SEQ clean sweep at State Junior Champs

The South East Queensland Water Dragons have made a title-clean sweep at the QRL State Junior Championships following four quality days of the state's best junior rugby league action in Mackay earlier this monyh.

History repeated itself in the Under 14 Boys grand final when another 16-16 draw was recorded, this time featuring both SEQ sides.

Both Water Dragons' teams also battled off for the Under 16 Boys honours once again, however last year's result was reversed with White claiming a comprehensive 30-18 win over their city-cousins.

In the Under 14 Girls division, the SEQ Water Dragons reclaimed the Heather Ballinger Shield after the Central Crows' maiden victory last year.

South East Queensland also successfully defended their title once again in the Under 16 Girls division, the third year in a row the Water Dragons have dominated in the age group.

SHIELD WINNERS

Under 14 Boys Shield: SEQ Green and White Water Dragons (tied)
Harvey Norman Under 14 Girls Heather Ballinger Shield: SEQ Water Dragons
Under 16 Boys: SEQ Green Water Dragons
Harvey Norman Under 16 Girls Karyn Murphy Shield: SEQ Water Dragons

The SEQ Under 16 Girls were crowned Harvey Norman Champions for the third-straight year.
The SEQ Under 16 Girls were crowned Harvey Norman Champions for the third-straight year.

At the conclusion of the carnival, the best players of each age division were announced:

Under 14 Boys Award: Jye Gray (SEQ White #6)
Under 14 Girls Veronica White Award: Jaydah Tofae (Central #13)
Under 16 Boys Peter Gray Award: Matamatagi (Lukas) Ripley (SEQ Green #6)
Under 16 Girls Stephanie Hancock Award: Tiana Raftstrand-Smith (SEQ #6)

Under 16 Boys player of the carnival Matamatagi Ripley with Mackay Regional Council Mayor Greg Williamson.
Under 16 Boys player of the carnival Matamatagi Ripley with Mackay Regional Council Mayor Greg Williamson.

The Queensland Under 16 Boys team was also announced following the carnival for their clash against New South Wales at Suncorp Stadium this past Sunday.

For those who weren't able to attend the carnival, all games were filmed by Red Corner Promotions and full versions of all games are available to download: CLICK HERE TO VIEW THE GAMES

This year's carnival would not have been possible without the support of the following people:

· Mackay Junior Rugby League
· Mackay Regional Council
· Carnival sponsors including: Mendi, Skytrans, Elastoplast and Kennard's Hire
· QRL and NRL Development, Operations and Administration staff
· Players and coaching staff
· Match officials
· Volunteers and;
· Ball kids

The State Junior Championships will head back to the South East next year after a landmark deal was struck with the Sunshine Coast Regional Council to play at the state-of-the-art Sunshine Coast Stadium for the next three years.

2018 STATE JUNIOR CHAMPIONSHIPS RESULTS

UNDER 14 BOYS 1v2 FINAL: SEQ GREEN 16 (Hayden Molkentein, Peniata Jnr Poutasi, Metuisela Taungatua; Blake Ruaporo 2 goals) drew SEQ WHITE 16 (Chris Faagutu 2, Seth Nikotemo tries; Kobie Mackey-Taylor 2 goals)

UNDER 14 BOYS 3v4 FINAL: CENTRAL 16 (Luke Callanan, Owen Pattie, Domenic Whittingham tries; Trae Bennetto 2 goals) defeated NORTHERN 4 (Mason Simpson try)

UNDER 16 BOYS 1v2 FINAL: SEQ GREEN 30 (Xavier Savage 2, Trezman Banjo, Byron Parnell, Brodyn Gudgeon, Ediq Ambrosyev tries; Trezman Banjo, Keegan Vandenberg, Byron Parnell goals) defeated SEQ WHITE 18 (Reece Walsh, Ethan Olsen, Tyrone Sa'u tries; Reece Walsh 3 goals)

UNDER 16 BOYS 3v4 FINAL: CENTRAL 36 (Josh Chappell 2, Selwyn Cobbo, Patrick McGinn, Alec Jardine, Connor Clement tries; Josh Chappell 6 goals) defeated NORTHERN 8 (Brock Johnson, Isiah Kawane tries)

UNDER 14 BOYS

SEQ GREEN 20 (Timothy Sielaff-Burns, Nicholas Hilton, Jake Self tries; Jed Lacey, Blake Ruaporo goals) defeated SEQ WHITE 14 (Kyle Colburn, Jye Gray, Joseph Shannon tries; Kobie Mackey-Taylor goal)

CENTRAL 12 (Bailey Smith, Owen Pattie tries; Trae Bennetto 2 goals) defeated NORTHERN 4 (Sean Bourke try)

SEQ WHITE 22 (Kobie Mackey-Taylor, Kyle Colburn, Shannon Subritzky-Stewart, Jye Gray tries; Kobie Mackey-Taylor 3 goals) defeated CENTRAL 12 (Trae Bennetto, Dain Milosavljevic tries; Trae Bennetto 2 goals)

SEQ GREEN 18 (Metuisela Taungatua, Timothy Sielaff-Burns, Blake Ruaporo, Jed Lacey tries; Jed Lacey goal) defeated NORTHERN 4 (Ky Kerr try)

SEQ GREEN 12 (Timothey Sielaff-Burns, Blake Ruaporo tries; Jed Lacey, Blake Ruaporo 2 goals) defeated CENTRAL 6 (Harry Dwyer try; Trae Bennetto goal)

SEQ WHITE 22 (Rodney McGinness, Kobie Taylor-Mackey tries; Kobie Taylor-Mackey 3 goals) defeated NORTHERN 4 (Hayden Lammon try)

UNDER 14 GIRLS

SEQ 32 (Raven Tihema-Mako, Kiarah Siauane, Emma Barnes, Sunny Gerrard, Riley Jorgensen, Angel Kirikava tries; Mackenzie Baty 3, Rilee Jorgensen goals) defeated NORTHERN 4 (Briseis Tamwoy try)

SEQ 22 (Rialey Baty, Mackenzie Baty, Malaela Su'a, Wendy Toma tries; Mackenzie Baty 2 goals) defeated CENTRAL 4 (Courtney-Lee Whittaker try)

NORTHERN 12 (Alarnah Langwe, Libby Surha, Nazareth Blanco tries) defeated CENTRAL 4 (Miah Powell try)

SEQ 30 (Rialey Baty, Fautino Ah-Him, Jacinta Carter, Rilee Jorgensen, Angel Kirikava tries; Mackenzie Baty 3, Libby Hamilton, Rilee Jorgensen goals) defeated CENTRAL 0

NORTHERN 12 (Brandy Yallop, Tusiga Salei tries; Emily Bella 2 goals) defeated SEQ 6 (Angel Kirikava try; Rialey Baty goal)

CENTRAL 12 (Alenna Whipp 2 tries; Kirra Smith 2 goals) drew NORTHERN 12 (Alarnah Langwe, Siniva Sa'anga, Tusiga Salei tries)

UNDER 16 BOYS

SEQ GREEN 26 (Trezman Banjo, Keegan Vandenberg, Xavier Savage, Matamatagi Ripley, Brodyn Gudgeon tries; Matamatagi Ripley 3 goals) defeated SEQ WHITE 16 (Reece Walsh, Samuel Shannon, Lachlan Adamson tries; Reece Walsh 2 goals)

NORTHERN 18 (Tyrese Parter, Jesse Yallop, Henri Stocks tries; Henri Stocks 3 goals) defeated CENTRAL 12 (Josh Chappell, Jake Gehrmann tries; Josh Chappell 2 goals)

SEQ WHITE 24 (Brendan Piakura 2, Tate Roberts, Tyrone Sa'u, Kedan Chan-Tung tries; Reece Walsh 2 goals) defeated CENTRAL 18 (Jake Zammitt, Connor Clement, Josh Moroney tries; Josh Chappell 3 goals)

SEQ GREEN 20 (Ethan King, Keegan Vandenberg, Byron Parnell, Brodyn Gudgeon tries; Trezman Banjo 2 goals) defeated NORTHERN 10 (Jesse Yallop, Henri Stocks tries; Henri Stocks goal)

SEQ GREEN 46 (Caleb Evans 3, Trezman Banjo 2, Keegan Vandenberg, Byron Parnell, Xavier Savage tries; Trezman Banjo, Matamatagai Ripley 4 goals) defeated CENTRAL 8 (Brendan Siebhur, Jack Pike tries)

NORTHERN 22 (Tyrese Parter 2, Brock Johnson, Henri Stocks tries; Henri Stocks 3 goals) drew SEQ WHITE 22 (Ethan Olsen, Tyrone Sa'u, Joshua Downs, Shane Tolova'a tries; Reece Walsh 3 goals)

UNDER 16 GIRLS

NORTHERN 18 (Jasmine Peters 2, Jamaica Lampton, Ana Leota tries; Jasmine Peters goal) drew SEQ 18 (Mya Brown 2, Tiana Raftstrand-Smith 2 tries; Angelina Wells goal)

SEQ 18 (Ana Drotini, Courtney Tamati, Indee Brown, Keilee Joseph tries; Angelina Wells goal) defeated CENTRAL 8 (Skye Houliston 2 tries)

NORTHERN 24 (Jasmine Peters 2, Alion Guiga 2, Jordii Mahendrarajah tries; Jasmine Peters 2 goals) defeated CENTRAL 14 (Traevonnah Fisher, Abelee Stanley, Sophie Wright tries; Georgia Voll goal)

SEQ 26 (Leshaye Anderson, Courtney Tamati, Zaarley Mamaru, Indee Brown, Tiamo Williams, Keilee Joseph tries; Courtney Tamati goal) defeated CENTRAL 10 (Abelee Stanley, Katelyn Anderson tries; Georgia Voll goal)

CENTRAL 30 (Abelee Stanley 3, Traevonnah Fisher, Haylea Lonergan, Georgia Voll tries; Georgia Voll 3 goals) defeated NORTHERN 4 (Elisa Niki try)

SEQ 30 (Indee Brown 2, Aaria Tapsell, Leshaye Anderson, Tiana Raftstrand-Smith, Liantre Simon-Anderson tries; Tiana Raftstrand-Smith 2, Tanisha Murphy-Knight goals) defeated NORTHERN 4 (Jordii Mahendrarajah try) 

FINAL STANDINGS

UNDER 14 BOYS

# TEAM W D L +/- PTS
1 SEQ Green 3 0 0 +24 15
2 SEQ White 2 0 1 +22 11 
3 Central 1 0 2 -6 7
4 Northern 0 0 3 -40 3

UNDER 14 GIRLS

# TEAM W D L +/- PTS
1 SEQ 3 0 1 +70 19
2 Northern 2 1 1 -14 13
3 Central  0 1 3 -56 4

UNDER 16 BOYS

# TEAM W D L +/- PTS
1 SEQ Green 3 0 0 +58 16
2 SEQ White 1 1 1 -4
3 Northern 1 1 1 -4 7
4 Central 0 0 3 -50 4

UNDER 16 GIRLS

# TEAM W D L +/- PTS
1 SEQ 3 1 0 +52 21
2 Northern 1 1 2 -42 9
3 Central 1 0 3 -10 6

 

Preview >> Mackay ready for State Junior Championships
Team Lists >> Team Lists: State Junior Championships

Day 1 Results >> State Junior Championships: Day 1 Results
Day 2 Results >> SEQ dominate Day 2 of State Junior Championships
Day 3 Results >>  Mate v Mate in all-SEQ State Junior Championships deciders