Rocky Juniors Preliminary Finals Preview

This Saturday sees the preliminary finals of the Rockhampton and District Junior Rugby League International competition.

After a week-off due to the QRL Central Junior Carnival, players return to the field for the final chance at a spot in next week's big dance.

All games are at North Rockhampton's Gymmy Grounds with the first game kicking off at 10am.

UNDER 13: ROCKHAMPTON TIGERS v BROTHERS BLUE

The Tigers come off the loss to Cap Coast in the major semi-final two weeks ago and will be fresh due to the break.

They will also have young Iziah Broome returning from Chinchilla with his Under 13 Crows Development Squad selection bringing back some confidence.

Brothers Blue had to fight hard in their semi-final win over Brothers White with goal kicking the difference and that may be the case again this weekend.

Along with Broome, the Brethren have front rower Saylor Heke also returning after being selected in the same squad, and his metres up front will be vital.

Surprisingly, these sides have only met once this year with Tigers taking the win 12-10.

It's set to be an outstanding clash to start the day and should no doubt be a close one like their previous encounters over the years.

UNDER 14: CAP COAST BROTHERS v NORTHS KNIGHTS

Cap Coast Brothers had their unbeaten season bubble burst in the first semi-final, losing to their Rockhampton cousins in extra time.

In their two clashes this year, Cap Coast have had the better of the Knights, but the Brethren have had some players in the undefeated CQ Capras team in Chinchilla and that may have taken a little out of the tank.

Norths have been consistent without taking it to the competition leaders this year, but will need to lift if they want to run out next Saturday in the decider.

UNDER 15: GRACEMERE CUBS v BROTHERS BLUE

Gracemere had their colours lowered by Yeppoon in the major semi-final and for the first time in three years, must go through the long way to get to the big dance.

They take on previous grand final opponents and the side that has defeated both times in the past two years, Brothers.

In the two games this year, the Cubs have had the better of the games and will look to continue that trend.

The Brethren have hit a bit of form lately and are searching for a three-peat, though Gracemere can see this opportunity to go into their third consecutive decider.

This will be an interesting game.

UNDER 16: BROTHERS BLUE v YEPPOON SEAGULLS

In one of the closet age groups this year, Yeppoon take on Brothers for a chance to meet Norths in the decider.

Yeppoon had plenty of representation in the CQ Capras team last week however Brothers also have two players backing up.

At one a piece this year, the pool games will have little bearing on this game as it will be the defensive efforts of either teams that will decide this encounter.

Watch for the Seagulls' Kolby Green and Jack Mayes to impress after big representative minutes while Dalton Loram and Jackson Taylor are coming back into form.

This game will be tough and if one side gets an opportunity, they will need to take it for victory.

UNDER 18: EMU PARK EMUS v NORTHS BLUE

The final game of the day will see the second-placed Emus take on Norths Blue.

Cap Coast bounced back in the major semi-final two weeks ago to get over the top of Emus and be the first into this year's grand final.

Emu Park have plenty of strike power and will look to their speed they have to gain an edge.

Norths had to tackle their fellow Norths cousins two weeks ago after finishing fourth and could sneak into the big dance if they bring their A game.

Both sides have tasted victory against each other, the last in the final round to Norths Blue.

This game will have big hits and plenty of points scored out wide with pure speed.

*Michael Fletcher is the QRL Correspondent for the Rockhampton and District Junior Rugby League