiership

Round 7 results

Blackwater Crushers 36 def Middlemount Panthers 24
Dysart Bulls 68 def Emerald Tigers 30
Emerald Brothers 44 def Bluff Rabbitohs 18
Clermont Bears 42 def Springsure Mountain Men 14

# Team P W L D B +/- Pts
1 Dysart Bulls 7 6 1 0 0 248 12
2 Clermont Bears  7 6 1 0 0 176 12
3 Springsure Mountain Men 7 6 1 0 0 122 12
4 Emerald Tigers  7 3 4 0 0 26 6
5 Emerald Brothers 7 2 5 0 0 -114 4
6 Middlemount Panthers 7 2 5 0 0 -138 4
7 Blackwater Crushers 7 2 5 0 0 -188 4
8 Bluff Rabbitohs 7 1 6 0 0 -132 0

Hutchinson Builders Toowoomba Men’s Premiership

Round 7 results

Wattles Warriors 66 def Southern Suburbs Tigers 6
Dalby Diehards 26 def Goondiwindi Boars 22
Highfields Eagles 70 def Oakey Bears 26
Warwick Cowboys 34 def Toowoomba Brothers 18
Gatton Hawks 56 def Pittsworth Danes 16
Toowoomba Valleys Roosters 92 def Newtown Lions 10

# Team P W L D B +/- Pts
1 Gatton Hawks 7 5 1 0 0 208 11
2 Wattles Warriors 7 5 1 0 0 163 11
3 Highfields Eagles 7 5 1 0 0 103 11
4 Dalby Diehards 7 5 1 0 0 78 11
5 Warwick Cowboys 7 4 2 0 0 72 9
6 Goondiwindi Boars 7 4 2 0 0 58 9
7 Toowoomba Valleys Roosters 7 3 3 0 0 60 7
8 Southern Suburbs Tigers 7 2 4 0 0 -96 5
9 Oakey Bears 7 2 4 0 0 -110 5
10 Toowoomba Brothers 7 1 5 0 0 -8 3
11 Pittsworth Danes 7 0 6 0 0 -96 1
12 Newtown Lions 7 0 6 0 0 -432 1

Toowoomba Sports Club Women's Premiership

Round 7 results

Goondiwindi Boars 22 def Dalby Diehards 12
Gatton Hawks 94 def Pittsworth Danes 0
Oakey Bears 16 def Highfields Eagles 4
Newtown Lions 26 def Toowoomba Valleys Roosters 16
Bye: Toowoomba Brothers

# Team P W L D B +/- Pts
1 Gatton Hawks 6 6 0 0 0 268 12
2 Newtown Lions 6 4 1 0 0 140 9
3 Goondiwindi Boars 4 3 1 0 0 24 6
4 Oakey Bears 5 2 2 0 0 8 5
5 Toowoomba Valleys Roosters 5 2 2 0 0 4 5
6 Highfields Eagles 5 1 3 0 0 -72 3
7 Dalby Diehards 6 1 4 0 0 -88 3
8 Toowoomba Brothers 5 1 3 0 0 -132 3
9 Pittsworth Danes 4 0 4 0 0 -152 0

Maudsley Excavations Cup Men - Sunshine Coast

Round 7 cancelled

Maudsley Excavations Cup Women – Sunshine Coast

Round 7 cancelled

Rockhampton Rugby League

Round 6 results

Norths Chargers 36 def Gladstone Brothers 26
Gladstone Valleys Diehards 22 def Fitzroy / Gracemere Sharks 16
Rockhampton Brothers 48 def Tannum Sands Seagulls 10
Postponed: Yeppoon Seagulls v Emu Park Emus

# Team P W L D B +/- Pts
1 Norths Chargers 5 4 1 0 0 46 8
2 Rockhampton Brothers 5 3 1 1 0 76 7
3 Yeppoon Seagulls 4 3 0 1 0 74 7
4 Emu Park Emus 4 3 1 0 0 54 6
5 Fitzroy / Gracemere Sharks 5 3 2 0 0 22 6
6 Gladstone Valleys Diehards 4 1 3 0 0 -86 2
7 Gladstone Brothers 5 0 5 0 0 -76 0
8 Tannum Sands Seagulls 4 0 4 0 0 -110 0

Rockhampton Rugby League Women’s

Round 5 results

Emu Parks Emus 44 def Yeppoon Seagulls 4
Rockhampton Brothers 44 def Tannum Sands Seagulls 0
Bye: Fitzroy / Gracemere Sharks
Gladstone Wallaby RLFC 58 v Norths Chargers 14

# Team P W L D B +/- Pts
1 Emu Park Emus 4 4 0 0 0 86 8
2 Rockhampton Brothers 3 3 0 0 1 120 6
3 Fitzroy / Gracemere Sharks 3 2 1 0 1 16 4
4 Tannum Sands Seagulls 3 1 2 0 1 -58 4
5 Yeppoon Seagulls 4 1 3 0 0 -16 2
6 Gladstone Wallaby RLFC 4 1 2 0 0 -6 2
7 Norths Chargers 3 0 3 0 1 -142 0

Northern District Rugby League

Round 6 results

Miriam Vale Magpies 28 def Gin Gin Hawks 20
South Kolan Sharks 58 def Avondale Tigers 8

# Team P W L D B +/- Pts
1 South Kolan Sharks 4 4 0 0 0 88 8
2 Miriam Vale Magpies 4 3 1 0 0 48 6
3 Avondale Tigers 4 1 3 0 0 -48 2
4 Gin Gin Hawks 4 0 4 0 0 -88 0

Central West Rugby League

Round 5 results

Blackall Magpies 26 def Barcaldine Sandgoannas 18
Longreach / Ilfracombe Tigers 36 def Alpha Brumbies 6
Bye: Winton Diamantina Devils

# Teams P W L D B +/- Pts
1 Longreach / Ilfracombe Tigers 4 4 0 0 1 72 10
2 Blackall Magpies 2 1 1 0 2 10 6
3 Winton Diamantina Devils 4 2 2 0 1 2 6
4 Barcaldine Sandgoannas 3 1 2 0 1 -36 4
5 Alpha Brumbies 5 1 4 0 0 -48 2

Roma and District Rugby League

Mitchell Magpies 42 def St. George Saints 20
Wallumbilla / Surat Red Bulls 16 def Chinchilla Bulldogs 12
Miles Devils 38 v Western Ringers 24
Bye: Roma Cities Gladiators

# Team P W L D B +/- Pts
1 Roma Cities Gladiators 5 5 0 0 1 158 20
2 Mitchell Magpies 5 4 1 0 1 62 16
3 Wallumbilla / Surat Red Bulls 5 3 2 0 1 21 12
4 St George Saints 5 2 2 1 1 -23 10
5 Chinchilla Bulldogs 5 2 3 0 1 6 8
6 Miles Devils 5 1 4 0 1 -30 4
7 Western Ringers 6 0 5 1 0 -176 2

South Burnett Rugby League

Scores TBC

Central Burnett Rugby League

Round 1 results

Mundubbera Tigers 44 def Monto Roos 24
Bye: Gayndah Gladiators

# Team P W L D B +/- Pts
1 Mundubbera Tigers 1 1 0 0 0 20 2
2 Gayndah Gladiators 0 0 0 0 1 0 0
3 Monto Roos 1 0 1 0 0 -20 0

North region

CDRL A Grade

Round 8 results

Mossman Sharks 38 def Yarrabah Seahawks 26
Mareeba Gladiators 18 def Southern Suburbs Cockatoos 16
Cairns Brothers 20 def Tully Tigers 14
Atherton Roosters 32 def Innisfail Brothers 12
Cairns Kangaroos 28 def Edmonton Storm 26
Bye: Ivanhoe Knights

# Team P W L D B +/- Pts
1 Atherton Roosters 8 7 1 0 0 150 14
2 Cairns Brothers 7 6 1 0 1 126 14
3 Mossman Sharks 7 5 2 0 1 80 12
4 Ivanhoe Knights 6 4 2 0 2 60 12
5 Innisfail Brothers 8 5 3 0 0 20 10
6 Cairns Kangaroos 7 4 3 0 1 -14 10
7 Yarrabah Seahawks 7 2 5 0 1 -72 6
8 Tully Tigers 7 3 4 0 0 -77 6
9 Southern Suburbs Cockatoos 7 2 5 0 0 -34 4
10 Mareeba Gladiators 7 1 6 0 1 -129 4
11 Edmonton Storm 7 0 7 0 1 -110 -2

Mackay Men

Bye weekend

Mackay Women

Bye weekend

Townsville District Rugby League Men

Round 7 results

Herbert River Crushers 26 def Charters Towers Miners 6
Burdekin Roosters 32 def Norths Devils 14
Brothers Townsville 26 def Western Lions 18
Bye: Centrals ASA Tigers

# Team P W L D B +/- Pts
1 Townsville Brothers 6 4 1 0 1 128 10
2 Herbert River Crushers 6 5 1 0 0 70 10
3 Western Lions 6 3 2 0 1 8 8
4 Burdekin Roosters 6 2 3 0 1 -14 6
5 Charters Towers Miners 6 1 3 1 1 -20 5
6 Centrals ASA Tigers 6 2 3 0 1 -64 4
7 Norths Devils 6 0 4 1 1 -108 3

Townsville District Rugby League Women

Round 7 results

Herbert River Crushers 34 def Charters Towers Miners 6
Burdekin Roosters 40 def Norths Devils 4
Western Lions 44 def Townsville Brothers 6
Bye: Centrals ASA Tigers

# Team P W L D B +/- Pts
1 Burdekin Roosters 6 5 0 0 1 172 12
2 Western Lions 6 3 2 0 1 18 8
3 Herbert River Crushers 6 4 2 0 0 -2 8
4 Centrals ASA Tigers 6 3 2 0 1 36 6
5 Charters Towers Miners 6 2 3 0 1 -40 6
6 Townsville Brothers 6 1 4 0 1 -122 4
7 Norths Devils 6 0 5 0 1 -62 2

Mount Isa Rugby League

Round 6 results

Mount Isa Wanderers 40 def Mount Isa Townies 32
Bye: Mount Isa Brothers

Ladder unavailable

Mount Isa Rugby League Women

Scores TBC

Acknowledgement of Country

Queensland Rugby League respects and honours the Traditional Custodians of the land and pay our respects to their Elders past, present and future. We acknowledge the stories, traditions and living cultures of Aboriginal and Torres Strait Islander peoples on the lands we meet, gather and play on.

Platinum Partners

VIEW ALL PARTNERS