ASSRL final day results and Merit teams

The Australian Secondary Schools Rugby League 2019 15 Years National Championships concluded with the final day (Day 5) of games.

The tournament was held at Redcliffe’s Dolphin Stadium throughout the week. 

See the Day 1 and Day 2 results here

See the Day 3 results here

See Day 4 results here

See Day 5 results here 

...

QSS Maroon v ACT

QSS Maroon 64 (Tries: Kyle Colburn 3, Hayden Lammon, Timothy Sielaff-Burns, Zack Lamont 2, Junior Taungatua 2, Jye Gray, Luke Callanan - Goals: Joshua Lynn 10) defeated ACT 4 (Tries: Darcey Bush)

Player of the Match – QSS Maroon 5 Kyle Colburn (Ipswich Grammar School) / ACT 2 Joshua Petrovic (Marist College)

NSWCHS v QSS White

NSWCHS 28 (Tries: Revaltion Sio, Koby Douglas, Cody Parry, Solomone Saukuru 2 - Goals: Tyler Bunting 4) defeated QSS White 20 (Tries: Brady Hazeldine 2, Joseph Currie, Thomas Luhrman - Goals: Trae Bennetto, Teapo Stoltman)

Player of the Match – QSS White 7 Brady Hazeldine (Mercy College Mackay) / NSWCHS 20 Dylan Egan (Kiama High)

John Allen Pool B Championship Final: Victoria v ASSRL ATSI Invitational Team

Result: ASSRL ATSI Invitational Team 20 (Tries: Anthony Smith 2, Marley Fisher - Goals: Leroy Murray 4) defeated Victoria 14 (Tries: Zayvian Fale, Soul Sasulu, Suliasi Prescott - Goal: Quaider Keo)

ASSLR Player of Pool B Final – 13 Anthony Smith (Canobolas High School)

ASSRL 15 Years Pool A Championship Final: NSWCIS v NSWCCC

NSWCCC 12 (Tries: Latrelle Leota, Benjamin Dufficy - Goals: Isaiya Katoa 2) defeated NSWCIS 6  (Tries: Jacob Biet - Goals: Eli Sagala)

ASSLR Player of Championship Final – NSWCCC 13 Myles Martin (Patrician Brothers’ Blacktown)

ASSRL Pool B Player of the Championships – ASSRL ATSI Invitational 16 Malakai Griffiths (Armidale Secondary College)

ASSRL Pool A Player of the Championships – NSWCIS 11 Michael Abdow (Oakhill College)

...

ASSRL 15 Years National Championships Most Valuable Players

STATE

NAME

SCHOOL

ACT 12

Owen Hromow

St John Paul II College

ASSRL ATSI

Invitational Team 12

Kye Cameron

Lithgow High School

NSWCCC 4

Paul Alamoti

Marist College

NSWCHS 3

Cody Parry

Farrer Memorial Agricultural High School

NSWCIS 4

Siteni Taukamo

Newington College

Northern Territory 18

 

Addama Aunei

Centralian Middle School

QSS Maroon 9

 

Blake Mozer

Keebra Park State High School

QSS White 9

Tom Luhrman

Ipswich State High School

Victoria 9

Suliasi Prescott

Laverton Secondary College

Western Australia 7

Ryan McGloin

Prendiville Catholic College

 

AUSTRALIA SSR 115 YEARS MERIT TEAM - POOL A

 

 

STATE

NAME

SCHOOL

1

CIS

4

Siteni TAUKAMO

Newington College

2

CHS

3

Cody PARRY

Farrer Memorial Agricultural High

3

CCC

4

Paul ALANOTI

Marist College, Kogarah

4

QLD MAROON

4

Robert TOIA

St Joseph College, Nudgee

5

CCC

3

Siotame HANSEN

Patrician Brothers, Blacktown

6

CIS

6

Oliver CUMMINS

St Augustine's College

7

CHS

7

Iverson TEO

Endeavour Sports High School

8

QLD MAROON

15

Trent VEUKISO

Aspley State High School

9

CCC

9

Joash PAPALII

Holy Spirit College, Lakemba

10

CHS

10

Solomone SAUKURU

Westfields Sports High

11

CIS

11

Michael ABDOW

Oakhill College

12

CCC

12

Kaden WILLIAMS

James Sheahan Catholic College

13

CCC

13

Myles MARTIN

Patrician Brothers, Blacktown

AUSTRALIA SSRL 15 YEARS MERIT - TEAM POOL B

 

 

STATE

NAME

SCHOOL

1

VIC

1

Lele LEVAE

Mount Ridley P-12 College

2

VIC

2

Soul SASULU

Keysborough College

3

VIC

3

William AFUALO

Sunshine Secondary College

4

INV

4

Jermaine NEAN

Peel High School

5

INV

1

Liam DOOLAN

Maryborough State High School

6

VIC

6

Bishop WALKER

Manor Lakes Secondary College

7

VIC

7

Zinzan KAHU

Keysborough College

8

INV

16

Malakai GRIFFITHS

Armidale Secondary College

9

VIC

9

Suliasi PRESCOTT

Laverton Secondary College

10

INV

8

Kalile LEHA

Endeavour Sports High School

11

VIC

11

Levi KEREOPA

Hallam Senior College

12

INV

11

Kaleb STANTON

Oakey State High School

13

INV

13

Anthony SMITH

Canobolas High School