Souths down Highfields in thriller to close junior season

Another exciting season of the Toowoomba Junior Rugby League reached its climax at Clive Berghofer Stadium on Saturday for this year’s grand final day.

For the first time in the TJRL’s history, grand final day included the Under 14 and Under 17 Girls’ finals.

All players on the day shone on the biggest stage as they came alive with the atmosphere of a passionate crowd.

The Eagles flexed their muscle in the Under 14 Girls grand final with Highfields defeating Warwick 24-14.

Four points separated Brothers from Valleys in the Under 13 decider with the Leprechauns coming out on top 20-16.

Dalby won convincingly over Valleys in the Under 14 game with the Devils chasing away the Roosters 28-4.

Gatton recorded the first Under 17 Girls premiership, defeating South Burnett 42-22.

The Bears came out on top against Gatton in the Under 13 / Under 14 Development Cup final 30-20.

Highfields defeated the Leprechauns 28-20 in the Under 15 match.

The Under 16 match was the game of the day as the Highfields Eagles and Souths Tigers were both fast-paced and full of action.

Both teams hit their stride, going into the halftime drawing 10-10.

The Eagles’ momentum was halted after halftime as the Tigers got on the attack.

Souths took the lead in the final minutes as hooker Shaun Packer produced some magic to cross the line and snatch victory form the Eagles, 26-22.

TJRL President Dan Aldons said it was a culmination of another thrilling season for not only many of the players, but also the coaches, managers and match officials.

"All of whom have put in long hours throughout the year to improve their skills and performance," Aldons said.

"It was equally exciting for the family and supporters, many of whom have been responsible for transporting our players across the region through the year.

"We thank you or the time you have invested in your children this year."

Grand final results

Under 14 Girls

Highfields 24 (Eliza Morcom, Sienna Norris, Abbie Haywood, Mackenzie Zeller tries; Erin Chandler 4 goals) defeated Warwick 14 (Matilda Mitchell, Bonnie Zapper, Summer Jacks tries; Summer Jacks goal)

Player of the Final: Mackenzie Zeller - Highfields

Under 17 Girls

Gatton 42 (Courtney-Lee Nolan 3, Sophie Klein, Cindy Storey, Ashlea Nolan, Tenesha Trunks tries; Tenesha Trunks 5, Wednesday Fitzpatrick goals) defeated South Burnett 22 (Sylvia Watson Compton, Audrey Millar, Traevonnah Fisher, Heather Sandow tries; Traevonnah Fisher 3 goals)

Player of the Final: Courtney-Lee Nolan - Gatton

Under 13 Boys

Brothers 20 (Noah Rogers 2, Tom Fry, Bodhi Sharpley tries; Jailen Greenhalgh 2 goals) defeated Valleys 16 (Tarrant Whittingham, Isaiah Weatherall, Thomas Fenwick tries; Tarrant Whittingham 2 goals)

Player of the Final: Tom Fry - Brothers

Under 14 Boys

Dalby 28 (Sonny Dahlheimer, William Herbert, Joseph Gillett, Bailey Rathmell, Oliver Bond tries; William Herbert 2 goals) defeated Valleys 4 (Lucas Spencer try)

Player of the Final: Joseph Gillett - Dalby

Under 15 Boys

Highfields 28 (Joshua Truscott 2, Kodi O’Connor-Federoff, Declan Ryan, Jay Scofield tries; Declan Ryan 4 goals) defeated Brothers 20 (Thomas McGahan, Klayton Pickering, Riley Wockner tries; Riley Wockner 2 goals)

Player of the Final: Zac Brown - Highfields

Under 16 Boys

Souths 26 (Mitchell Berg, Riley Burns, Lleyton Croome, Shaun Packer, Angus Wright tries; Brayden Paix 3 goals) defeated Highfields 22 (Nathanael Ganly, Izaiah Hellmuth, Riley Taylor, Xavier Va’a tries; Chad Lebsanft 2, Lachlan Fanning goals)

Player of the Final: Shaun Packer - Souths

Under 13/14 Boys Development Cup

Oakey 30 (Cruz Williamson 3, Trai Boxsell 2 tries; Cruz Williamson 5 goals) defeated Gatton 20 (Kalum Brown 2, Jaymen Sloane, Jackson Cole tries; Riley Wells, Kalum Brown goals)

Player of the Final: Cruz Williamson - Oakey