Intrust Super Cup Round 23 teams

There are only two more rounds left in the regular season, but the competition is as tight as ever in the Intrust Super Cup, with the race for a finals spot still in the balance.

Easts Tigers v Souths Logan Magpies at Suzuki Stadium, Saturday, August 18 – 1.10pm* (Live on Channel 9)

Easts Tigers

1. Scott Drinkwater 2. Linc Port 4. Marion Seve 3. Shane Neumann 5. Conor Carey 6. Brayden Torpy 7. Brodie Croft 8. Albert Vete 9. Brandon Smith 10. Brett Greinke 11. Jake Foster (c) 12. Patrick Kaufusi 13. Jack Svendsen 14. Tommy Butterfield 15. Ash Little 16. Tino Fa’asuamaleaui 20. Sam Kasiano

Coach: Scott Sipple

Souths Logan Magpies

1. Corey Allan 2. Benaiah Bowie 3. Lenny Magey 4. Cameron Booth 5. Paul Rokolati 6. Guy Hamilton 7. Sam Scarlett 8. Rhys Melville 9. Travis Waddell 10. Sam Lavea 11. Brendon Gibb 12. Daniel Tamou 13. Phil Dennis (c) 14. Rory Ferguson 15. Clayton Mack 16. Cody McIntosh 17. William Samuel

Coach: Jon Buchanan

See the Round 23 Referees Appointments

Ipswich Jets v Tweed Heads Seagulls at North Ipswich Reserve, Saturday, August 18 – 3pm

Ipswich Jets

1. Michael Purcell 2. Marmin Barba 3. Richie Pandia 4. Sam Caslick 5. Wes Conlon 6. Chris Ash 7. Dane Phillips 8. Tyson Lofipo 9. Jayden Connors 10. Nat Neale (c) 17. Billy McConnachie 12. Ben White 13. Ben Shea 11. Rowan Winterfield 14. Cameron Moran 16. Huskie Teutau 19. Mitch Carpenter 15. Isimeeli Hafoka 18. Denzel King

Coach: Ben Walker and Shane Walker

Tweed Heads Seagulls

1. Alex Grant 5. Kiah Cooper 3. Kody Parsons 4. Shaun Carney 2. Ryland Jacobs 6. Eli Levido 7. Rex Johnson 15. Kalani Going 9. Jack Cook 16. Leilani Latu 11. Lamar Manuel-Liolevave (c) 12. Bryce Cartwright 13. Kirk Murphy 8. Tristan Lumley 10. Jaleel Seve Derbas 14. Tevita Folau 18. Sam Meskell

Coach: Ben Woolf

Burleigh Bears v Townsville Blackhawks at Pizzey Park, Saturday, August 18 – 4.15pm

Burleigh Bears

1. Kurtis Rowe 2. Troy Leo 3. Sami Sauiluma 4. Joshua Berkers 5. Toby McIntosh 6. Dylan Phythian 7. Jamal Fogarty 8. Luke Page (c) 9. Pat Politoni 10. Matt White 11. Matthew Robinson 12. Hayden Schwass 13. Sam Coster 14. Jeff Lynch 15. Kai O’Donnell 17. Jai Whitbread 18. Jess Savage

Coach: Jim Lenihan

Townsville Blackhawks

1. Zachary Santo 2. Jonathon Reuben 3. Ty Carucci 4. Levi Dodd 5. Kalifa Faifai-Loa 6. Shaun Hudson 7. Zach Clay 8. Francis Molo 9. Krys Freeman 10. Rod Griffin 11. Jake Marketo (c) 12. Andrew Davey 13. Joe Boyce 14. Daniel Beasley 15. Brenden Santi 16. Temone Power 19. Brent Woolf

Coach: Kristian Woolf

Mackay Cutters v North Devils at BB Print Stadium Mackay, Saturday, August 18 – 6pm

Mackay Cutters

1. Lachlan Coote 2. Yamba Bowie 3. Nathan Saumalu 4. Jayden Batchelor 5. Kurt Wiltshire 6. Kyle Laybutt 7. Nicho Hynes (c) 10. Jordan Grant 9. Cooper Bambling 8. Nicholas Brown 11. Kellen Jenner 12. Shane Wright 13. Bennett Leslie 14. Jayden Hodges 15. Lona Kaifoto 16. Jye Andersen 17. Jack Brock 18. John O'brien 19. Sheldon Bobbert

Coach: Steve Sheppard

Norths Devils

1. Jack Ahearn 2. Herbie Farnworth 3. Zach Strasser 4. Chevi Ellis 5. Paul Ulberg 6. Todd Murphy 7. Troy Dargan 8. Jamayne Taunoa-Brown 9. Michael Sio 10. Carne Doyle-Manga 14. Guy Williams 12. Brandon Lee 13. John Palavi (c) 11. Iain Riccardi 15. Sam Tagataese 16. Riley Leota 19. Alex Bishop

Coach: Rohan Smith

CQ Capras v Sunshine Coast Falcons at Marley Brown Oval, Gladstone, Saturday, August 18 – 6pm

CQ Capras

1. Zeik Foster 18. Maipele Morseau 3. Connor Broadhurst 4. Nathan Bassani 5. Chanel Seigafo 6. Blake Goodman 7. Jack Madden (c) 8. Oliver Percy 9. Billy Gilbert 11. Jerry Key 15. Luke George 12. Dave Taylor 13. Jamie Hill 2. Junior Kirisome 10. Brad Lupi 14. Aaron Teroi 16. Aaron Flanagan

Coach: Kim Williams

Sunshine Coast Falcons

1. Ryan Papenhuyzen 2. Matt Soper-Lawler 3. Sandor Earl 4. Justin Olam 5. Iliesa Ratuva 6. Rhys Jacks 7. Ryley Jacks 18. Lachlan Timm 9. Sam Burns 10. Jye Ballinger 11. Dane Hogan (c) 12. Christopher Lewis 13. Jacob Hind 14. Lachlan Roe 15. Louis Geraghty 16. Stephen Buckley 17. Jordan Brown 19. Nick Timm

Coach: Craig Ingebrigtsen

Northern Pride v Redcliffe Dolphins at Barlow Park, Saturday, August 18 – 7pm

Northern Pride

1. Jack Murphy 2. Murray Taulagi 3. Brett Anderson 4. Javid Bowen 5. Enari Tuala 6. Jordan Biondi-Odo 7. Jack Campagnolo 8. Sheldon Powe-Hobbs 9. Ryan Ghietti (c) 10. Darryn Schonig 11. Graham Clark 12. Tom Hancock 13. David Murphy 14. Connor Jones 15. Emry Pere 16. Troy Kapea 17. William Bugden 18. Matthew Musumeci 19. Nathan Wales 20. Shawn Bowen

Coach: Ty Williams

Redcliffe Dolphins

1. Trai Fuller 2. Josh Beehag 3. Kotoni Staggs 4. Tom Opacic 5. Jeremy Hawkins 6. Bryce Donovan 7. Cameron Cullen (c) 8. Nick Slyney 17. Hugh Pratt 10. Sam Anderson 11. Toby Rudolf 14. Myles Taueli 13. Jamil Hopoate 9. Jake Turpin 12. Aaron Whitchurch 15. James Taylor 16. Tom Geraghty

Coach: Adam Mogg

>>> See the Round 22 QRL Judiciary Charges

PNG Hunters v Wynnum Manly Seagulls at National Football Stadium, Sunday, August 19 – 3pm

PNG Hunters

1. Edene Gebbie 2. Junior Rau 3. Thompson Teteh 4. Adex Wera 5. Brendon Gotuno 6. Ase Boas (c) 7. Watson Boas 8. Enock Maki 9. Wartovo Puara 10. Moses Meninga 11. Nixon Putt 12. Willie Minoga 13. Stanton Albert 14. Charlie Simon 15. Ila Alu 16. Rahdly Brawa 17. Dilbert Issac 18. Mekenzie Yei 19. Silas Gahuna 20. Butler Morris

Coach: Michael Marum

Wynnum Manly Seagulls

1. Daniel Ogden 2. Jack Goodsell 3. Jeriah Goodrich 4. Delouise Hoeter 5. Edward Burns 6. Shaun Nona 7. Jayden Berrell 8. Patrick Carrigan 9. Mitch Cronin (c) 10. Keenan Palasia 11. Til Vea 12. Adam Tuimavave-Gerrard 13. Max Elliott 14. Alex Barr 15. Stedman Lefau 16. Salesi Funaki 17. Lachlan Lee

Coach: Adam Brideson