A terrific day of rugby league was played in good spirits on Day 2 (Friday, June 30) of the TJS Services State Junior Championships at the Sunshine Coast.

Following yesterday’s results, the Central Under 14 Boys have all but secured a spot in this year’s grand final following a 34-6 win over SEQ White.

All eyes will be on the battle between SEQ’s Green and White teams and the Central v Northern clash to see who will take on the Crows in tomorrow’s decider.

Central’s Under 14 Girls have also followed in the good form of their male counterparts, with two wins yesterday to secure this year’s Under 14 Girls Championship.

It will be a battle of the South East in the Under 16 Boys grand final following wins to both Water Dragons sides in yesterday’s games against Central and Northern, securing the top two spots on the ladder.

In the Under 16 Girls division, South East have an opportunity to all but secure the championship if they can win both halves against Northern this afternoon. Central are also still a mathematical chance of taking top spot if results go their way.

Catch tomorrow's (Sunday, July 2) Under 14 and 16 Boys grand finals on QRL.com.au via the QRL Live Stream page and cheer on the state's best junior rugby league players.

TJS SERVICES STATE JUNIOR CHAMPIONSHIPS DAY 2 RESULTS

Under 14 BOYS: CENTRAL 34 (Keanu Wright-Dunrobin 2, Zachary Beckwith 2, Flynn Kelso, Blake Cesari, Xavier Va’a tries; Christopher Robinson 3 goals) defeated SEQ WHITE 6 (Prinston Esera try; Jordan Lewis goal)

Under 14 BOYS: SEQ GREEN 26 (Ezra Howe 2, Jackson Chang, Anthony Roma, Kaleb Ngamanu tries; Aiden Severns 3 goals) defeated NORTHERN 4 (Mitchell White try)

Under 14 GIRLS: CENTRAL 28 (Katelyn Anderson 2, Georgia Voll, Courtney-Lee Nolan, Prue Peters tries; Delaney Claridge 3 goals) defeated NORTHERN 0

Under 14 GIRLS: CENTRAL 16 (Skye Girard 2, Taiah Ardley tries; Georgia Voll, Delaney Claridge goals) defeated SEQ 4 (Lily Maxwell-Murray try)

Under 16 BOYS: SEQ WHITE 26 (Alofiana Khan-Periera 2, Kyle Fairbank, Thomas Dearden, Andrew Semu tries; Ezra Coulston 2, Nathan Stephenson goals) defeated CENTRAL 10 (Sam Ogden, Jake Simpkin tries; Braden Whittaker goal)

Under 16 BOYS: SEQ GREEN 42 (Feao Maka 3, Fanitesi Niu, Eli Morgan, Stanley Jackson, Gracen Sproule, Nelson Grove tries; Toby Sexton 3, Joshua James 2 goals) defeated NORTHERN 8 (Rayden Burns, David Musumeci tries)

Under 16 GIRLS: CENTRAL 26 (Abelee Stanley 2, Lashaun Miller, Melanie Watherston, Macey Finlay tries; Claudia Nepson 3 goals) defeated NORTHERN 10 (Layne Bennett, Rease Casey tries; Emma Manzelmann goal)

LADDERS AFTER DAY 2*

Under 14 BOYS

# TEAM W L +/- PTS
1 Central 2 0 +46 12
2 SEQ Green 1 1 +4 6
3 Northern 1 1 -4 6
4 SEQ White 0 2 -46 0

Under 14 GIRLS

# TEAM W L +/- PTS
1 Central 3 0 +64 18
2 Northern 0 1 -28 0
3 SEQ 0 2 -36 0

Under 16 BOYS

# TEAM W L +/- PTS
1 SEQ White 2 0 +46 12
2 SEQ Green 2 0 +50 10
3 Central 0 2 -32 2
4 Northern 0 2 -64 0

Under 16 GIRLS

# TEAM W L +/- PTS
1 SEQ 2 0 +38 12
2 Central 1 1 -6 6
3 Northern 0 2 -32 0

*6 points are available per game:
2pts for each half won
1pt for each half drawn
0pts for each half lost
2pts for winning the match

DAY 3 DRAW

TIME

AGE

GAME

9am

Under 14 Boys

SEQ Green v SEQ White

10am

Under 16 Boys

SEQ Green v SEQ White

11.15am

Under 16 Girls

Northern v SEQ

12.15pm

Under 14 Girls

Northern v SEQ

1.15pm

Under 14 Boys

Central v Northern

2.15pm

Under 16 Boys

Central v Northern

3.30pm

Under 16 Girls

Central v Northern

Read a full preview of the carnival here.

See the Day 1 results here: Junior State Carnival Day 1 results