You have skipped the navigation, tab for page content
Statewide score wrap: Last-minute switch pays off for Townsville

Curtis Dempsey answered an SOS ahead of Saturday’s XXXX League Championship semi-final, making a last-minute move into the halves to help Townsville move one step closer to the A grade state title.

Townsville defeated Rockhampton 40-28 in the play off for a final spot, with Dempsey playing a crucial role at halfback for the northern team.

The call came from Townsville co-coach Roy Baira on Friday, after the team’s halfback Ado Waianga was ruled out of the all-important clash through illness.

Dempsey, who played with Townsville in the XXXX Foley Shield and was originally named on the bench for the semi-final, had played in the halves throughout his junior rugby league years.

But the 21-year-old has not played fulltime at halfback since he was 18, only dabbling in the role through club footy with Burdekin Roosters.

However, if he felt the pressure to move into the pivotal role, it did not show on Saturday as Dempsey helped steer the team to victory.

“It was a bit different but I thought I went alright,” Dempsey said.

“Our halfback went down sick. He didn’t come to training on Wednesday and I got a phone call from Roy on Friday.

“I said I hadn’t played there in the while but I’ll give it a red hot crack. I’ve played here and there for Burdekin but back when I was last playing fulltime I was 18.”

With the victory over Rockhampton, Townsville now advance to the XXXX League Championship final against the Gold Coast Vikings on Saturday, July 30.

So far Townsville have taken every challenge in their stride, winning both the Foley Shield and the semi-final quite convincingly.

But Dempsey said they know they will have to go to another level when they host the Gold Coast in Townsville, as they look to complete their mission to be crowned the best A grade community side in the state.

“The team we have this year is pretty strong,” Dempsey said.

“It’s one of the strongest teams we’ve had in a while. We have the belief in ourselves.

“What I know from the GC and Brissie region is that they’re big boys. But we have good support back at home and we know we’ll see that for the final.

“A lot of us have talked about what this all means… we’re not doing it for us, we’re doing it for the whole Townsville community.

"To win one for them, it would be a pretty surreal experience.”

Full scores and information for all Queensland A Grade competitions for the weekend June 17-19 are below.

Main image: Curtis Dempsey playing for Townsville. Photo: Brendan Kirkman/QRL

XXXX League Championship semi-final

Townsville 40 def Rockhampton Rustlers 28

Townsville advance to the XXXX League Championship final v Gold Coast Vikings on Saturday, July 30.

South East region

BRL Premier A Grade

Round 11 results

Wests Panthers 42 def Wynnum Manly Juniors 20
Bulimba Bulldogs 28 def Brighton Roosters 16
Valleys Diehards 36 def Souths Junior Magpies 32
Normanby Hounds 16 def Pine Rivers Bears 10
Beenleigh Pride 32 def Carina Tigers 28

# Team P W L D B +/- Pts
1 West Brisbane Panthers 10 10 0 0 0 166 30
2 Bulimba Bulldogs 10 8 2 0 0 154 26
3 Beenleigh Pride 10 6 3 1 0 54 23
4 Pine Rivers Bears 9 5 3 1 0 64 20
5 Valleys Diehards 9 5 4 0 0 4 19
6 Brighton Roosters 10 4 6 0 0 46 18
7 Wynnum Juniors 10 4 6 0 0 -36 18
8 Normanby Hounds 10 3 7 0 0 -130 16
9 Carina Tigers 10 2 8 0 0 -128 14
10 Souths Junior 10 1 9 0 0 -194 12

QTOP Premiership - Gold Coast

Round 11 results

Tugun Seahawks 14 drew Currumbin Eagles 14
Ormeau Shearers 29 def Mudgeeraba Redbacks 28
Southport Tigers 46 def Runaway Bay Seagulls 8
Burleigh Bears 54 def Helensvale Hornets 8

# Team P W L D B +/- Pts
1 Southport Tigers 10 7 3 0 0 128 24
2 Burleigh Bears 9 7 2 0 0 103 23
3 Tugun Seahawks 11 5 5 1 0 28 22
4 Runaway Bay Seagulls 10 6 4 0 0 20 22
5 Mudgeeraba Redbacks 9 6 3 0 0 85 21
6 Ormeau Shearers 10 4 6 0 0 -29 18
7 Currumbin Eagles 9 2 6 1 0 -66 14
8 Helensvale Hornets 10 1 9 0 0 -269 12

A Grade Premiership – Ipswich

Bye round

Ladder as it stands after Round 9

# Team P W L D B +/- Pts
1 Swifts Bluebirds 7 7 0 0 0 178 14
2 Redbank Plains Bears 7 3 3 0 1 24 8
3 Brothers Ipswich 7 3 3 0 1 10 8
4 Fassifern Bombers 7 2 4 0 1 -22 6
5 Norths Tigers 7 3 4 0 0 -46 6
6 Goodna Eagles 4 0 4 0 0 -144 0

South East Women's Holcim Cup

Round 7 results

Wynnum Manly Juniors 48 def Waterford/Logan Brothers 14
Goodna Eagles 24 def Valleys Diehards 16
Runaway Bay Seagulls 20 def Ormeau Shearers 16

# Team P W L D B +/- Pts
1 Goodna Eagles 6 6 0 0 0 134 18
2 Ormeau Shearers 7 3 3 1 0 20 14
3 Runaway Bay Seagulls 6 3 2 1 0 60 13
4 Wynnum Manly Juniors 7 3 4 0 0 -58 13
5 Valleys Diehards 6 3 3 0 0 30 12
6 Waterford / Logan Brothers 6 0 6 0 0 -186 6

Central region

4BU/HITZ FM Bundaberg A Grade Premiership

Round 11 results

West Panthers 36 def Maryborough Wallaroos 14
Waves Tigers 16 def East Magpies 4
Hervey Bay Seagulls 16 drew Bundaberg Past Brothers 16

# Team P W L D B +/- Pts
1 Hervey Bay Seagulls 10 6 1 2 0 176 15
2 Waves Tigers 10 7 2 1 0 84 15
3 West Panthers 10 5 4 0 0 20 11
4 Past Brothers Bundaberg 10 4 5 1 0 -24 9
5 East Magpies 10 3 6 0 0 6 7
6 Wallaroos Maryborough 10 1 8 0 0 -262 3

Central Highlands Fair Dinkum Fresh Women’s Premiership

Round 7 results

Bluff Rabbitohs 14 def Emerald Brothers 8
Blackwater Crushettes 42 def Emerald Tigers 8

# Team P W L D B +/- Pts
1 Blackwater Crushettes 7 6 1 0 0 92 12
2 Bluff Rabbitohs 7 4 3 0 0 104 8
3 Emerald Tigers 7 4 3 0 0 40 8
4 Emerald Brothers 7 0 7 0 0 -236 0

Central Highlands Emerald Industrial Supplies Men's Premiership

Round 10 results

Springsure Mountain Men def Bluff Rabbitohs (forfeit)
Dysart Bulls 32 def Clermont Bears 26
Emerald Brothers 44 def Middlemount Panthers 26
Emerald Tigers 28 def Blackwater Crushers 22

# Team P W L D B +/- Pts
1 Dysart Bulls 10 9 1 0 0 368 18
2 Clermont Bears  10 8 2 0 0 220 16
3 Springsure Mountain Men 10 8 2 0 0 100 16
4 Emerald Tigers  10 4 6 0 0 -16 8
5 Emerald Brothers 10 4 6 0 0 -110 8
6 Bluff Rabbitohs 10 3 7 0 0 -70 4
7 Middlemount Panthers 10 2 8 0 0 -200 4
8 Blackwater Crushers 10 2 8 0 0 -292 4

Hutchinson Builders Toowoomba Men’s Premiership

Round 10 results

Toowoomba Valleys Roosters 42 def Pittsworth Danes 16
Goondiwindi Boars 42 def Toowoomba Brothers 22
Dalby Diehards 26 def Gatton Hawks 22
Warwick Cowboys 32 def Southern Suburbs Tigers 8
Highfields Eagles 78 def Newtown Lions 0
Wattles Warriors 26 def Oakey Bears 10

# Team P W L D B +/- Pts
1 Gatton Hawks 10 7 2 0 0 256 15
2 Highfields Eagles 10 7 2 0 0 225 15
3 Wattles Warriors 10 7 2 0 0 157 15
4 Dalby Diehards 10 7 2 0 0 104 15
5 Warwick Cowboys 10 6 3 0 0 136 13
6 Toowoomba Valleys Roosters 10 6 3 0 0 110 13
7 Goondiwindi Boars 10 6 3 0 0 76 13
8 Southern Suburbs Tigers 10 3 6 0 0 -112 7
9 Toowoomba Brothers 10 2 7 0 0 -68 5
10 Oakey Bears 10 2 7 0 0 -152 5
11 Pittsworth Danes 10 1 8 0 0 -130 3
12 Newtown Lions 10 0 9 0 0 -602 1

Toowoomba Sports Club Women's Premiership

Round 10 results

Toowoomba Valleys Roosters 42 def Pittsworth Danes 4
Goondiwindi Boars 36 def Toowoomba Brothers 8
Gatton Hawks 44 def Dalby Diehards 0
Newtown Lions 40 def Highfields Eagles 4

# Team P W L D B +/- Pts
1 Gatton Hawks 8 8 0 0 0 332 16
2 Newtown Lions 7 5 1 0 0 140 11
3 Toowoomba Valleys Roosters 7 4 2 0 0 70 9
4 Oakey Bears 7 4 2 0 0 56 9
5 Goondiwindi Boars 7 4 3 0 0 4 8
6 Toowoomba Brothers 8 2 5 0 0 -154 5
7 Highfields Eagles 8 1 6 0 0 -116 3
8 Dalby Diehards 7 1 5 0 0 -132 3
9 Pittsworth Danes 7 1 6 0 0 -200 2

Maudsley Excavations Cup Men - Sunshine Coast

Round 9 results

Beerwah Bulldogs 31 def Nambour Crushers 10
Kawana Dolphins 38 def Caloundra Sharks 0
Caboolture Snakes 38 def Gympie Devils 14
Maroochydore Swans 44 def Noosa Pirates 20

# Team P W L D B +/- Pts
1 Maroochydore Swans 8 6 0 2 0 110 30
2 Kawana Dolphins 8 6 2 0 0 132 26
3 Beerwah Bulldogs 8 6 2 0 0 87 26
4 Noosa Pirates 8 4 3 1 0 -38 20
5 Caboolture Snakes 8 3 3 2 0 10 18
6 Caloundra Sharks 7 1 5 1 0 -38 10
7 Gympie Devils 7 1 6 0 0 -136 8
8 Nambour Crushers 8 1 7 0 0 -127 6

Maudsley Excavations Cup Women – Sunshine Coast

Round 9 results

Caloundra Sharks 10 def Kawana Dolphins 8
Beerwah Bulldogs 48 def Nambour Crushers 8
Caboolture Snakes def Gympie Devils (forfeit)
Bye: Noosa Pirates

# Team P W L D B +/- Pts
1 Caloundra Sharks 8 7 0 0 1 224 32
2 Kawana Dolphins 9 6 2 0 1 114 28
3 Caboolture Snakes 8 4 2 0 2 120 24
4 Beerwah Bulldogs 8 5 2 0 1 42 24
5 Noosa Pirates 8 2 4 0 2 -24 16
6 Gympie Devils 8 0 7 0 1 -214 4
7 Nambour Crushers 8 0 7 0 1 -262 4

Rockhampton Rugby League

Bye round

Ladder as it stands after Round 8

# Team P W L D B +/- Pts
1 Yeppoon Seagulls 6 5 0 1 0 112 12
2 Emu Park Emus 6 5 1 0 0 82 11
3 Norths Chargers 7 5 2 0 0 44 10
4 Fitzroy / Gracemere Sharks 6 4 2 0 0 34 8
5 Rockhampton Brothers 7 3 3 1 0 66 7
6 Gladstone Valleys Diehards 7 2 5 0 0 -100 4
7 Gladstone Brothers 7 1 6 0 0 -62 2
8 Tannum Sands Seagulls 6 0 6 0 0 -140 0

Rockhampton Rugby League Women’s

Round 8 results

Tannum Sands Seagulls 46 def Norths Chargers 0
Rockhampton Brothers 28 def Fitzroy/Gracemere Sharks 4
Gladstone Wallaby RLFC 38 def Yeppoon Seagulls 26
Bye: Emu Park Emus

# Team P W L D B +/- Pts
1 Emu Park Emus 6 5 0 1 0 98 11
2 Rockhampton Brothers 6 4 1 1 0 134 9
3 Fitzroy / Gracemere Sharks 5 3 2 0 0 28 6
4 Gladstone Wallaby RLFC 7 3 4 0 0 -40 6
5 Yeppoon Seagulls 6 2 4 0 0 -18 4
6 Tannum Sands Seagulls 5 2 3 0 0 -26 4
7 Norths Chargers 5 0 5 0 0 -176 0

Northern District Rugby League

Bye round

Ladder as it stands after Round 8

# Team P W L D B +/- Pts
1 South Kolan Sharks 6 5 0 1 0 90 11
2 Miriam Vale Magpies 6 4 1 1 0 78 9
3 Gin Gin Hawks 6 1 5 0 0 -48 2
4 Avondale Tigers 6 1 5 0 0 -120 2

Central West Rugby League

Round 6 results

Blackall Magpies 36 def Alpha Brumbies 22
Winton Diamantina Devils 24 def Longreach/Ilfracombe Tigers 10
Bye: Barcaldine Sandgoannas

# Teams P W L D B +/- Pts
1 Longreach / Ilfracombe Tigers 5 4 1 0 1 58 10
2 Blackall Magpies 4 3 1 0 2 32 10
3 Winton Diamantina Devils 5 3 2 0 2 16 10
4 Barcaldine Sandgoannas 4 1 3 0 2 -44 6
5 Alpha Brumbies 6 1 5 0 0 -62 2

Roma and District Rugby League

Round 8 results

Chinchilla Bulldogs 28 def Miles Devils 12
Roma Cities Gladiators 44 def Wallumbilla / Surat Red Bulls 16
Mitchell Magpies 64 def Western Ringers 2
Bye: St George Saints

# Team P W L D B +/- Pts
1 Roma Cities Gladiators 7 7 0 0 1 240 28
2 Mitchell Magpies 7 5 2 0 1 112 20
3 Wallumbilla / Surat Red Bulls 7 4 3 0 1 7 16
4 St George Saints 6 3 2 1 2 -1 14
5 Chinchilla Bulldogs 7 3 4 0 1 -2 12
6 Miles Devils 7 1 6 0 1 -100 4
7 Western Ringers 7 0 6 1 1 -138 2

South Burnett Rugby League

Round 7 results

Murgon Mustangs 32 def Cherbourg Hornets 26
Nanango Stags 30 def Kingaroy Red Ants 12
Bye: Wondai Wolves

# Team P W L D B +/- Pts
1 Nanango Stags 5 4 1 0 0 66 8
2 Murgon Mustangs 4 4 0 0 0 38 8
3 Cherbourg Hornets 5 2 3 0 0 -122 4
4 Kingaroy Red Ants 5 1 4 0 0 50 2
5 Wondai Wolves 5 1 4 0 0 -44 2

Central Burnett Rugby League

Round 3 results

Monto Roos 28 def Gayndah Gladiators 20
Bye: Mundubbera Tigers

# Team P W L D B +/- Pts
1 Mundubbera Tigers 2 1 1 0 1 8 4
2 Gayndah Gladiators  2 1 1 0 1 4 4
3 Monto Roos 2 1 1 0 1 -12 4

North region

CDRL A Grade

Bye round with a Round 4 replay match

Southern Suburbs Cockatoos 28 def Tully Tigers 18

Ladder as it stands as of Round 10

# Team P W L D B +/- Pts
1 Atherton Roosters 9 8 1 0 1 168 18
2 Cairns Brothers 9 8 1 0 1 148 18
3 Mossman Sharks 9 7 2 0 1 126 16
4 Innisfail Brothers 10 7 3 0 0 96 14
5 Ivanhoe Knights 8 5 3 0 2 78 14
6 Cairns Kangaroos 9 5 4 0 1 -8 12
7 Southern Suburbs Cockatoos 9 3 6 0 1 -46 8
8 Yarrabah Seahawks 9 2 7 0 0 -108 6
9 Tully Tigers 10 3 7 0 0 -113 6
10 Mareeba Gladiators 9 1 8 0 1 -209 4
11 Edmonton Storm 8 1 8 0 1 -132 0

Mackay Men

Round 5 results (replay of postponed round)

Carltons Devils 28 def Sarina Crocs 22
Souths Sharks 28 def Moranbah Miners 22
Mackay Brothers 24 def Whitsunday Brahmans 10
Wests Tigers 18 def Mackay Magpies 12

# Team P W L D B +/- Pts
1 Carltons Devils 8 6 2 0 0 43 12
2 Mackay Magpies 8 5 3 0 0 68 10
3 Mackay Brothers 8 5 3 0 0 48 10
4 Wests Tigers 8 5 3 0 0 -2 10
5 Sarina Crocs 8 3 4 1 0 8 7
6 Whitsunday Brahmans 8 3 5 0 0 -82 6
7 Moranbah Miners 8 2 5 1 0 -27 5
8 Souths Sharks 8 2 6 0 0 -56 4

Mackay Women

Round 5 (replay of a postponed round)

Carltons Devils 18 def Sarina Crocs 0
Byes: Mackay Magpies, Moranbah Miners, Mackay Brothers

# Team P W L D B +/- Pts
1 Mackay Magpies 5 5 0 0 3 150 16
2 Mackay Brothers 5 4 1 0 3 98 14
3 Carltons Devils 5 3 3 0 3 36 10
4 Sarina Crocs 4 0 4 0 4 -132 8
5 Moranbah Miners 5 1 4 0 3 -152 8

Townsville District Rugby League Men

Round 3 results (replay of postponed round)

Herbert River Crushers 26 def Centrals ASA Tigers 20
Townsville Brothers 38 def Norths Devils 6
Charters Towers Miners 50 def Western Lions 10
Bye: Burdekin Roosters

# Team P W L D B +/- Pts
1 Townsville Brothers 9 7 1 0 1 190 16
2 Herbert River Crushers 9 7 2 0 0 54 14
3 Burdekin Roosters 9 4 3 0 2 6 12
4 Western Lions 9 3 4 0 2 -48 10
5 Charters Towers Miners 9 3 4 1 1 44 9
6 Centrals ASA Tigers 9 2 6 0 1 -80 6
7 Norths Devils 9 0 6 1 2 -166 5

Townsville District Rugby League Women

Round 3 results (replay of postponed round)

Herbert River Crushers 20 def Centrals ASA Tigers 14
Norths Devils 18 def Townsville Brothers 14
Western Lions 48 def Charters Towers Miners 4
Bye: Burdekin Roosters

# Team P W L D B +/- Pts
1 Burdekin Roosters 9 7 0 0 2 192 18
2 Western Lions 9 4 3 0 2 48 12
3 Herbert River Crushers 9 6 3 0 0 2 12
4 Centrals ASA Tigers 9 4 4 0 1 46 10
5 Charters Towers Miners 9 4 4 0 1 -62 10
6 Norths Devils 9 1 6 0 2 -72 6
7 Townsville Brothers 9 1 7 0 1 -154 4

Mount Isa Rugby League

Bye round

Ladder unavailable

Mount Isa Rugby League Women

Bye round

Ladder unavailable

Acknowledgement of Country

Queensland Rugby League respects and honours the Traditional Custodians of the land and pay our respects to their Elders past, present and future. We acknowledge the stories, traditions and living cultures of Aboriginal and Torres Strait Islander peoples on the lands we meet, gather and play on.

Platinum Partners

VIEW ALL PARTNERS