·         MAJOR COMPETITIONS

QRL Live: Intrust Super Cup, FOGS Colts Challenge, Cyril Connell Cup & Mal Meninga Cup  

·         BRISBANE RUGBY LEAGUE

Round 10:

REDCLIFFE DOLPHINS 32 (Ashley Harawira 2, Tyrone Hussey, Luke Capewell, Will Partridge, Joel Mayne tries; Kyle van Klaveren 4 goals) def NORMANBY HOUNDS 16 (Joe Henderson, Michael Crosby, Luke Chaplin tries; Matthew Currie 2 goals) at Purtell Park, Bardon.

VALLEYS DIEHARDS 46 (Andrew Lancaster 4, Stacey Everett 2, Kobi Mills, Jyde Dwyer tries; Josh Essex 6, Billy Valu goals) def GATERS 10 (Tyrone Clarke, Marlon Doak tries; Matt Lennon goal) at Emerson Park, Grange.

IPSWICH JETS 30 (Matthew Brown 2, Josh Damen, Ben Sullivan, Lachlan Roe tries; Josh Damen 5 goals) def CARINA 12 (Steve Tyrrell, Ash Bull tries; David Browne 2 goals) at Leo Williams Oval, Carina.

WEST BRISBANE PANTHERS 22 (Michael Rasmussen 2, Jake Dornan, Josh Afoa
tries; Hayden Potter 3 goals) def EASTS TIGERS 19 (Jack Schaffer, Mackenzie Reid, Dwayne Craft tries; Adam Crear 3 goals; Billy Kitt field goal) at Kev McKell Oval, Arana Hills.

WYNNUM MANLY REDLAND CITY SEAGULLS 26 (Josh Marshman 2, Mitch McMillan, Josh Hoffman, Junior Pita tries; Josh Marshman 2, Jeriah Goodrich goals) def LOGAN BROTHERS 10 (Nick Doyle, Adanell Thompson tries; Nick Doyle goal) at Civic Park, Logan Central.


Points:
Ipswich Jets 27, Wynnum Redland City 27, Redcliffe Dolphins 26, Wests Brisbane Panthers 21, Gaters 18, Easts Tigers 17, Valleys 16, Normanby 16, Carina 14, Logan Brothers 14.
*Game in hand

·         BRISBANE SECOND DIVISION

Premier: Brighton Roosters 42 def Normanby 18, Albany Creek Gaters 48 def Fortitude Valley 18, Waterford Demons 46 def Carina Jnrs 16, West Brisbane Panthers 50 def Easts 18, Logan Brothers 34 def Wynnum Manly Jnrs 30.
Points: Brighton Roosters 36, West Brisbane Panthers 35, Albany Creek Gaters 33, Wynnum Manly Jnrs 28, Waterford Demons 27, Fortitude Valley 25, Carina Jnrs 22, Logan Brothers 21, Normanby 19, Easts 13.

TED BEAUMONT TROPHY MATCH NORTHSIDE 1

Dayboro Cowboys 31 def Pine Central Holy Spirit 18.

Northside 1: West Mitchelton 28 def Aspley 22, Moreton Bay Pride 38 def Pine Central Holy Spirit 12, Banyo 28 def Pine Rivers 24, Dayboro Cowboys 28 def Brothers Jnrs 12.
Points: Dayboro Cowboys 38, Moreton Bay Pride 34, Pine Central Holy Spirit 33, Aspley 31, West Mitchelton 27, Pine Rivers 23, Banyo 22, Brothers Jnrs 16.

Northside 2: West Arana Hills 56 def Aspley 6, Norths St Josephs 22 def West Mitchelton 16, Narangba 16 def Norths Juniors 12, North Lakes Kangaroos 40 def Brighton Roosters 14, Samford 32 def Albany Creek Gaters 16.
Points: Samford 33, Norths St Josephs 30, Norths Jnrs 29, West Arana Hills 29, Albany Creek Gaters 27, North Lakes Kangaroos 27, Narangba 24, Brighton Roosters 20, West Mitchelton 19, Aspley 17.

Northside 3: West Arana Hills 28 def North Lakes Kangaroos 18, Fortitude Valley 42 def Pine Central Holy Spirit 16, Brighton Roosters 14 def Aspley 4, Moreton Bay Pride 46 def Samford 6, Pine Rivers 34 def Burpengary 28.
Points: Brighton Roosters 40, Fortitude Valley 38, Pine Rivers 32, Moreton Bay Pride 30, Aspley 27, Burpengary 25, Samford 22, Pine Central Holy Spirit 19, West Arana Hills 17, North Lakes Kangaroos 13.

Southside 1: West Inala 14 def Redlands District 10, Beenleigh Seniors 58 def Logan Brothers 4, Southern Suburbs 20 def South Sunnybank 18, Bulimba Valleys BYE.
Points: West Inala 40, Bulimba Valleys 33, Beenleigh Seniors 32, Redlands District 32, South Sunnybank 26, Southern Suburbs 26, Logan Brothers 21.

Southside 2: Greenbank 30 def Carina 12, Browns Plains 36 def Souths Sunnybank 20, Slacks Creek 28 def Eagleby Giants 22, Brothers St Brendans 20 def East Mt Gravatt 10, Capalaba 24 def Beenleigh Seniors 4, Logan Wanderers BYE.
Points: Brothers St Brendans 40, Capalaba 33, Greenbank 32, East Mt Gravatt 30, Carina 29, Browns Plains 27, Beenleigh Seniors 24, Eagleby Giants 23, Slacks Creek 23, Logan Wanderers 22, Souths Sunnybank 20.

Southside 3: Beenleigh Juniors 22 def Brothers St Brendans 20, Edens Landing 38 def East Mt Gravatt 10, Redlands Juniors 32 def Mustangs 14, Logan City Hawks 30 def Waterford Demons 24, Wynnum Manly Jnrs 44 def Jimboomba Thunder 6.
Points: Wynnum Manly Jnrs 37, Edens Landing 35, Beenleigh Juniors 29, Logan City Hawks 28, Redlands Juniors 27, Mustangs 22, Jimboomba Thunder 22, Waterford Demons 21, East Mt Gravatt 21, Brothers St Brendans 17.

·         IPSWICH RUGBY LEAGUE

Round 10: West End 36 def Goodna 28, Brothers 36 def Norths 24.
Points:  Goodna 22, Fassifern 21, Swifts 19, Brothers 15, West End 15, Norths 14.

·         GOLD COAST TWEED RUGBY LEAGUE

Round 10: Bilambil 34 def Ormeau 14, Southport 18 def Currumbin 12, Tugun 18 def Runaway Bay 12, Tweed 24 def Burleigh 10.
Points: Tweed Heads 25, Southport 23, Tugun 23, Burleigh 19, Runaway Bay 17, Ormeau 15, Currumbin 11, Bilambil 11.

·         TOOWOOMBA RUGBY LEAGUE

Round 13:  Pittsworth 32 def Valleys 16, Brothers 72 def Goondiwindi 18, Warwick 22 def Dalby 12, Gatton 14 drew Highfields 14, Wattles 56 def Oakey 6.
Points:  Pittsworth 20, Souths 19, Warwick 19, Brothers 16, Highfields 15, Gatton 15, Dalby 10, Wattles 8, Valleys 6, Goondiwindi 2, Oakey 0.

·         BORDER RUGBY LEAGUE

Round 11: Inglewood 72 def Stanthorpe/Texas 4, Tenterfield 60 def Wallangarra 12.
Points: Tenterfield 16, Inglewood 16, Wallangarra 5, Stanthorpe/Texas 5, Killarney 2.

·         ROMA DISTRICT RUGBY LEAGUE

No games
Points after Round 6: Cities 20,  Chinchilla 16, St. George 16, Red Bulls 12, Miles 8, Mitchell 0.

·         CENTRAL WEST RUGBY LEAGUE

No games due to Outback Muster
Points: Winton 8, Ilfracombe 8, Blackall 6, Barcaldine 2, Longreach 2.

·         CENTRAL HIGHLANDS RUGBY LEAGUE

Round 8: Bluff 38 def Blackwater Crushers 16, Emerald 34 def Clermont Bears 14,  Middlemount 36 def Dysart 22, Springsure Mountain Men 56 def Emerald Cowboys 24.
Points: Emerald Tigers 14, Bluff 12, Middlemount 10, Dysart 8, Springsure 8, Blackwater Crushers 6, Clermont 4, Emerald Cowboys 2.

·         SUNSHINE COAST GYMPIE RUGBY LEAGUE

Round 13: Caloundra Sharks 44, Nambour Crushers 18, Caboolture Snakes 20 def Maroochydore/Coolum Swans 6, Kawana Dolphins 82 def Gympie Devils 0.
Points: Kawana 37, Maroochydore/Coolum 37, Caloundra 37, Caboolture 37, Gympie 27, Nambour 22, Noosa 8.

·         NORTHERN DISTRICTS RUGBY LEAGUE

No games
Points: Gin Gin 18, Avondale 16, Agnes Water 12, South Kolan 6, Burnett Heads 6, Miriam Vale 2.

·         SOUTH BURNETT

Cherbourg 38 def Nanango 34, Murgon 72 def Wondai 16.
Points: Cherbourg 18, Nanango 16, Kingaroy 16, Murgon 12 & Wondai 6

·         NORTH BURNETT

Mundubbera 26 def Gayndah 6, Monto 48 def Eidsvold 6.
Points: Mundubbera 10, Eidsvold 4, Monto 4, Gayndah 0

·         BUNDABERG RUGBY LEAGUE

Round 15: Wallaroos 38 def Easts 24, Brothers 40 def Across the Waves 28, Wests 36 def Isis Devils 8.
Points: Hervey Bay 24, Brothers 20, Waves 18, Wests 18, Wallaroos 15, Easts 11, Isis Devils 4.

·         ROCKHAMPTON RUGBY LEAGUE

Round 10: Norths 48 def Gladstone Brothers 8, Biloela 32 def Yeppoon 10, Tannum 34 def Emu Park 6, Valleys 58 def Fitzroy/Gracemere 0.
Points: Rockhampton Brothers 18, Yeppoon 16, Biloela 13, Norths Charges 12, Tannum Sands 9, Valleys 8, Fitzroy Gracemere 6, Gladstone Brothers 2, Emu Park 2.

·         MACKAY DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 10: Wests 26 def Sarina 12, Brothers 26 def Moranbah 20, Souths 18 def Norths 16, Magpies 24 def Whitsunday 10.
Points: Magpies 16, Wests 16, Whitsunday 16, Souths 9, Sarina 8, Moranbah 6, Brothers 5, Norths 4 .

TOWNSVILLE RUGBY LEAGUE

Round 9: Charters Towers 22 drew Centrals 22, Norths 34 def Univeristy 10, Herbert River 40 def Western Lions 12, Burdekin v Brothers – Postponed.
Points: Herbert River 36, Centrals 22, Brothers 20, Western Lions 20, Norths 16, Burdekin 12, Charters Towers 10, University 4.

·         CAIRNS DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 12: Innisfail 32 def Tully 16, Ivanhoes 52 def Brothers 6, Atherton 36 def Mareeba 14, Southern Suburbs 24 def Kangaroos 16, Mossman 30 def Yarrabah 22.
Points: Innisfail 24, Ivanhoes 18, Brothers 17, Mossman 14, Atherton 13, Tully 10, Edmonton 10, Yarrabah 9, Southern Suburbs 9, Kangaroos 8, Mareeba 8.

·          MOUNT ISA

No games
Points after Round 8: Normanton Stingers 10, Town Lions 10, Cloncurry Eagles 10, Wanderers Devils 6, Black Stars Diehards 2, Brothers 2.