You have skipped the navigation, tab for page content
Statewide score wrap: Wins, losses and plenty of draws

There were plenty of triumphant wins and heartbreaking losses, but most intriguingly, there were quite a number of draws in senior community competitions at the weekend.

The top two teams at the Sunshine Coast couldn't be split... neither could Easts and Hervey Bay in Bundaberg - and a Friday night thriller in Edmonton also resulted in the points being shared.

It was also a very exciting weekend in Ipswich as the ACS Group premiership kicked off after four of the seven teams sat out of last year's season due to COVID-19.

Brisbane Premier A Grade

Contributed by QRL Brisbane correspondent John Devine

Six points was the widest margin in the four games contested last Saturday in Round 2 of Brisbane Premier Grade action.

Valleys Diehards won their first game of the season in the rivalry clash against the West Brisbane Panthers with the widest margin of the four games - that being of six points at 30-24 - at a rainy Emerson Park. Valleys' Piki Rogers and Liam Horne, and Tommy Butterfield for the Panthers, scored doubles in the mud. Both clubs now have a win and loss to start to the season.

Tommy Butterfield. Photo: Jorja Brinums/QRL
Tommy Butterfield. Photo: Jorja Brinums/QRL

Beenleigh erased the memory of a week ago to post their first win since their inclusion in the competition, downing first-gamers Carina with two-point win at Bill Norris Oval.

Pine Rivers also took the three competition points with a five-point win over rivals Brighton, after almost a point a minute victory at Mathieson Oval. Bears flyer Justice Utatao and Rooster Alex Crust crossed twice.

The BRLTV match of the round had the Normanby Hounds remain unbeaten after two rounds with a win against Bulimba at Balmoral Sports Reserve. The Hounds had to wait until the 77th minute to go in front for the first time and take the win 18-16. The first half saw some pretty ordinary footy with handling errors a regular occurrence. The Bulldogs led 21-4 at half-time after Michael Purcell crossed twice and converted.

Normanby coach Wayne Barnett spoke highly of their opposition post game.

“Hats off to Bulimba. They came out and played some really good footy," Barnett said.

"Two weeks ago, we beat them by 40 and were lucky to get away with the win.

"I asked for the boys to complete and go back to basics at half-time."

Bulimba coach Michael Lambert was composed in his thoughts post game.

“We had some young fellows who will learn a lot and we'll move on," Lambert said.

Round 2 results

Normanby Hounds 18 defeated Bulimba Bulldogs 16
Valleys Diehards 30 defeated West Brisbane Panthers 24
Beenleigh Pride 28 defeated Carina Tigers 26
Pine Rivers Bears 36 defeated Brighton Roosters 31
Wynnum Manly Seagulls - bye

Round 2 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Normanby Hounds 2 2 0 0 0 +26 6
2 Wynnum Manly Seagulls 1 2 0 0 1 +12 6
3 Valleys Diehards 2 1 0 1 0 +4 4
4 Bulimba Bulldogs 2 1 0 1 0 0 4
5 West Brisbane Panthers 2 1 0 1 0 -2 4
6 Beenleigh Pride 2 1 0 1 0 -2 4
7 Carina Tigers 1 0 0 1 1 -2 4
8 Pine Rivers Bears 2 1 0 1 0 -19 4
9 Brighton Roosters 2 0 0 2 0 -17 2

QTOP Premiership - Gold Coast

Round 1 kicks off on Saturday, May 8.

ASC Group A Grade Premiership - Ipswich

It was a dominant start to 2020 Volunteer Cup winner Goodna Eagles, putting the West End Bulldogs to the sword 74-12. Meanwhile, Ipswich Brothers were too strong over Fassifern and Booval started their season on a high with a win over the Ipswich Jets side competing in the Ipswich A Grade competition.

Round 1 results

Booval Swifts 32 defeated Ipswich Jets 24
Ipswich Brothers 32 defeated Fassifern Bombers 0
Goodna Eagles 74 defeated West End Bulldogs 12
Norths Tigers - bye

Round 1 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Goodna Eagles 1 1 0 0 0 +62 2
2 Ipswich Brothers 1 1 0 0 0 +32 2
3 Booval Swifts 1 1 0 0 0 +8 2
4 Norths Tigers 0 0 0 0 1 0 2
5 Ipswich Jets 1 0 0 1 0 -8 0
6 Fassifern Bombers 1 0 0 1 0 -32 0
7 West End Bulldogs 1 0 0 1 0 -62 0

South East Queensland Women's Premiership

Round 1 kick off date is yet to be confirmed.

Hutchinson Builders Cup - Toowoomba

Contributed by QRL Toowoomba correspondent Andrew O'Brien

In the first home game for Newtown since 2013, the Lions were courageous in defeat when they met Pittsworth Danes on a showery night. It was a scrappy affair due to the conditions with neither side hanging onto the ball throughout the contest.

At Highfields, the Eagles played their first home game against a spirited Souths Tigers side. The Tigers were competitive early as it was 12-10 after 15 minutes in favour of the home side, but the Eagles steadied the ship and scored four unanswered tries to control the rest of the match and eventually take the game 38-10.

Valleys played very well when they visited Dalby on the weekend, winning 24-4. The Roosters had players out going into the contest after their impressive win against the Cowboys in Round 1, but they expected a tough affair this round.

It was the Matt Duggan show in the Hutchies match of the round - Wattles bouncing back after their first round loss against Dalby in empathic fashion, winning 52-12 at Platz Oval.

A four-try haul to Jack Speed and doubles to Mitch Watson and Tyrelle Ross helped Warwick bounce back against the Oakey Bears on Sunday afternoon.

And in the final match of the round, the Goondiwindi Boars remained undefeated with an impressive win against Brothers - David Armstrong headlining the affair by scoring four tries in a clinical display.

Geoffrey Prince also shared in the spoils with a hat-trick for the Boars after finishing the game with a bag full of tries.

Round 2 results

Highfields Eagles 38 defeated Souths Tigers 10
Pittsworth Danes 34 defeated Newtown Lions 20
Valleys Roosters 24 defeated Dalby Diehards 4
Wattles Warriors 52 defeated Gatton Hawks 12
Warwick Cowboys 56 defeated Oakey Bears 12
Goodiwindi Boars 46 defeated Brothers Leprechauns 16

Round 2 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Valleys Roosters 2 2 0 0 0 +52 4
2 Highfields Eagles 2 2 0 0 0 +46 4
3 Goondiwindi Boars 2 2 0 0 0 +44 4
4 Wattles Warriors 2 1 0 1 0 +22 2
5 Warwick Cowboys 2 1 0 1 0 +10 2
6 Dalby Diehards 2 1 0 1 0 -2 2
7 Pittsworth Danes 2 1 0 1 0 -4 2
8 Gatton Hawks 2 1 0 1 0 -8 2
9 Souths Tigers 2 1 0 1 0 -20 2
10 Brothers Leprechauns 2 0 0 2 0 -38 0
11 Newtown Lions 2 0 0 2 0 -46 0
12 Oakey Bears 2 0 0 2 0 -58 0

Toowoomba Women's Premiership

Valleys and Newtown recorded their first wins of the season at the weekend, jettisoning both sides up the ladder to join Warwick, Brothers and Gatton on two points after the completion of Round 2.

Round 2 results

Valleys Roosters 32 defeated Dalby Diehards 4
Newtown Lions 16 defeated Pittsworth Danes 0
Warwick Cowboys, Gatton Hawks, Brothers Leprechauns - bye

Round 2 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Warwick Cowboys 1 1 0 0 0 +24 2
2 Newtown Lions 2 1 0 1 0 +12 2
3 Brothers Leprechauns 1 1 0 0 0 +10 2
4 Gatton Hawks 1 1 0 0 0 +4 2
5 Valleys Roosters 2 1 0 1 0 +4 2
6 Pittsworth Danes 2 0 0 2 0 -26 0
7 Dalby Diehards 1 0 0 1 0 -28 0

Maudsley Excavations Cup - Sunshine Coast

The top of the table clash between the Bulldogs and Kawana more than delivered for the bumper crowd at Beerwah, ending in a draw at the competition of 80 minutes.

The Dolphins were bolstered by the return of Falcons-contracted five-eighth Jack Wright who scored a try, but even that combined with a Jack Just double couldn't get the ladder-leaders over the line against a resilient Beerwah outfit, who celebrated a Sam Fa'apito hat-trick.

Nambour celebrated their second win of the season downing Caloundra, Noosa were too strong for the luckless Caboolture and Maroochydore keep their winning streak intact with a narrow 26-24 win over the plucky Stanley River Wolves.

Round 5 results

Nambour Crushers 26 defeated Caloundra Sharks 22
Noosa Pirates 42 defeated Caboolture Snakes 10
Beerwah Bulldogs 24 drew Kawana Dolphins 24
Maroochydore Swans 26 defeated Stanley River Wolves 24
Gympie Devils - bye

Round 5 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Kawana Dolphins 5 4 1 0 0 +112 18
2 Beerwah Bulldogs 4 3 1 0 1 +46 18
3 Noosa Pirates 4 3 0 1 1 +42 17
4 Maroochydore Swans 5 4 0 1 0 +20 17
5 Gympie Devils 4 2 0 2 1 +11 14
6 Caloundra Sharks 4 1 0 3 1 -14 11
7 Nambour Crushers 5 2 0 3 0 -54 11
8 Stanley River Wolves 4 0 0 4 1 -68 8
9 Caboolture Snakes 5 0 0 5 0 -94 5

Sunshine Coast Women's Cup

Caloundra continue to flex their muscle in the Sunshine Coast Women's competition, recording a dominant 48-0 win over Nambour.

Beerwah also remain undefeated with a strong performance against Kawana and Noosa recorded their second win of the season against a gallant Caboolture Snakes.

Round 3 results

Noosa Pirates 14 defeated Caboolture Snakes 4
Beerwah Bulldogs 36 defeated Kawana Dolphins 12
Caloundra Sharks 48 defeated Nambour Crushers 0
Gympie Devils - bye

Round 3 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Caloundra Sharks 3 3 0 0 0 +128 12
2 Beerwah Bulldogs 2 2 0 0 1 +36 12
3 Noosa Pirates 3 2 0 1 0 +2 9
4 Gympie Devils 2 1 0 1 1 -20 9
5 Kawana Dolphins 3 1 0 2 0 -22 6
6 Nambour Crushers 2 0 0 1 1 -88 5
7 Caboolture Snakes 3 0 0 3 0 -36 3

Bundaberg Broadcasters Premiership

Contributed by QRL Bundaberg correspondent Vince Habermann

In the words of their coach Andrew Hamilton, they were still “pretty scrappy”, but Past Brothers at least got their Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership title defence on track with their first win of the season, sentencing Wallaroos to their third straight loss 40-22 at Salter Oval on Sunday.

After back-to-back losses, inspirational Brothers captain and lock Kevin Sherriff and young buck front rowers Tyla Hodge and Brendan Stewart laid the platform, while former Queensland Rangers and Isis Devils blockbusting back rower and star signing Jake Thompson was among scorers at his first game for the club since spearheading them to their Under 19 grand final victory of 2010.

But new club president and veteran former South Logan Magpies Intrust Super Cup winner and multiple premiership ace for the club, including as a captain / coach, Mat Templeman, 36, who had retired as a player but made a comeback off the bench in Reserve Grade a week earlier, came off the pine to also make a real impact with his size and experience, including scoring a try.

New Past Brothers president Mat Templeman makes a signature run against Wallaroos on Saturday after filling in off the bench. Photo: Vince Habermann
New Past Brothers president Mat Templeman makes a signature run against Wallaroos on Saturday after filling in off the bench. Photo: Vince Habermann

However, Hamilton admitted they still need a lot of improvement if they are to challenge the top sides, after the red-hot Wests Panthers powered on and emerged as outright leaders with a 54-16 drubbing of Waves Tigers, who suffered their worst loss since former NRL, Origin and Test star Antonio Kaufusi, took their coaching reins in 2016.

In the other A Grade match on the program, Easts Magpies and Hervey Bay Seagulls both remain unbeaten after battling out a pulsating 32-32 draw.

Wests were without a number of their stars, but it made no difference as they tamed the Tigers, with 18-year-old Isaiah Bullard stepping into the big shoes of centre of excellence Dyirun Johnson for his A Grade debut and leading the charge with a hat-trick of tries, while his centre partner Jensen Deamer notched a second straight double to take his tally to five tries in three matches.

They had three other A Grade debutants, Zander Kerr, who started on interchange and cashed in with a try after racking up 20 points with three tries and four conversions in their 52-4 demolition of Wallaroos in the Under 18s, fellow under 18 star Kynan Hard, a grandson of club great Terry O’Shea, and Jordan Bowman.

Nothing could separate Easts and the Bay in the “battle of the birds” despite the Magpies having perennial game-breaking fullback Trent Seeds sent off.

While everyone expected the Magpies to be major contenders heading into the season, the Seagulls have been the surprise packets, and they categorically proved themselves as the real deal, with hooker William Walthall, who has returned “home” after several seasons with Wynnum Manly Seagulls, grabbing a double.

Round 3 results

Past Brothers Bundaberg 40 (Danny Moran, Tyrell Priestley, Zak Bainbridge, Brendan Stewart, Jake Thompson, Kevin Sherriff, Mat Templeman tries; Zak Bainbridge 6 goals) defeated Maryborough Wallaroos 22 (Jorden Kemble, Jackson Gouge, David Ball, Ben Waters tries; Jorden Kemble 3 goals)

Easts Magpies 32 (Matthew Ross, Tien Nguyen, Arden Lankowski, Matthew Craven, Dylan Taylor, John Akers tries; Matthew Craven 4 goals) drew Hervey Bay Seagulls 32 (William Walthall 2, David Woodbridge, Logona Vetemotu, Dion Bunyan, Max Shorter tries; Logona Vetemotu 4 goals)

Wests Panthers 54 (Isaiah Bullard 3, Jensen Deamer 2, Jake Coros, Brendan Grills, Shaun Ezzy, Joshua Tanner, Zander Kerr tries; Caleb Tull 5, Marcus Tanner 2 goals) drew Waves Tigers 16 (Sam Tobin 2, Reece Maughan tries; Layton Chambers 2 goals)

Round 3 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Wests Panthers 3 3 0 0 0 +92 6
2 Easts Magpies 3 2 1 0 0 +32 5
3 Hervey Bay Seagulls 3 2 1 0 0 +13 5
4 Past Brothers Bundaberg 3 1 0 2 0 -18 2
5 Waves Tigers 3 0 0 3 0 -51 0
6 Maryborough Wallaroos 3 0 0 3 0 -68 0

Rugby League Gladstone

Round 1 kicks off on Saturday, May 22.

Rockhampton Rugby League

Rockhampton Brothers started their 2021 season with a bang - a David Munns double helping his side to a 26-20 win over Yeppoon Seagulls.

It wasn't all bad for the Capricorn Coast with Emu Park bouncing back from their first round loss with a 30-16 win over Norths.

Round 2 results

Emu Park Emus 30 defeated Norths Chargers 16
Rockhampton Brothers 26 defeated Yeppoon Seagulls 20
Fitzroy / Gracemere Sharks - bye

Round 2 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Norths Chargers 2 1 0 1 0 +38 2
2 Yeppoon Seagulls 2 1 0 1 0 +8 2
3 Rockhampton Brothers 1 1 0 0 1 +6 2
4 Emu Park Emus 2 1 0 1 0 0 2
5 Fitzroy / Gracemere Sharks 1 0 0 1 1 -52 0

Rockhampton Rugby League Women's

Emu Park and Rockhampton Brothers couldn't be anymore happy with their start to the season, sitting two and zero after Round 2.

Round 2 results

Yeppoon Seagulls defeated Gladstone Wallabys (forfeit)
Emu Park Emus 64 defeated Norths Chargers 0
Rockhampton Brothers 22 defeated Blackwater Crushettes 6
Tannum Seagulls 24 defeated Fitzroy / Gracemere Sharks 4

Round 2 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Emu Park Emus 2 2 0 0 0 +108 4
2 Rockhampton Brothers 2 2 0 0 0 +20 4
3 Blackwater Crushettes 2 1 0 1 0 +26 2
4 Tannum Seagulls 2 1 0 1 0 +16 2
5 Fitzroy / Gracemere Sharks 2 1 0 1 0 -12 2
6 Yeppoon Seagulls 2 1 0 1 0 -44 2
7 Gladstone Wallabys 2 0 0 2 0 -42 0
8 Norths Chargers 2 0 0 2 0 -72 0

Purcell's Engineering Men's Premiership - Central Highlands

Round 2 results

Results not available at present.

Round 2 ladder

Ladder not available at present.

Northern Districts Rugby League

After two rounds, there are two competition favourites beginning to emerge, with South Kolan and Gin Gin the early favourites to take out the title in the Northern Districts.

All eyes will be on the both of them this week as they face off in a top of the table clash.

Round 2 results

South Kolan Sharks 34 defeated Avondale Tigers 10
Gin Gin Hawks 30 defeated Miriam Vale Magpies 16

Round 2 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 South Kolan Sharks 2 2 0 0 0 +66 4
2 Gin Gin Hawks 2 2 0 0 0 +16 4
3 Avondale Tigers 2 0 0 2 0 -26 0
4 Miriam Vale Magpies 2 0 0 2 0 +56 0

South Burnett Rugby League

Round 4 results

Results not available at present.

Round 4 ladder

Ladder not available at present.

Central Burnett Rugby League

Round 1 kicks off on May 22.

Roma and District Rugby League

Round 2 results

Results not available at present.

Round 2 ladder

Ladder not available at present.

Central West Rugby League

Blackall and Barcaldine got their first wins of the season after drawing against each other in the opening round.

Round 2 results

Blackall Magpies 16 defeated Winton Devils 0
Barcaldine Sandgoannas 16 defeated Longreach / Ilfracombe Tigers 4

Round 2 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Blackall Magpies 2 1 1 0 0 +16 3
2 Barcaldine Sandgoannas 2 1 1 0 0 +12 3
3 Longreach / Ilfracombe Tigers 2 1 0 1 0 -12 2
4 Winton Devils 1 0 0 1 1 -16 0
5 Alpha Brumbies 1 0 0 1 1 -22 0

Components Only Cup - Mackay

The Sarina Crocs remain the only unbeaten team after two rounds of the Components Only Cup, defeating Wests 38-10 in a clinical showing at home.

An Aaron Hughes double helped Carltons secure their first win of the season over Magpies; meanwhile, two tries to Moranbah Miners hooker Shannon Rupapere helped steer them to a 32-24 victory over Whitsunday.

In the final match of the round, the Souths Sharks got off their duck egg with a 36-20 win over the Brethren. 

Round 2 results

Moranbah Miners 32 defeated Whitsunday Brahmans 24
Sarina Crocs 38 defeated Wests Tigers 10
Carltons Devils 28 defeated Mackay Magpies 6
Souths Sharks 36 defeated Mackay Brothers 20

Round 2 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Sarina Crocs 2 2 0 0 0 +48 4
2 Carltons Devils 2 1 0 1 0 +14 2
3 Souths Sharks 2 1 0 1 0 +8 2
4 Mackay Brothers 2 1 0 1 0 +6 2
5 Moranbah Miners 2 1 0 1 0 -12 2
6 Mackay Magpies 2 1 0 1 0 -14 2
7 Wests Tigers 2 1 0 1 0 -20 2
8 Whitsunday Brahmans 2 0 0 2 0 -30 0

Mackay Airport Cup - Women's

The Mackay Magpies have had a perfect start to the season, defeating Carltons 22-0 to record their second win of the year.

Mackay Brothers were also able to kick-start their season off with a bang, defeating Souths 30-8.

Round 2 results

Mackay Brothers 30 Souths Sharks 8
Mackay Magpies 22 defeated Carltons Devils 0
Moranbah Miners and Sarina Crocs - bye

Round 2 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Mackay Magpies 2 2 0 0 0 +68 4
2 Mackay Brothers 1 1 0 0 1 +22 2
3 Sarina Crocs 1 1 0 0 1 0 2
4 Carltons Devils 1 0 0 1 1 -22 0
5 Moranbah Miners 1 0 0 1 1 0 0
6 Souths Sharks 2 0 0 2 0 -68 0

Mendi A Grade Cup - Townsville

The Herbert River Crushers and Townsville Brothers are perched on top of the table after winning their second round matches at the weekend.

At Norths, a Kurt Perry double aided Burdekin's first win of the season; whilst centre Daniel Pickering was on fire for the Brethren, scoring a hat-trick in their 36-6 defeat of the Western Lions.

Round 2 results

Herbert River Crushers 28 defeated Charters Towers Miners 22
Burdekin Roosters 34 defeated Norths Devils 10
Townsville Brothers 36 defeated Western Lions 6
Centrals ASA Tigers - bye

Round 2 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Herbert River Crushers 2 2 0 0 0 +44 8
2 Townsville Brothers 2 2 0 0 0 +36 8
3 Centrals ASA Tigers 1 1 0 0 1 +18 8
4 Burdekin Roosters 2 1 0 1 0 -14 4
5 Norths Devils 1 0 0 1 1 -24 0
6 Charters Towers Miners 2 0 0 2 0 -24 0
7 Western Lions 2 0 0 2 0 -36 0

Townsville and District Rugby League Women

The Western Lions are flying in the Townsville Women's competition, winning their second match of the season over Townsville Brothers 32-10.

Burdekin were too strong for Norths and Townsville Brothers celebrated their second win of the season against Western Lions.

Round 2 results

Charters Towers Miners 32 defeated Herbert River Crushers 20
Burdekin Roosters 36 defeated Norths Devils 6
Western Lions 32 defeated Townsville Brothers 10
Centrals ASA Tigers - bye

Round 2 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Western Lions 2 2 0 0 0 +28 4
2 Centrals ASA Tigers 1 1 0 0 1 +12 4
3 Burdekin Roosters 2 1 0 1 0 +16 2
4 Herbert River Crushers 2 1 0 1 0 +2 2
5 Charters Towers Miners 2 1 0 1 0 0 2
6 Townsville Brothers 2 0 0 2 0 -28 0
7 Norths Devils 1 0 0 1 1 -30 0

Mount Isa Rugby League

Round 4 results

Results not available.

Round 4 ladder

Ladder not available.

Mount Isa Rugby League Women's

Round 4 results

Results not available.

Round 4 ladder

Ladder not available.

Ken Frost Homes Cup - Cairns

A gripping Friday night tussle between Edmonton and Mossman / Port Douglas ended in a draw after 80 minutes, with both having to settle for a point.

Mareeba got the spoils over the Tigers in Tully, Innisfail were too strong for Cockatoos, Yarrabah held on to defeat Atherton and Cairns Brothers remain on top with a four-point victory over Ivanhoe.

Round 3 results

Edmonton Storm 26 drew Mossman / Port Douglas Sharks 26
Mareeba Gladiators 28 defeated Tully Tigers 18
Innisfail Brothers 40 defeated Southern Suburbs Cockatoos 16
Yarrabah Seahawks 30 defeated Atherton Roosters 24
Cairns Brothers 16 defeated Ivanhoe Knights 12
Cairns Kangaroos - bye

Round 3 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Cairns Brothers 3 3 0 0 0 +70 6
2 Edmonton Storm 3 2 1 0 0 +16 5
3 Innisfail Brothers 3 2 0 1 0 +43 4
4 Ivanhoe Knights 3 2 0 1 0 +24 4
5 Yarrabah Seahawks 2 1 0 1 1 0 4
6 Mareeba Gladiators 3 1 1 1 0 +1 3
7 Mossman / Port Douglas Sharks 3 1 1 1 0 -19 3
8 Cairns Kangaroos 2 0 1 1 1 -29 3
9 Tully Tigers 2 0 0 2 1 -24 2
10 Southern Suburbs Cockatoos 3 1 0 2 0 -32 2
11 Atherton Roosters 3 0 0 3 0 -50 0